1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Gelecek sezon Süper Lig değişiyor!
Gelecek sezon Süper Lig değişiyor!

Gelecek sezon Süper Lig değişiyor!

Türkiye Futbol Federasyonu, Süper Lig için önemli kararlarda uzlaştı...

A+A-

Federasyon, Belçika örneği için dün akşam kulüplere bir sunum yaptı. Lig 34 hafta. İlk 4 ile 5, 6, 7 ve 8 play-off oynuyor. Lig nisan ortasında bitiyor.

TFF, kulüp başkanları ve yayıncı kuruluş 'Digitürk' iftar yemeğinde bir araya geldi. Çırağan Sarayı'ndaki yemeğe MKE A.Gücü ve Trabzonspor dışındaki tüm kulüplerin temsilcileri katıldı.

Trabzonspor Başkanı Sadri Şener, "TFF varsa ben yokum" diyerek yemeğe katılmazken, A.Gücü'deki kaos nedeniyle de bir temsilcisi yoktu. Geniş bir menüden oluşan iftar sonrası asıl konuya geçildi.


Belçika'dan esinlendiler

TFF yetkilileri kulüp başkan ve temsilcilerine yeni lig modeliyle ilgili bir sunum yaptı. Sunumdaki model Belçika'dan esinlenerek gündeme getirilmişti. TFF liglerin 34 hafta oynandıktan sonra ilk 4'teki takımın aralarında maç yapmasıyla şampiyonun belli olmasını istediği modeli uzun uzun anlattı toplantıda. Başkanlar bu modele sıcak baktı. Zaman zaman tartışmalar yaşansa da bu sistem kabul gördü.

Buna göre ligler Nisan 15 gibi bitecek. Buradaki en önemli noktalardan biri de şu: 34 haftanın 9'u da çarşamba günü oynanacak. Böylece lig erken bitecek ve play off maçları devreye girecek. İlk 4 arasında kapışırken, 5, 6, 7 ve 8 ise Avrupa'da mücadele vizesi için mücadele edecek. Buradan önde çıkacak takım 4. sıradaki ekip ile Avrupa kupalarına katılmak için mücadele edecek ve ipi gögüsleyen kulüp Avrupa'nın yolunu tutacak.

Fikstür çekimi bu hafta

PEKİ bu modeli TFF bu sezon uygulayacak mı? Bunu ciddi şekilde düşünüyor. Bu sistem ile kulüpler hem daha fazla maç oynayarak kazanç sağlayacak, hem de 8. sıradaki bir takım bile Avrupa'ya gitme şansını elde edebilecek. Yayıncı kuruluş da daha çok maç yayınlayacak. İlk 4 dışındaki takım play-off sırasına göre de para kazanacak. Yeni sistemdeki ligin programı da haftaya perşembe ya da cuma fikstür çekimiyle belirlenecek.