1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. GERÇEKTEN YAZIK!
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

GERÇEKTEN YAZIK!

A+A-
 Kurtlar Vadisi dizisinin zaman zaman kullandığı ‘Pisi pisi Pisine’ müziğini hatırladım dün gece maçı izlerken! Şu G. Saray’ı çok rahat mağlup etmemiz gerekirken alınan mağlubiyet derin üzüntü yarattı bende. Böylesine kötü bir rakibi farklı mağlup edecekken pisi pisine mağlup olmak kabul edilecek gibi değil.

Favori olan Trabzonspor’du. Moralli, daha formda, daha yetenekli ayaklara sahip olan Bordo Mavililer, yıllar sonra ilk kez renk cümbüşüne dönmüş A. Aker’de bu maçı almalıydı. Fakat öyle olmadı. Kimileri beğenmiş olsa da  şahsen Trabzonspor’u hiç beğenmedim. Orta sahası dağınık, zaman zaman hatlar arasında gözle görülür kopukluk, uyumsuz bir oyuncu topluluğu  gördüm sahada. Rakibe direnç gösteren, tavır koyan, karakteri ile dik duran bir Trabzonspor beklerken ‘şaşkın ördek’ benzeri oyuncu topluluğu ile karşılaşmanın hayal kırıklığını hissettim maç boyunca. Teknik direktörün verdiği taktiği de anlayamadım. G. Saray’a karşı evinde çekilmiş, rakibin gelmesini beklemek yerine, daha ilk dakikadan saldıran, hapseden bir anlayışla sahada olunmalıydı. Kimse ‘Ama rakip G. Saray’dı’ demesin! Sen de Trabzonsporsun! Üstelik evindesin! Kaldı ki rakibin orta sahasında Sneider dışında etkili olabilecek tek isim yok! Savunması evlere şenlik! Moralleri sıfır! Kendi alanında böyle bir G. Saray’ı beklersen ve oynamasına, topu dolaştırmasına müsaade edersen direncini artırırsın! Bu G.Saray’a karşı bu taktik anlayışı kabul etmiyorum. Buna rağmen Trabzonspor maçı farklı kazanabilirdi. Önemli pozisyonlar buldu. Fakat son vuruş sıkıntısı, final paslarında ki acemilikler tabi ki şanssızlık golü getirmedi. Lakin bilinmeli ki, yakalanan pozisyonlar, rakibin orta saha ve savunma zafiyetlerinin ürünüydü. Kimse pozisyon zenginliğine bakıp ‘Çok iyiydik’ masalını anlatmasın! Futbolcular performansları ile hayal kırıklığı yaşatırken, teknik adam Şota’da hem taktik anlayışı hem de oyuncu değişiklikleri ile sınıfta kalmıştır. Avrupa’da finaller yönetse de Türkiye ligin de ki yönetimini hiç beğenmediğim Cüneyt Çakır Trabzonspor’u katletmiştir!

Şimdi kısaca şu analize  bakalım! Şota kötü, oyuncular kötü, hakem kötü! Her şey aleyhimize değil mi? Ama galibiyeti, hatta farkı kaçıran Trabzonspor! O zaman demek ki rakip çok kötüydü! Yani kendimizi kandırmanın manası yok. İyi bir Trabzon bu G. Saray’ı emin olun beşlerdi!

Netice itibarı ile Trabzonspor her geçen gün üzerine koymak yerine, son üç maçtır geri geri gidiyor! Teknik adamların bu durumu çok ciddiye alıp,  çözüm bulmaları gerekiyor. Aksi halde yetenekli ayaklardan oluşan bu kadroya da, onlara gönül veren camiaya da yazık olacak!

Önceki ve Sonraki Yazılar