1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Genelkurmay'dan Afganistan Açıklaması
Genelkurmay'dan Afganistan Açıklaması

Genelkurmay'dan Afganistan Açıklaması

Türk Silahlı Kuvvetleri yazılı bir açıklama yaptı...

A+A-

Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye'nin Afganistan'daki katkıları ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı.


Afganistan'da bulunan Türk birliklerine ; Türkiye'nin milli kısıtlamaları gereği sorumluluk sahası dışında görev verilmediği ve mayın temizleme, terörle mücadele, uyuşturucu ile mücadele faaliyetlerinde görevlendirilmediği belirtildi. Kabil Bölge Komutanlığı'nın sorumluluğunu üçüncü kez üstlenen Türkiye'nin Afganistan'da 1646 personeli bulunduğu ve bu mevcudu ile UGYK'ya katkı sağlayan 50 ülke içinde 8'inci sırada yer aldığı bildirildi. Bugüne kadar Afganistan'da 12.500 Afgan askeri personeline eğitim verildiği açıklandı. 


05 Aralık 2001 tarihli Bonn Anlaşması ve BM Güvenlik Konseyinin 20 Aralık 2001 tarih ve 1386 sayılı Kararı ile NATO bünyesinde Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti (UGYK-ISAF) teşkil edilerek 16 Ocak 2002 tarihinde İngiltere'nin liderliğinde göreve başladı. NATO'nun, UGYK Harekatını 2014 sonuna kadar sürdürmeyi planladığı belirtildi. 


50 ÜLKEDEN 130.018 PERSONEL 


UGYK; Brunssum/Hollanda'da konuşlu NATO Müşterek Kuvvet Komutanlığının emir ve komutasında görev yapıyor. UGYK'nın sorumluluk sahası başlangıçta sadece Afganistan'ın başkenti Kabil ve çevresi ile sınırlıyken, BM Güvenlik Konseyi'nin 18 Ekim 2003 tarihli ve 1510 sayılı Kararı ile tüm Afganistan'ı kapsayacak şekilde genişletildi. Afganistan'ın tamamında UGYK'ya bağlı altı bölge komutanlığı bulunduğu ve UGYK Harekatına 50 ülkeden 130.018 personelin katıldığı açıklandı. 


TÜRKİYE'DEN 1.646 PERSONEL GÖREV YAPIYOR 


Türkiye, TBMM'nin 10 Ekim 2001 tarihli 722 sayılı Kararına istinaden, Afganistan'da yürütülen harekata katkıda bulunmaya başladı. TSK mensupları, Afganistan'da; Afganistan Ulusal Güvenlik Güçlerini eğitmek ve Afganistan halkına güvenlik, istikrar ve gelişme konusunda yardım etmek maksadıyla bulunuyor. Afganistan'da, Kabil Bölge Komutanlığında (Kabil'de) 1.451, Dışişleri Bakanlığı koordinatörlüğünde faaliyet gösteren Bölgesel İmar Ekiplerinin emniyeti için Vardak'ta 76 ve Şibirgan'da 119 olmak üzere toplam 1.646 personel görev yapıyor. Türkiye, bu mevcudu ile UGYK'ya katkı sağlayan 50 ülke içinde 8'inci sırada yer alıyor. 


GÖREV SÜRESİ ÜÇÜNCÜ KEZ UZATILDI 


Türkiye, Kabil Bölge Komutanlığı'nın sorumluluğunu 01 Kasım 2009'da devraldı. Bugüne kadar görev süresi iki kez uzatıldı. 01 Kasım 2012'ye kadar üçüncü kez üstlenilen bu görev başarıyla sürdürülmeye devam edildiği belirtildi. Kabil Bölge Komutanlığı'nın temel görevi; Afganistan Hükümetinin otoritesini Kabil ilinde yaygınlaştırmasını desteklemek maksadıyla, Afgan Güvenlik Güçleri ve Koalisyon Kuvvetleri ile yakın iş birliği ve koordinasyon içerisinde güvenliğin tesisine ve Afgan Güvenlik Kuvvetlerinin güvenlik sorumluluğunu alabilecek seviyeye ulaştırılmasına yardımcı olmak olduğu belirtildi. 


12.500 AFGAN ASKERİ PERSONELİNE EĞİTİM VERİLDİ 


Türkiye'nin milli kısıtlamaları gereği birliklere sorumluluk sahası dışında görev verilmediği ve mayın temizleme, terörle mücadele, uyuşturucu ile mücadele faaliyetlerinde görevlendirilmediği açıklandı. TSK'nın Afgan Ulusal Güvenlik Güçlerinin eğitimine verdiği destek kapsamında, Afgan askeri personelinin eğitimine, Türkiye ve Afganistan'da devam ediyor. Türkiye'de, TSK eğitim ve öğretim kurumlarında 2.107, İç Güvenlik Eğitim ve Tatbikat Merkezi Komutanlığında (Eğirdir/Isparta) 1.193 olmak üzere toplam 3.300 Afgan askeri personeline eğitim verdi. Sponsorluğu sürdürülen Kabil Askeri Lisesi ile Kara Harp Okulu, Komuta Kurmay Koleji ve sınıf okullarına eğitici/danışman desteği sağlanmasının yanında, Kabil Bölge Komutanlığı sorumluluğunda işletilen Gazi Askeri Eğitim Merkezinde astsubay temel eğitimine devam ediliyor. Bugüne kadar Afganistan'da 12.500 Afgan askeri personeline eğitim verildiği belirtildi.