1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gaziler üzerinden protez vurgunu
Gaziler üzerinden protez vurgunu

Gaziler üzerinden protez vurgunu

SGK’nın terör gazilerine sunduğu sınırsız protez desteği, vurguncuların haksız kazanç kapısı oldu. 10 bin liralık protezlerin 100 bin liraya fatura edildiğini tespit eden SGK, vurguna SUT önlemi aldı.

A+A-

Terörle mücadele sırasında yaralanıp uzuvlarını kaybeden gazilere sağlanan sınırsız protez desteğini fırsat bilen vurguncular gaziler üzerinden vurgun çarkı kurdu.Gazilere taktıkları protezlere normal fiyatın 10 katını yazıp Sosyal Güvenlik Kurumu’na fatura eden vurguncuların haksız kazanç yöntemi yeni yayınlanan Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ile son buldu.

HER FATURA KABUL EDİLDİ

SGK, uzuvlarını kaybeden gazilerin bundan sonraki yaşamlarını daha kolay sürdürebilmeleri için her türlü protezde bütün sınırları kaldırdı. Bu yolla, dünyanın en gelişmiş ülkelerinde kullanılan, insan kas ve sinir sisteminin görevlerine en yakın fonksiyonları yerine getirebilen gelişmiş protez cihazlarının gaziler tarafından ücretsiz kullanılması hedeflendi.

Uygulamada sınırlama yaşanmaması için, bu cihazlarla ilgili düzenlenen her türlü fatura SGK tarafından kabul edilip gazilerin kolay ulaşımı sağlandı. Ancak gazilere sunulan geniş sosyal güvenlik hizmeti bazı vurguncuların iştahını kabarttı. Edinilen bilgilere göre, 10-20 bin liraya mal olan gelişmiş protezler için SGK’ya 100-120 bin liralık fatura gönderildi. 50-60 bin liraya takılan biyonik kollar için de 5-10 katına varan faturalar yazıldı. SGK, yeni yayınladığı SUT ile suiistimalleri bitirecek önlemler aldı. Buna göre, tebliğ öncesi piyasa araştırması yapan SGK, gelişmiş protez için üst fiyat belirledi. Böylece her bir protez için ödenecek tutara sınırlama getirilirken, fahiş fatura düzenleme imkanı ortadan kaldırıldı.Ayrıca, protezlerin yenisiyle değiştirilme tarihi 2 yıllık garanti süresiyle sınırlandırıldı.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ