1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. Galibiyet müthiş! Fakat…
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

Galibiyet müthiş! Fakat…

A+A-
G. saray karşısında alınan galibiyet ilaç gibi geldi. Ligde inanılmaz kötü günler yaşayan ve tarihin en kötü  başlangıcını yapan Trabzonspor’un, bu galibiyeti son derece anlamlı ve zamanlama olarak mükemmel oldu.
 
İstanbul Arena’da oynanan karşılaşmanın ilk yarısında top üstünlüğü G. Saray takımında olsa bile son 8 dakika hariç; dengeli, başa baş ve pozisyon açısından çok fakir  bir müsabaka izledik. Trabzonspor taktik anlayış gereği haddini bilerek kendi alanında kalmayı ve kontralarla gol bulmayı hedefledi. İlk kırk beş dakikada ki bu taktik akılcıydı ve oyuncularda başarı ile uyguladı. Bordo Mavililer ilk devre alan presini harika yaptı. Alanını çok iyi parselledi.Tabi  Sarı Kırmızılı takımın sahaya çıkan on birinin Trabzonspor’un işini kolaylaştırdığını da söylemek  gerekir. Uzun sakatlıklardan çıkmış ya da maç eksiği olan  Snedijer, Cavanda gibi isimlerin sahada yer alması ev sahibinin işini zorlaştırdı. G. Saray bu oyuncu yapısıyla oyunu göbekten açmayı düşünürken, kanatlardan umudunu bir tek Bruma’ya bağladı. Karadeniz  ekibi, göbekte müthiş kapanıp, rakibin tehlikeli ayaklarını topla buluşturmadı. Özellikle Uğur ve Durica göbekte müthiş ve hatasız oynadı. Yani merkezden G. Saray’a geçit verilmedi. Kanatlarda ise Buruma dışında etkili olan tek isim yoktu. Siyahi oyuncunun tek başına çabası da Sarı Kırmızılılara yetmedi. Maçın ilk devresinde her iki takımın birer pozisyonu dışında heyecan verecek bir tehlikeye şahit olmadık. Konuk takım bulduğu pozisyonu golle neticelendirerek,  ilk devreyi önde tamamladı. İkinci devre  iseTrabzonspor, yine kendi alanında kalma ve yine kontra toplarla ikinci golü bulmayı hedefledi.  Yani taktik aynıydı. Fakat, ilk yarı çok efor sarf eden Bordo Mavililer, yorgunluk belirtileri eşliğinde istenileni yapamadı. İkinci devre,  G. Saray’ın müthiş baskısında Onur’un kurtarışları, Trabzonspor’un şansı  ya da ev sahibinin şanssızlığı  ile geçildi. Aslında G. Saray teknik direktörünün  önemliyanlışları da olmadı değil. Bana göre oyuncu değişikliklerini geç yaptı. Çıkardığı oyuncular doğru ama yerine koydukları yine yanlış tercihti! Çünkü G. Saray’ın oyunu kanatlardan çözmesi gerekirdi. Kilitlenen oyunu, Trabzonspor’un göbekteki müthiş direnişini kırmanın en iyi yolu buydu. Bu manada da oyuna bence ikinci devrenin başında yani ilk devre sonunda erken,  iki değişiklikle başlamalıydı. Cavanda ve Snedijer’in yerine Sabri ve Yasin ikilisi tercih edilmiş olunsaydı,  durum onlar adına çok daha farklı olabilirdi.
 
Trabzonspor’un futbol adına söylenecek çok şeyi yok. Bu müthiş zafere, bu inanılmaz ve anlamlı galibiyete rağmen;  futbol yine Bordo Mavili takım adına eksikti. Fakat haddini bilerek sahada yer alınması, oyuncuların arzu, direnç ve kararlılık anlayışları takdire ve alkışa şayandı! Takım savunması mükemmel yapılırken, bu anlamdaki mücadelede her oyuncunun hakkını vermek gerekir. Ancak hücum futbolu ve yeterlilik anlamında çok eksiğimiz olduğu gerçeğini de görmezden gelemeyiz. Yani hala bir takımın olması gerektiği gibi oyunun her yönünde bir bütün değiliz! Özellikle ikinci devre tamamen tek kaleye dönen müsabakada şansın bizim yanımızda olduğunu unutmamak gerekir.
 
Trabzonspor takımında her oyuncu son derece disiplinli ve mükemmel mücadele ederken, özellikle Castillo’nun sakatlanarak çıkmasının da Bordo Mavili takım için büyük bir talihsizlik olduğunu söylemek gerekir.  Ayırım yapmadan her futbolcunun emeğine saygı duyduğumu belirtmek isterken, özellikle Uğur, Durica, Onur  ve N’Doye’un daha ön planda olduğunu söylemek isterim. Özellikle N’Doye yorulduğu 70. Dakikalara kadar ileride müthiş işler yaptı. Aldığı topları kaybetmedi. Topu ayağında tutarak bir forvetin yapması gereken en önemli işi yaparak, takımını zaman zaman nefes aldırdı. Golünü attı, savunmaya kadar yardım edip mücadelesini üst noktada yaptı. G. Saray takımında ise Buruma’yı  bu maç için tek geçtim!
 
Sonuç itibarı ile Trabzonspor savunma futbolu adına müthiş direnç gösterdi ve ekip olma adına sevindirdi. Fakat futbol olarak eksiği çok.  Trabzonspor G. Saray’a karşı yüzde 72’ye 28 gibi bir eziklik yaşamamalı! G. Saray 571 pas yaparken, Karadeniz Fırtınası  164 pasla oynamamalı! G. Saray 64 mücadele kazanırken, Bordo Mavili takım 30 mücadelede kalmamalı!!!Bu gerçeği unutmadan, alınan galibiyette emeği geçen herkese teşekkür ederim. Çünkü bu galibiyete çok ihtiyacımız vardı hem de çok…
 
Önceki ve Sonraki Yazılar