1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Genel af kesinlikle olmayacak
Genel af kesinlikle olmayacak

Genel af kesinlikle olmayacak

Başbakan Erdoğan Balıkesir’de sivil toplum temsilcilerine yaptığı görüşme sonrasında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Kamuoyunda konuşulan genel af konusunda değinen Başbakan Erdoğan “Bir insanı öldüreni af etme yetkisini ben kendimde bulmam” di

A+A-

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Balıkesir’de sivil toplum temsilcileriyle kahvaltıda bir araya geldi.

Başbakan Erdoğan, Balıkesir'de STK temsilcileriyle bir araya geldi. Erdoğan kahvaltı sonrası STK temsilcilerine hitap etti.
Abdullah Öcalan’ın İmralı’ya gönderilmesinin isabetli olduğunu söyledi. Genel affa karşı olduğunu belirten Erdoğan, “Bir insanı öldüreni af etme yetkisini ben kendimde bulmam” dedi.
İşte Başbakan'ın açıklamalarından satır başları;
BİZDEN ÖNCE KİMSE BU ADIMLARI ATMADI
Bizden önce, terörün Türkiye'nin üzerine karabasan gibi çöktüğü 20 yıl boyunca maalesef bu meselenin önüne cesaretle, kararlılıkla en önemlisi de samimiyetle gidilmedi. Hiçbir hükümet risk almak istemedi. Muhalefette olan partiler sorumluluk almak istemedi. Seçim denildi, oy oranları denildi, tahrik denildi ve süreç sadece idare edildi. Anadolu'da, Trakya'da ocaklara ateş düşerken, ateş düştüğü yeri yakarken, maalesef siyaset bu acıları dindirmek için dirayetli, kararlı adımlar atamadı.
BU SEFER İNŞALLAH ÇÖZECEĞİZ
10 yıl içinde terör meselesini çözmek için her adım attığımızda karşımıza engeller çıktı. Ne zaman adım atsak, karşımızda duvarlar örüldü. Ne zaman bir girişimde bulunsak, karşımızda hendekler bulundu. Ne zaman harekete geçsek, karşımızda provokasyonlar, tahrikler, sabotajlar bulundu. Bunların hiçbiri bizi yıldırmadı. Ne önümüze örülen duvarlar, ne kazılan hendekler, ne provokasyonlar, ne sabotajlar bizi yolumuzdan çevirmedi. Biz, 'bu işi inşallah çözeceğiz' dedik.
ONLAR ANCA HAKARET ETSİN
Erdoğan, çözüm sürecinde MHP'nin tavrını eleştirerek, ''Çözüm adına hiçbir şey zaten kendilerinde söz konusu değil. Bol bol hakaret etsin, küfretsin. Bundan öte bir şey yok. Onun tek çözümü bu. CHP randevu ister vermez, AK Parti randevu ister vermez. Arkadaş sen neyin partisisin. Bir araya gelip oturmaktan bu kadar kaçınan bu kadar çekinen bir siyasi parti bu ülkede niye var. Konuşmayacaksak niye var? Üç kez ben randevu istedim vermedi. Bulunmaz Hint kumaşı mısın? Ben milletim adına istiyorum, şahsım adına değil''dedi.
ANNELER ÜZERİNDEN ŞEHADET YAPILMAZ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, muhalefet partilerinin çözüm sürecine yönelik politikalarını eleştirerek, ''Şehadet üzerinden, anneler üzerinden siyaset yapılmaz ama muhalefet buna 'hayır' diyor. Biz, 'gelin beraber yapalım' diyoruz, 'hayır'. Siz bir öneride bulunun 'hayır', destek olun 'hayır'. Öyleyse kenarda durun ona da 'hayır'. Peki siz ne istiyorsunuz, siz neyin peşindesiniz. Bir projeyle gelin, sadece 'Meclis'te olur' demekle olmaz, projeniz ne bunu söyleyin'' dedi.
ÖCALAN'IN İMRALI'YA YERLEŞTİRİLMESİ İSABET OLDU
Abdullah Öcalan'ı, ''yalan yanlış haber getirip taşıdıkları için'' avukatlarıyla görüştürmediklerini, ancak ailesiyle görüştürdüklerini belirterek, ''Abdullah Öcalan’ın İmralı’yla yerleştirilmesi isabetli olmuştur. Avukatlarıyla görüştürmüyoruz. Ailesiyle görüşme yaptırıyoruz. Bunların da bize ulusal ve uluslararası çerçevede bir şeyler kazandırdığına da inanıyoruz. Buradan eğer bir çıkış olacaksa, biz bu çıkış yolunu şu anda deniyoruz, deneriz ve bundan da yılmayız ve birilerine rağmen de bunu erteleyemeyiz. Buna rağmen de biz bu adımı attıysak bir çözüm yolu olduğu için''
GENEL AF OLMAYACAK
Genel af kesinlikle olmayacak. Biz defalarca ifade ettik. Bir kişi devlete karşı suç işlemişse, devlet affedebilir. Ama birilerini öldürmüşse, onu afffetme yetkisi devlette değildir
OY AVCILARI BOŞUNA ÇIRPINIYOR
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Felaket tellalları, savaş baronları, karamsarlar, kötümserler, oy avcıları boşuna çırpınıyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar, bu ülkenin, bu milletin kutlu yürüyüşünü engelleyemeyecekler. Biz Allah'ın izniyle, sizinle birlikte inşallah bu sorunu çözecek, Türkiye'nin ayağındaki bu prangayı söküp atacak, geleceğe çok daha farklı şekilde yürümeye devam edeceğiz. Annelerin ağladığı bir ülke hiçbir şekilde bayındır bir ülke olmaz, olamaz. Annelerin ağıdını durduracak, Allah'ın izniyle o annelerin hayır dualarıyla inşallah 2023'e çok farklı şekilde gireceğiz'' dedi.