1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Fransa'da saldırı çok sayıda ölü var
Fransa'da saldırı çok sayıda ölü var

Fransa'da saldırı çok sayıda ölü var

Fransa'da saldırı çok sayıda ölü var

A+A-

FRANSA’nın güneyindeki Nice’de, kent merkezinde bir kamyon 14 Temmuz Ulusal Gün kutlaması yapan kalabalığın içine daldı. Son dakika haberlere göre kanlı saldırıda 84'ten fazla kişi öldü.

 

Nice'da 14 Temmuz kapsamındaki havai fişek gösterisi ve kutlamaları izleyen kalabalığın arasında bir kamyon daldı. Nice Savcılığı yaptığı ilk açıklamada saldırıda en az 84 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. En az 100 kişi de yaralandı.

 

90 KİLOMETRE HIZLA 2 KİLOMETRE KALABALIĞIN ÜZERİNE İLERLEDİ

 

Polis yetkilileri kamyonun 90 kilometre hızla 2 kilometre boyunca ilerlediğini açıkladı. Kamyonun durdurulmaya çalışıldığını ancak bu sırada çok sayıda kişinin de hayatını kaybetti açıklandı.

 

Olay kentte büyük paniğe neden oldu. Polis anons yaparak kent sakinlerine gerekmedikçe evlerinden çıkmama uyarısında bulundu.

 

Olayın ardından polis ve valilik geniş çaplı operasyon başlattı.

 

ÖLDÜRÜLDÜ, İKİNCİ SALDIRGAN İHTİMALİ VAR

 

Alpes Maritime Bölge Valisi Adolphe Colrat, beyaz renkli bir ağır vasıtanın 14 Temmuz Fransa Ulusal Günü kutlamalarına katılan kalabalığın arasına dalarak katliam yapan şoförün polis tarafından vurulup etkisiz hale getirildiğini belirtti.

 

SALDIRGAN TUNUSLU

 

Saldırganın olay yerinden ancak 100 metre uzaklaşabildiğini belirten Vali Colrat, kamyonda ikinci bir saldırganın olma ihtimalinin de bulunduğu ve soruşturmanın sürdürüldüğünü kaydetti.

 

KAMYONDA MÜHİMMAT SİLAH VE EL BOMBASI ELE GEÇİRİLDİ

 

Polis tarafından etkisiz hale getirilen teröristin kullandığı kamyonda önemli miktarda bomba, mühimmat ve silah ele geçirildi. Fransız basınına göre saldıran Nice'te yaşayan 31 yaşındaki Tunuslu.

 

FRANSA CUMHURBAŞKANI PARİS'E DÖNÜYOR

 

Fransa Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın kriz masasını katılmak üzere Paris'e geri döndüğü duyuruldu. Hollande özel bir ziyaret için ülkenin güneyinde bulunan Avignon kentindeydi.

 

OLAĞANÜSTÜ HAL UZATILDI

 

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, saldırısı sonrası yaptığı açıklamada "Bakanlarımızla yeni önlemler aldık, 10 bin asker ve jandarmanın seferber edildiği operasyonlar devam edecek. 26 Temmuz'da sona erdirilmesi planlanan olağanüstü hal uygulaması 3 ay daha uzatılmıştır" dedi.