1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Genç, Meclis'te kurban hazırlıklarını anlattı
Genç, Meclis'te kurban hazırlıklarını anlattı

Genç, Meclis'te kurban hazırlıklarını anlattı

Genç, Meclis'te kurban hazırlıklarını anlattı

A+A-

Ortahisar Belediyesi, eylül ayının ilk meclis toplantısını Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç başkanlığında gerçekleştirdi. Yaz tatilinden sonra ilk kez toplanan meclisin gündemi bir hayli yoğundu. Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Ortahisar Belediyesi'nin yaptığı hazırlıklarla ilgili meclis üyelerini bilgilendiren Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç, "Mahallelerimizde vatandaşlarımızın bütün ihtiyaçlarına cevap verebilecek düzeyde 20 adet kurban kesim yeri belirledik. Bayramın ilçemizde sorunsuz geçmesi için bütün tedbirlerimizi almış durumdayız. Bayram günlerinde cami önleri ve mezarlıklar periyodik aralıklarla yıkanacak. Bayramda 38 araç ve 233 personelimizle vatandaşlarımıza hizmet edeceğiz. Vatandaşlarımız hijyenik şartlarda kurbanlarını belirlediğimiz alanlarda kesecekler. Yine Temizlik İşleri Müdürlüğü, Zabıta Müdürlüğü, Veteriner Müdürlüğü ekiplerimiz bayram süresince çalışmalarını titizlik içinde yürütecekler ve gerekli kontrolleri yapacaklar. Kurban atıkları ve çöpleri herhangi bir soruna ve kötü kokuya sebebiyet vermeden toplayacağız. Ortahisar'ımızda kurban ibadetinin ruhuna uygun olarak hiçbir olumsuzluğa neden olmamak için elimizden gelen bütün gayreti sergileyeceğiz. Vatandaşlarımızdan özellikle mübarek kurban bayramında herhangi bir olumsuzluğa sebebiyet vermemeleri için belirlediğimiz alanlarda kurbanlarını kesmelerini rica ediyoruz. Gelişigüzel sokak ve cadde aralarında, yol kenarlarında ve boş alanlarda kesinler kurbanlar hiç hoş olmayan görüntülere sebebiyet veriyor. Şehrimize hiç yakışmayacak nahoş görüntülere sebebiyet vermemek için vatandaşlarımızdan bunu özellikle istiyoruz. Bu konuda kaçak kesim yapanlara, yasalara uymayanlara asla müsaade göstermeyeceğiz. Herkes kurallara uymakla yükümlüdür. Mübarek Kurban ibadetini bu çirkin görüntülerden uzak tutmalıyız." diye konuştu.

 

Başkan Genç, Uzun Sokak, Kunduracılar ve Maraş Caddesi için yeraltı konteynır sistemi düşündüklerini belirterek bu önerilerini Büyükşehir Belediyesi'ne sunduklarını söyledi.

 

Vatandaşlara çöplerini zamanında belirlenen çöp alanlarına bırakmaları hususunda uyarılarını da tekrarlayan Başkan Genç şu ifadelere yer verdi: "Her mahalleye geri dönüşüm kutuları koyduk. Çöplerimizi geri dönüşüm kutularına ayrıştırarak atma konusuna dikkat etmeliyiz. Özellikle tahta materyaller, yatak vb gibi eşyaları çöp konteynırlarına atmamalarını rica ediyoruz. Bu durumda 444 61 44  numaralı telefonu arayarak atıklarını belediyemizin Temizlik İşleri Müdürlüğü'ne bildirsinler. Vatandaşlarımızdan temizlik hususunda daha özverili davranmalarını rica ediyoruz. Bu şehir hepimizin.... Gelecek nesillerimize ve vatandaşlarımıza temiz bir çevre bırakmalıyız. Bunu da vatandaş belediye işbirliği ile yapabiliriz."