1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. Futbolsuz ama güzel!
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

Futbolsuz ama güzel!

A+A-

Trabzonspor iyi futbol oynamasa da Rıza Çalımbay nezaretinde şaha kalktı. Özellikle ilk yarısında çok kötü futbol oynadığı maçı 3-0 kazanan Bordo Mavililer, ligin zirvesine bir adım daha uzattı.

Karşılaşmanın ilk devresinde Trabzonspor inanılmaz  derecede etkisiz bir takım görüntüsü verdi.  Bordo mavili takımda  ilk devre Hubocan ve Okay dışındaki isimler, kötü görüntü vermekte birbiri ile yarışır gibiydi. Atılan paslar yerini bulmadığı gibi hücumda da  çok etkisiz kalındı. Bunda özellikle kanatlarda oynayan Burak ve Castillo'nun son derece etkisiz oyunları ile orta alanda Yusuf ve Onazi ikilisinin yavan görüntüsünün tesiri büyüktü. Beklerin de hücuma fazla katkı vermemesi ile Trabzonspor ilk devre atılan gol dışında tek bir pozisyona dahi giremedi. İlk kez Onazi'nin savunma arkasına attığı topta,   Burak ile gol bulan Trabzonspor,  düşük tempoda oynadığı ilk devreyi yine de önde kapatmayı başardı. Rakip Antalyaspor ise özellikle sağ kanattan Maicon, Eto'o  gibi isimlerin başlattığı ataklarda  zaman zaman etkili göründü. Güney ekibi bu yarıda daha akılcı pas yapan, daha istekli gözüken, daha derli toplu olan taraftı. Fakat final paslarında dağınık bir  görüntü verdikleri için ciddi bir pozisyon bulamadılar. Karşılaşmanın ikinci devresinde de oyunsal  anlamda çok farklılık yoktu. Topa daha çok sahip olan yine konuk takımdı. Hatta ikinci yarının hemen başında üst üste iki kez  rakip kalede pozisyon buldular. Lakin A. Kadir, Yusuf ikilisi ile başlayan ve N'Doye'un bitirici vuruşu ile gelen Trabzon'un ikinci golü pozisyon açısından olayın seyrini değiştirdi. Çünkü bu golden sonra konuk takım hücumu daha fazla ve kontrolsüz olarak düşününce,  Karadeniz Fırtınası kontra ataklarla maç boyu arayıp bulamadığı pozisyonları yakaladı. Ne var ki atılan gollerden daha net iki pozisyonda Yusuf Yazıcı gol vuruşunu yapamadı. Ancak kontra oyun işe yaradı ve  Yusuf'un yapamadığını Burak yaparak ev sahibinin farka gitmesini sağladı.

Bordo Mavili takım, oyunsal anlamda iyi   gözükmedi. Orta alan ve hücum hattında inanılmaz kopuk ve temposu düşük gözüken oyuncu topluluğu, göze hoş gelen bir izlenim bırakmadı. Bunun bir başka sebebinin,  zorunluluk gereği bazı oyuncuların mevkileri dışında oynatılması olduğu  düşüncesindeyim. Sezon başı   bazı kaliteli isimler transfer edilmiş olsa da, dengesiz  ve  oyun yapısına uygunsuz yapılan transferler,  olumsuzluklar yaratıyor. Rıza Çalımbay'ın; "Benim oyun anlayışım ve istediğim oyun tarzı bu değil ama şimdilik bu yapı ile sadece kazanmayı düşünmek zorundayız" biçimindeki düşüncesinin isabetli olduğu kanısındayım. Zira devre arasında kadar kayıpsız gitmek çok büyük bir başarı olur ve takımı yarışın direk içine sokabilir.  

Sonuç itibarı ile Rıza Çalımbay ve ekibini tebrik ediyorum. Trabzonspor  'yenilmez'  bir unvana kavuştu. Geçen hafta dediğim gibi;  yönetim mutlaka üç dört fazlalık oyuncuyu gönderip,  devre arası Çalımbay'ın  istediği iki-üç ismi takviye ederse,  bu takım ikinci yarı çok daha etkili ve gösterişli olabilir.

Önceki ve Sonraki Yazılar