1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. GEÇİR MİTHAT ABİ GEÇİR !!!
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

GEÇİR MİTHAT ABİ GEÇİR !!!

A+A-
Okurlarım, sosyal paylaşım sitelerinden sürekli yazıyor: ‘ Halil bey’ veya ‘Halil abi yazsana, transferleri değerlendirsene !’…
‘Güzel şeyler olsun da yazayım’ diye bekliyorum. Ha bugün ha yarın diye… Olmuyor, olmadı … Evet evet yine olmadı! Zokora, Romariç, Klose, Cristian Fuchs diye bekledim, ama olmadı!
ŞAKAR TAKOSLAYAMADI !
Öncelikli sözüm Trabzonspor Asbaşkanı sayın Nevzat Şakar’a … Biz sana inanmadık mı! Biz senin için ‘bu başkanı frenleyecek, freni patlamış kamyonun altına takos   atacak  adam’ diye lanse etmedik mi ? Olmadı! Sen de beceremedin Nevzat abi ! Seni severim, sayarım ! Senin kişiliğine her zaman kefil olurum. Hoş, senin benim kefaletime asla ihtiyacın da yok onu da bilirim ! Ama olsun yine de yazmış olayım… Başkanı frenleyemedin! Takosu atamadın lastiğin altına! Bu yıl yapılan ‘müsrifliklerin’ önüne geçemedin! Bu yapılanlar geçen yılları da korkarım aratacaktır!  Belki ‘ne yapsam kavga mı etseydim’ diyeceksin ! Evet kavga edecektin ! Yanlışa ‘dur demek’ için gerekirse Başkanı tehdit edip; ‘ ya böyle olacak ya ben yokum’ diyebilecektin ! İnan ki bu taraftar bu camia seni bağrına basacaktı. Gönüllerin Asbaşkanı, hatta başkan adayı olacaktın. Ama olmadı yapamadın! Seni defalarca ikaz etmeme rağmen , seni de batağın içine sürüklediklerini ne yazık ki anlayamadın ! Anlamadın veya anlamak istemedin! Ben de o sebeple farkındaysan yirmi gündür özel sohbetlerimizde hiçbir uyarıda bulunmuyorum. İnşaallah fazla geç olmadan freni patlamış kamyonu durdurabilirsin. Sana da yakışan bu olur...
DÜNYANIN EN BÜYÜK KULÜPLERİ VE BİZE ÖNERİLENLER !
Trabzonspor’a önerilen isimlere bakalım !
Arjantin milli takımının 72 kez   formasını giymiş ve halen giymekte olan , Real Madrid’in üç yıl formasını sırtlamış , Fransa liginin en büyük kulübü Marsilya’da son sezon 41 maç doksan dakika   formayı sırtına geçirmiş sol stoper Gabriel Hainze … Bonservisi yok . Yıllık istediği rakam 1.8 milyon Euro… Ne diyor bizim efeler ! Efendim yaşlıymış ! Diyenin gözüne girsin ! İhanet etmek için bahane arayanları Allah yerle bir etsin ! 36’ lık Glowacki gözünüzün içine gömülmüşken, uydurulan yalana bak ! 35’ lik Song’u öve öve bitiremeyenlerin samimiyetsizliklerine pes!!!
Dünyanın en zengin kulübü olan Mancester Unıted’i inceliyorum… ‘Andaval’ olanlar analizleri iyi okusun… Van der Sar 40, Rio Ferdinand 32, O’Shea 30, Evra 31, Brown 31, Scholes 36, Giggs 37, Park 31, Berbatov 30, Owen 31!!!   İşte dünyanın en büyük kulübünün kadrosundaki yıldızların yaşları…
Devam edelim… Şehirde ‘andaval’ çok olduğu için iyice anlatabilmek lazım!  Dünyanın bir numaralı takımı Barcelona:  Valdes 30, Pinto 35, Puyol 34, Milito 30, Maxwell 30, Abidal 31, Xavi 31, Keita 31…
Yetmedi, ihanet çetelerinin ‘ihanetleri’ iyice anlaşılsın diye dünyanın en büyük diğer bir takımı Real Madrid’e bakalım:  Casillas 30, Carvalho 33, xabi Alanso 30, Kaka 29 , Dudek 38,Pepe 29 …
Bizimkiler İspanyollardan , İngilizlerden daha ulema ya ! Çok iyi bilirler bu işi ya… Onun için 28 yıldır taraftarın gözüne baka baka ‘mal’  yerine koyar ya!!! Ama hak eden taraftara doğrusunu yapıyorlar belli ki !
 İSTATİSTİKLER VE BEDELLERE DİKKAT
Kim önerilmiş Trabzonspor’a başka? Son üç sezonunda İtalya liginde 41 gol ve 27 asistle oynamış, İtalya milli takımının golcülerinden Miccoli! Var mı Türkiye de üç sezonda 41 gol atıp,  27 asist yapmış bir adam? Yok… Hangi lig, hangi milli takım ? İtalya… Maliyeti ne ? Bonservis yok! Yıllık istediği 2 milyon Euro… Tarafına bakmayan  ‘ihanetçilere’  yazıklar olsun !
Kim önerilmiş? Devam edelim !  Köln’ün santraforu Novakoviç… Ne yapmış Novakoviç ? Son dört sezonunda attığı toplam gol sayısı  80! Evet evet yanlış duymadınız ! Şaşırmaya gerek yok ! Dört sezonda 80 gol! Kaç tane mi attırdı? 27 tane de attırdığı gol var ! Soruyorum ? Var mı Trabzonspor tarihinde böyle  istikrar abidesi bir  golcü ? Yok ! Maliyeti nedir ? Bonservisi 1.750 bin Euro… Kendisi yıllık 1.2 milyon Euro? Gelir mi ? Gelir … Bakın şimdi bu oyuncuların yaşlarına… Hainze 32, Miccoli 30, Novakoviç 31… Ne var bu yaşlarda! Futbolun artık en olgun, en verimli yaşları … Görmüyor musunuz dünyanın en büyük üç kulübünün yıldızlarının ne yaşlarda olduğunu? Yani İtalya ligi , Almanya ligi , Fransa ligi bizim ligimizi en az üçe dörde katlayacağına göre neden alınmaz bu oyuncular? Haaa unutmadan söyleyeyim ; ‘bu oyuncular gelmez(!)’ diyenlere   kıçınızla gülebilirsiniz!!!
MUKAYESE EDİN !
Ne kadar ilginç ! Trabzonspor’un   Zokora, Andrean , Paulo Henripe üçlüsüne verdiği sadece bonservis bedelleri 14.5 milyon Euro… Oyuncuların birinci yıl ki alacakları da içinde olursa, toplam maliyetleri  18 milyon Euro’yu buluyor. Peki bu oyuncular ne verecek ? Kimse bilmiyor ? Gazetelerin yazmalarına, abartılarına aldırmayın! Onlar Cale’yi , Gabriç’i, Colman’ı, İsaac’i , Song’u , hatta sicili bozuk Tjikuzu’yu bile sizlere   birer dünya markası olarak sunmadılar mı ? Hatta Alanzinho yalanını sizlere Messi ile kıyaslayacak kadar ileri gitmediler mi ? Sizi ‘ahmak’  yerine koymadılar mı ? Yine aynı şeyi yapmadıklarını nereden bileceksiniz ? Geçmiş yıllarda size yalan üretenler, bir bedel ödedi mi ? Hayır! Çünkü taraftar  uyuyor. Taraftar ihanet çetesini sadece izliyor. Taraftar takımına, kulübünün yarınlarına sahip çıkmıyor! Hadi 2.5 milyon bonservisi, 600 bin Euro ilk yıl için kendisi , 200 bin Euro menajeri olmak üzere Trabzonspor’a 3 milyon Euro’nun üzerinde mal olan Cale’yi satsınlar da görelim! Adam üç yıldır kulüp arıyor, bulamıyor. ‘1 milyon getir ve git’ deniliyor! Hayır yok ! Yok işte yok ! Anlayın ya anlayışınız mı kıt ? İki milyonu Sadri beyin keyfine yırtıp atacağız! Ona da razıyız ama adam 1 milyon getiremiyor? Peki ben sizlere demiyor muydum üç yıl evvel; ‘ kardeşlerim bu adamın gerçek piyasa değeri 500 bin, bilemediniz 750 bin Euro’dur. Yazık bu paralara’   diye haykırmıyor muydum! Yine söylüyorum. Alanzinho’ ya bulsunlar iki milyonluk teklif havada takla atacaklar ! Yönetim marifeti sayacaklar !
SÜMER’E- GÜNEŞ’E – ÖZYAZICI’YA SORUN !
Şimdi Miccoli, Hainze, Novakoviç üçlüsü, yani dünya markası ve dünyanın en iyi liglerinde top koşturan markaların toplam maliyetleri 6 milyon 800 bin hadi olsun menajer payları ile 7.5 milyon Euro iken , kalitelerini bilmediğimiz, yani tutmadıkları ve çuvalladıkları anda(!) elimizde patlamaya hazır, oyunculara verdiğimiz para 18 milyon Euro! Bu nasıl bir kumardır? Ne büyük bir saçmalıktır !
Eğer Şenol Güneş, Ahmet Suat Özyazıcı , Özkan Sümer gibi Trabzon ve Türk futbolunun mihenk taşlarına;   bu yönetimin izlediği yabancı  transfer politikasını ve benim anlattıklarımı sunun,   size benim gösterdiğim yolu göstermezlerse,     bir daha kalem elime almam !
NEYİN KOMİTESİ!!!
İzleme komitesinin kime ya da kimlere hizmet ettiğini bilmiyorum.  Trabzonspor’a olmadığı kesin ! Novakoviç için ‘günde 30 bira içiyor’ yalanını ortaya atan , Hainze’yi yaşlı bulan , Miccoli için ‘gelmez’ diyenler kimlerse ,  onlarda ‘ihanet çetesinin’   oynaşıdır! Ya böylesi bir yalan olur mu? Adam dört yılda 80 gol 27 asistle Bundesliga gibi dünyanın en disiplinli liginde her sezon 30 maç oynuyor ! Bu adama bile sarhoş muamelesi yapıyorlar ! Sahi bunlar nerede yaşıyor ? Aslanım bırakın palavraları ? yaşınız geçti ! Ölüm de var ölüüümmm! Helal iş yapın, helal ekmek yiyin ! Sizi dinlemiyorlarsa , fikrinizde özgür değilseniz bırakın o koltukları bırakın ! Hesap veremeyeceksiniz mahşerde! İzleme komitesine bak yaa! İsimleri belli olmayan , Avrupa’da tanınmayan oyuncuları bulmuş ama maliyetleri dünya yıldızlarının iki üç misli üzerinde! Hadi oradan ya ! Ayıptır ayıp… Hani bulsanız bir Stephanov, alsanız 500 bine amenna ! Bu ne saçmalıktır yahu ! Üçüncü sınıf bir ligin oyuncusunu bulmuşlar bizim efendiler ama maliyeti 5 milyon ! Aynı ligden daha kalitelisini buldu Alman Wolsburg kulübü. Mateusz Kliçh! Duydunuz mu hiç bu adamı ? Duymazsınız tabi… Almanlar 1.5 milyon Euro’ya aldılar geçen hafta ! Yaaa seninkinin dörtte bir fiyatına! Aynı mevki de aynı milli takımda oynuyor. İstatistikleri seninkin de iyi ! Ama tanımazsınız ki Mithat Halis’in oyuncularını izlemekten vakit mi bulabiliyorsunuz ki !!!
SÜMER NEDEN TASFİYE EDİLDİ ?
 Geçen yıl Özkan Sümer’in izleme komitesinin başından aforoz edilmesinin sebebi de muhtemel yukarıda yazdıklarımdır.  Çünkü Sümer, kaliteli ve marka isimleri ‘alalım’ diye bastırmıştır. Ayrıca oyuncunun menajerinin kim olduğu umurunda olmamıştır. Sümer ihanet liderinin  dayatması olan menajerlerin sıradan oyuncularına değil, bu takıma hakiki anlamda futbolu ve maddi yönleriyle değer katabilecek oyuncuları önermiştir. Kaliteli oyunculara verilecek olan paralardan kimse öteye beriye ‘kaçıramayacağı’ için Sümer afaroz edilmiştir. Yerine;   birilerinin istediği ve ‘otur’ deyince oturacak, ‘kalk’ deyince kalkacak,   göstermelik komite oluşturulmuştur. Onlarda ekmek ve geçim derdinde oldukları için çıt çıkaramamaktadır. Böylelikle ‘komite rapor etti’ adı altında her şey ahlaki zemine oturtulacaktır.
TRABZON DEĞİL ; MİTHAT SPOR !
Mithat Halis, Trabzonspor’un gelmişini geleceğini   en çok belleyen adamdır! Layık mıyız ? Evet layığız! Adam Lange kazığını gömdü ! İçimiz yandı ama fahişeler gibi zevk aldık ! Devam dedik! Tomas Jun’u da gömdü! ‘Yetmez’ dedik ! Ya sen ne tatlı bir adamsın dedik! Ama hiç düşünmedik ki Trabzonspor’umuz ağlıyor ! Trabzonspor’umuz bitiyor! Trabzonspor’un yarınlarına ediyoruz !!! Düşünmüyoruz ya ; o sebeple, Mithat  abim Alanzinho’yu da ,    Brozek kardeşleri de  geçirdi! Benimle yaşıt Glowacki’ de onun eseri! Yetmiyor abi! Ulan ne yalama bir toplum olmuşuz be! Doymak bilmiyoruz ! Alışkanlık mı oldu ne ? Geçir Mithat abi geçir! Şimdi Anderan’ı getir!  Yarın da ;   alınmış ama kenarda bucakta duran Celustka’yı geçir!   Adam neymiş ! Efendim   Çek Cumhuriyeti ümit milli takımın da oynuyormuş ! Vay vay vayyyy!!! Sağ ayaklı,    ama Egemen’in yerine sol stoper oynayacakmış ! Ne oynadığı,   nasıl oynadığı falan önemli değil! Mithat abim getirsin yeterki !Pardon geçirsin…   Geçmişte Boşnak Ali’ nin Panteliç’e;   ‘ senin kariyerin önemli değil! Bana menajerlik hakkını verirsen, yarın Trabzonspor forması giyersin’ dediği gibi ! Yani kariyer falan önemli değil, Mithat abi yeter ki başkanımla iyi anlaşsın ! Offf off off ! İçim yanıyor ya…
 Mübarek Trabzonspor değil! Mithat Halisspor!!! Ya da Mithat – Sadri A.ş…  
TRABZONSPORU KÜÇÜLTEN SÖZLER
Halil Altıntop’u almışız! Neymiş efendim ; ‘ Eskişehir’ den intikam almışız’!
Oy sizin aklınızı seveyim! Ama haklısınız taraftar yiyor nasıl olsa … Ya bu Trabzonspor’u bu kadar  mı küçülttünüz ? Alper mi,   Halil mi ? Yüz bin defa Alper Potuk ! Halil kim ya ! Alsaydın ya becerip Alper’i… Ondan geçtim … Elindeki Selçuk’u kurtarsaydın ya Galatasaray’ dan görseydim senin boyunu ! Halil’in son dört  yılına baktınız mı beyler ? Korkarım kıçınız yırtılana kadar ‘UMuuuut’ diye haykıracaksınız! O beğenmediğimiz Umut’u arayacaksınız da bulamayacaksınız! Halil ha! Evet Halil iyi bir alternatif olur. Halil kadroya  zenginlik katar. Ama asla bir Umut etmez!  Umut etmesi için en az 7-8 asist yapacak ve en az 15 gol atacak ona göre ! Kimden almışız Halil’i ! Almanya’da küme düşmüş Frankfurt’un bıraktığı ancak o ligde kimsenin talip olmadığı bir yerden! Talip olunmamış ki Eskişehir’e kadar düşmüş ! hani bir zamanlar Şota’nın kredisinden yiyen ikizi Arçil vardı ya ! Bu da o mesle! Soyadı Altıntop ya! Kardeşi de Hamit olduğuna göre misali… Yazık ya! Akıllanmayacağız mı ne? Eskişehir’in bile 700 bin Euro’ya ikna ettiği bir adamı 1.5 milyon euro düzeyinde bir paraya almışız, ağlamamız gerekirken birde utanmadan övünüyoruz! Hani adamı  alternatif   diye alsanız,   Eskişehir’in 700 binine karşılık bizi 400 bine tercih etmiş olsa bir parça içim yanmaz! Bunu anlayabilirim! Ayıp ya Trabzonspor’u bu kadar küçültmeyin ! Bir de sıkılmadan   ‘bizim için her yol mübah değildir’ diyenler var!  Etik anlayıştan dem vuranlar !   Hangi ‘etik’  anlayış ! Trabzonspor’u yerin dibine soktunuz ! Aklınız varsa verin Halil’I, hatta üzerine de bir miktar para, alın Alper Potuk’u!
YABANCILARIN DURUMU
Alınan yabancılara gelince ! Zokora iyi bir oyuncu . İtirazım yok. Andrean bildiğim kadarıyla iyi bir futbolcu. Ama jaja kadar   yetenekli değil haberiniz ola! Ona göre tek avantajı   sorumluluk sahibi bir oyuncu . Anrean katkı yapar. Ama bu katkısı, gidenlerin yerini doldurabilecek seviye de mi? Bekleyip göreceğiz.
Paulo Henripe   aynı şekilde.  Lakin Hollanda’ da iki yıl hayal kırıklığı yaşamış ama Belçika’da iyi bir sezon geçirmiş. 18 golü var ligde! Ama aklıma şu geliyor? Yahu bu adam bu kadar golü bize göre çok daha basit olan Belçika liginde yani basit bir ligde atmış, yere göğe sığdıramıyoruz ! Peki bizim umut 15 gol,  6-7 asistle oynuyor,  onu beğenmiyoruz! Bu çelişki değil mi ? hem Balçika liginde bu kadar üstün özelliklere sahip bir oyuncuyu neden Brüj veya Anderleht gibi takımlar kadrosuna katmayı denememiş !!!  Nasıl bulacağız soruların  cevabını ? Demek ki bekleyip göreceğiz!
Yani anlayacağınız yabancılardan ikisi çok iyi çıksa bile ancak gidenlerin yerlerini doldurabilirler ! Bu da şu anlama geliyor: Trabzonspor’un yabancı transferleri sırlarla doludur ! Yabancı transferleri soru işaretidir? Ne vereceklerini zaman gösterecektir ? Asla bu takım geçtiğimiz yıl ki kadronun şu an itibarı ile üzerinde değildir.
ŞAMPİYON OLUR MUYUZ ?
Şimdi herkes soracak ! ‘Şampiyon olur muyuz’ ? Olabilir ama bu sadece takım kalitesi ile eş değer değildir! Bursa çok mu kaliteliydi ? Trabzon’un geçen sezonki kadrosu çok mu üst düzeydi ? Her ikisi de hayır . Şampiyonluk için benim gözümde iki şey daha önemli. Birincisi İstanbul takımlarının nasıl bir performans ortaya koyacakları ! İkincisi, siyasilerin  yani masadakilerin kimin şampiyonluğunu daha çok arzulayacakları !!! Bu sebeplerle ligin seyrini bekleyip görmek ve şampiyonluk için ondan sonra konuşmak  lazım …
Önceki ve Sonraki Yazılar