1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. Futbolu bilmeyen tüccarlar…
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

Futbolu bilmeyen tüccarlar…

A+A-
Trabzonspor lig yarışında tepetaklak gitmeye devam ediyor. Bordo Mavililer dördüncü haftada  üçüncü mağlubiyetini aldı. Gidişat bir hayli ürkütücü.
 
Ligin yeni takımı Alanyaspor karşısında Trabzonspor,  büyük bir hayal kırıklığına daha imza attı. Müsabakanın ilk devresinde rakibine göre  çok daha etkili ve oyun kontrolünü elinde bulunduran Karadeniz temsilcisi, üstün oynadığı ve pozisyonlara girdiği söz konusu  bölümde gol üretmeyi başaramadı. Geçen haftada ki ilk on bire  göre  kısmi bir revizyonla sahaya çıkan Trabzonspor’un ilk yarıda oyuna hükmetmiş olması  kendisinden ziyade rakip Alanyaspor’dan kaynaklıydı. Çünkü ev sahibi takım ilk yarı kendi alanında kalmayı tercih ederek önlem almayı düşünse de acemi bir takım görüntüsü verdi. Hatlar arasında boşluklar,  kanatlardaki aksaklıklar aslında Trabzonspor’un geniş ve yeterli alan bulmasını sağlamış olsa da, Bordo Mavililer böylesi bir görüntüdeki rakip karşısında sonuca  gitmeyi başaramadı. Karşılaşmanın ikinci yarısının hemen başında gelen Alanyaspor golü ise Trabzonspor’un takım olmadığını bir parça daha ortaya koydu. Çünkü o gol gelir  gelmez, Bordo Mavili takım adeta  dağıldı. Oyun disiplini yok oldu. Gelişi güzel  bir anlayış, bireysel yeteneklerin çabaları ile sahada dolaşan konuk takım,  bulduğu golün morali ile daha çok güven kazanan ve daha iyi sahayı parsellemeye başlayan Alanyaspor’dan ikinci golü de yedi.  Ve son dakikada üçüncü golü de…
 
Trabzonspor’un  yabancılarından  hala bir ses yok. İlk hafta Kasımpaşa maçında Onazi’nin verdiği ışık dışında geçen haftalarda görüntü tümüyle olumsuz. Yani Trabzonspor’u sırtlayacak  bir görüntü yok. Tekrar kısaca bakacak olursak; ilk günden yazdığım ve söylediğim gibi İbanez gereksiz ve duran toplar dışında hiçbir vasfı olmayan bir transfer. Bero ; Trabzonspor’un aradığı isim değil. Suk; kaliteli ancak  bu takım görüntüsü ile verimli olması  zor. Onazi; takım oyuncusu ama düşüş içinde. Castillo; yetenekli ama takım oyunundan uzak ve sürekliliğinde sıkıntı olan bir görüntü içinde. Durica;  tecrübeli ve akıllı ancak  ağır.
 
Sonuç itibarı ile geçen hafta söylediklerimi tekrarlamak istiyorum. Bir takıma sabretmek  gerekir elbet. Fakat o takım umut vaat ediyorsa sabırla beklenir. Umut vermeyen bir takım ve yapılanmaya gösterilecek sabır ve hoş görü, o takımın sıradanlaşmasına seyirci kalmaktan başka bir şey  değildir. Kusura bakmayın ama futbolla hiç haşır neşir olmayan kişiler ile bu işin ticaretini yaparak cep dolduranların kurduğu takımdan hiçbir şey olmaz! Başkan Muharrem Usta, futbolu yanlış ellere teslim etmekle intihar ediyor.  Korkarım çok çok kötü bir sezon bizi bekliyor.
 
Önceki ve Sonraki Yazılar