1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gelir uzman yardımcısı ve müfettiş yardımcısı alımı 2017
Gelir uzman yardımcısı ve müfettiş yardımcısı alımı 2017

Gelir uzman yardımcısı ve müfettiş yardımcısı alımı 2017

Gelir uzman yardımcısı ve müfettiş yardımcısı alımı 2017, şartları neler?

A+A-

Her geçen gün artan İktisadi İdari Bilimler Fakültesi öğrencisi gelecek olan alım haberlerine odaklanmıştı.Özellikle, 2016 yılında yapılmayan Gelir Uzman Yardımcılığı ve Vergi Müfettiş Yardımcılığı sınavı hakkında bekleyiş içinde olan İİBF mezunlarına müjdeli haberi Maliye Bakanı Naci AĞBAL verdi.Konuyla ilgili konuşan Maliye Bakanı Naci AĞBAL,binlerce mezunun beklediği müjdeli haberi verdi.Peki AĞBAL ne dedi? detayları yazımızda bulabilirsiniz.

 

300 Vergi Müfettiş Yardımcısı ve 2000 Gelir Uzman Yardımcısı Alınacak

 

Konuyla ilgili konuşan Maliye Bakanı Naci AĞBAL,Maliye Bakanlığı olarak önümüzdeki günlerde alım yapılacağının müjdesini verdi.Bu alımların ne kadar olacağı konusunda da konuşan AĞBAL,300 Vergi Müfettiş Yardımcısı ve 2000 Gelir Uzman Yardımcısı alınacağını söyledi.Bakan AĞBAL  konuşmalarını şu şekilde sürdürdü:“Yaklaşık 300 civarında vergi müfettişi alımı planlıyoruz. Yine gelir uzmanlığı sınavında da 2 bin kadar bir sayı planlamamız var. Bu konuda Başbakanlıkla gerekli yazışmaları yapıyoruz. Gelir uzmanlığında 2 bin, vergi müfettişliğinde 300 ama bir de maliye uzmanlığı ve defterdarlık uzmanlığı var. Bu konularla ilgili de çalışmalarımız devam ediyor. Dolayısıyla o çalışmalar bittiğinde de Maliye’de bu sene inşallah önümüzdeki aylarda ciddi anlamda idareyi kuvvetlendirecek genç arkadaşlarımızı alacağız.”

 

Gelir Uzmanı Ne İş Yapar?

 

Gelir uzmanlarının ne iş yapacağıyla ilgili kesin bir kural yoktur.Yapılacak olan işler, işlem yönergesinde belirtilmiş olup,bu işlerin neler olduğu aşağıda belirtilmiştir:

 

Kanun, tüzük, yönetmelik, yönerge ve diğer mevzuatta belirtilen iş ve işlemlerden kendilerine verilenleri yapmak;

 

Görevleriyle ile ilgili mevzuatın uygulamada aksayan yönlerini ve bu konudaki görüş ve önerilerini yazılı olarak bildirmek;

 

İnceleme (Vergi incelemesi hariç), araştırma ve ekonomik-mali analiz yapmak;

 

Genel Müdürlükçe verilen diğer görevleri yapmak.

 

Gelir Uzman Yardımcısı Ne Kadar Maaş Alır?

 

Gelir uzman yardımcılığı maaşı, kurumda  memur ve vhki olarak istihdam edilen kamu personeli maaşına oranla daha yüksektir. Gelir uzman yardımcılığı kamu kariyer meslekler grubunda bulunduğu için ,kpss b  grubu olarak atanan memurlara nazaran daha yüksek maaş almaktadır.Bugün itibariyle mesleğe yeni başlamış olan gelir uzman yardımcısının aldığı maaş şu şekildedir:

 

Bekar ve  çocuksuz Gelir Uzman Yardımcısı Maaşı: 3.350 TL

 

Evli, eşi çalışmayan ve çocuksuz Gelir Uzman Yardımcısı Maaşı  : 3.550 TL‘dir.