1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. G20 Zirvesi öncesinde olaylar çıktı
G20 Zirvesi öncesinde olaylar çıktı

G20 Zirvesi öncesinde olaylar çıktı

Araçlar ateşe verildi

A+A-

Almanya'nın Hamburg kentinde yarın başlayacak G20 Liderler Zirvesi öncesinde göstericilerle polis arasında olaylar çıktı. Bir grup gösterici bir aracı ateşe verdi.

Zirveye karşı "Welcome to Hell" sloganıyla  Fischmarkt Meydanı'nda  toplanan göstericiler  daha sonra yürüyüşe geçti.Hamburg polisi, göstericilerin içinde yüzünü kapatan bine yakın  kişinin bulunduğu gerekçesiyle  yürüyüşü durdurdu.
 
Polisin hoparlörlerle yaptığı, yüzlerini açma çağrısına uymayan  göstericiler polise maytap, taş, şişe ve çeşitli maddeler attı.
 
Bunun üzerine polis, göstericilere tazyikli su ve biber gazıyla  müdahale etti. Hamburg polisinden yapılan açıklamada, olay yerinde bulunan Polis  Sözcüsü Timo Zill'in ve bir polisin, göstericilerin saldırısına uğradıkları ve  yakındaki bir ambulansa sığındıkları ifade edildi.
 
Açıklamada, saldırganların ambulansın kapısını açmaya çalışmaları  üzerine aracın olay yerinden ayrıldığı kaydedildi.
 
Hamburg polisinin, resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada ise ara  sokaklara kaçan göstericilerin çeşitli cisimleri ateşe verdikleri uyarısında  bulunularak, ilgisi olmayanların olay yerinden ayrılmaları istendi.
 
Bazı göstericiler bir otomobili ve etraftaki inşaat malzemeleri ile çöpleri ateşe verdi. Biber gazı ve tazyik su kullanan polis ile göstericiler arasında zaman zaman fiziksel arbede yaşandı.
b-012.jpeg