1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gerekirse sokaklara ineceğiz
Gerekirse sokaklara ineceğiz

Gerekirse sokaklara ineceğiz

İşte detaylar...

A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı televizyon programında gündemi değerlendirirken başkanlık sistemi konusunda gerekirse sokaklara inebileceklerini söyledi.

 

Katıldığı televizyon programında konuşan Kılıçdaroğlu, hükümeti terör konusunda sert sözlerle eleştirirerek 'Dokunulmazlıklar da kalktı şimdi terörü bitirin' diye konuştu.

 

"TOMALARINIZLA, SİLAHLARINIZLA..."

 

Başkanlık sistemi konusunda kan dökme sözlerine açıklık getiren Kılıçdaroğlu, 'TOMA'larınızla, silahlarınızla bizi öldürerek getirebilirsiniz' açıklamasında bulundu. Partili Cumhurbaşkanlığı konusunda da müzakere etmeyeceklerini belirten Kılıçdaroğlu, bu konuda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yasalara göre hareket etmediğini söyledi.

 

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları;

 

DOKUNULMAZLIK YASASI İÇİN AYM'YE BAŞVURU TARTIŞMASI

 

Daha önce dokunulmazlıklar kalkacak dedik. AKP bazı düzenlemeler getirdi. Biz buna karşın kendi görüşlerimizi aktardık. Herhangi bir CHP'li milletvekili arkadaşımıza müdahale etmiş değilim.

 

Müdahale ederseniz bu doğru olmaz. Mİlletvekilinin iradesine ipotek koymuş olursunuz. Oyunuzu şöyle ya da böyle kullanın diye kimseye söylemedim. Git vicdanına göre oy kullan dedik. Ama AKP milletvekilleri kimin ne oy kullandığını öğrenmek için kabinlerin önünde beklediler.

 

Bu konuda parti AYM'ye gidemiyor, 110 milletvekili imzası gerekiyor. İtiraz ettiğimiz konulardan birisi de bakanların, başbakanın dokunulmazlıklarının kaldırılmamasıdır. Kalkacaksa hepsinin dokunulmazlığı kalkmalı.

 

Biz anayasa aykırı olduğunu biliyoruz. 110 milletvekili ile yapılacak başvurunun reddedilme olasılığı çok yüksek. Milletvekillerimiz normal mahkeme ve AİHM'e başvurma hakkına da kavuşacaklar, AYM kararının ardından.

 

"YARGI SİYASİ OTORİTENİN TALİMATINA GÖRE HAREKET EDERSE..."

 

Burada üzerinde durduğumuz konu yargının tarafsızlığı ve bağımsızlığı. Yargı siyasi otoritenin talimatına göre hareket ederse büyük gölge düşürür.

 

TERÖRİST CENAZESİNE TAZİYE ZİYARETİ

 

Ben TBMM'nin Genel Kurulu'nda bütçe görüşmeleri sırasında ölen bir teröristin evine taziye ziyaretinin doğru olmadığını söyledim. TBMM üyesi olacaksınız, bütçeden alacaksınız ve askere, polise kurşun sıkan birisinin taziyesine gideceksiniz. Asla olmaz.

 

Parlamentoya hukukun üstünlüğünü sağlamak için gelirsiniz. Terör örgütüne silah taşınmasını asla kabul etmeyiz. Bizim tek istediğimiz ne yapılacaksa hukuk içinde yapılsın. Hukukta çifte standart yoktur.

 

Bireysel olarak AYM'ye başvurmayacağım.

 

"ŞEHİT CENAZELERİNE SORUMLU BULDULAR"

 

AK Parti kendisine güveniyorsa, hangi vekilin dokunulmazlığının kaldırılmasını istiyorlarsa getirir bunu oylama yapılır. Bunu yapmadılar, hep yanlış sularda yüzdüler. Neden? Çünkü her gün şehit cenazesi geliyordu. Buna sorumlu buldular, anayasa. Anayasa ile dokunulmazlıkları bu yüzden kaldırdılar.

 

Şimdi gelen her şehit cenazesinin hesabını AK Parti'den soracağız.

 

Terör örgütlerine yardım ve yataklık yapan yönetici kadrosuna sahip AK Parti. PKK bombaları yerleştirirken siz armut mu topluyordunuz. Bu devlet, bu hükümet neredeydi. Bunları sorduğumuz için büyük rahatsızlık duyuyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar izledikleri yanlış politikalar nedeniyle başarı sağlayamazlar.

 

NE OLDU DA 14 YILDA TERÖR BU KADAR GÜÇLENDİ?

 

Geçenlerde PKK helikopter düşürdü. PKK'nın elinde 60'a yakın bu füzelerden olduğu söyleniyor, umarız böyle bir şey yoktur. Bütün bunların sorumlusu kim? Biz miyiz? Biz hükümet değiliz. Bu işin sorumlusu bütün demokrasilerde ülkeyi yönetenlerdir. AK Parti ülkeyi tek başına 14 yıldır yönetiyor. Rahmetli Ecevit terör örgütünün liderini hapse attı. Ne oldu da terör bu kadar güçlendi 14 yılda. Bu kadar çok sayıda militan terör örgütüne katıldı.

 

"DOKUNULMAZLIKLAR DA KALKTI, BİTİRİN BAKALIM ŞİMDİ TERÖRÜ"

 

Bütün bu hesapların, olayların altında başkanlık sistemi yatıyor. Sanki terörle mücadele ediyorlar. Terörle işbirliği yapıyorlar, mücadele etmiyorlar. Şehrin ortasında trafik kontrollerine ses çıkaramayacaksınız, vergi toplayacaklar ses çıkarmayacaksınız ondan sonra da ben terörle mücadele ediyorum diyeceksiniz. Dokunulmazlıklar da kalktı bitirin bakalım şimdi şu terörü. Bunların kesinlikle niyeti yok. Onların tek derdi var, başkanlık sistemi.

 

KAN DÖKME POLEMİĞİ

 

Biz demokrasiyi savunan bir partiyiz. İnönü çok partili hayata geçmiş ve seçimle de iktidarı Demokrat Parti'ye devretmiş. Bugün geldiğimiz noktada biz çok partili hayata geçerken bugün çok partili hayattan tek partili hayata geçiş çabaları var. Diyorlar ki başkanlık sistemine geçeceğiz. En iyi uygulayan Amerika ve başkan en zayıf halka. Eyaletlerin kendi yasaları var. Başkanlık sistemi eyaletlerin olduğu çok parçalı bir yapıdır. Dünyanın en büyük ilk 20 ülkesinin çoğunluğu parlamenter sistem. Bir ülkenin rejimini tarihi koşullar, sosyolojik koşullar belirler. Parlamenter sistem çok iyi çalışmıyor çünkü darbe yasaları var. Bunların değişmesi lazım. Ben Davutoğlu'nun önüne de bunları koydum. Bunlar değiştiği zaman parlamenter sistem de iyi çalışır.

 

"MİLLETVEKİLİ MİLLET SEÇMELİ"

 

Miletvekilini millet seçmeli. Ön seçimin özelliği bu. Bu hayati önemde bir olaydır. Eğer milletvekili adayını genel başkan belirliyorsa parlamentoda özgür iradesini ortaya koyamaz. Bu yanlış. Bu demokrasiyi kilitleyen ana unsurlardan biridir. Seçim yasası da aynı şekilde. Yüzde 10. Dünyanın hiçbir yerinde yok. Yüzde 1 oy alan partinin genel başkanı meclise geldin. Gelsinler düşüncelerini ifade etsinler. Bunların değişmesi lazım. Güçlü bir parlamenter sistem yapalım.

 

Büyüme olmaz diyorlar, Avrupa nasıl büyüyor. Hepsi parlamenter sistem.

 

"BİZ SOKAKLARA ÇIKACAĞIZ, SİZ TOMALARINIZLA..."

 

Anayasada benim yetkilerim az diyor. Valileri, milletvekillerini belirleyeceğim, belediye başkanlarını belirleyeceğim, üst yargı atamalarını ben yapacağım diyor, buna da başkanlık sistemi diyor. Ben de dedim ki böyle bir başkanlık sistemini kan dökmeden kuramazsınız. Yani biz sokaklara çıkacağız, itiraz edeceğiz dedi. Siz TOMA'larınızla, polislerinizle, silahlarınızla ancak bizi öldürerek bunu geetirebilirsiniz dedik.

 

Demokrasiyi savunmayacaksak neyi savunacağız? Demokrasi dedik, geldik totaliter bir yönetime.

 

Obama büyükelçi dahi tayin edemiyor. Zavallı Obama dediler. Kuzey Kore modeli var. Kalkın kalıyorlar, gülün gülüyorlar.

 

"KUZEY KORE'DE DİKTATÖR NASIL ALAY KONUSU OLUYORSA BİZDE DE OLACAKTIR"

 

Kuzey Kore'de diktatör nasıl alay konusu oluyorsa bizde de alay konusu olacaktır. Bunun olmaması lazım.

 

Akademisyenler kendi düşünceleri için bildiri yayınladılar. Katılırsınız katılmazsanız ama bir insan içeriğe katılmıyorlar diye ihanet ediyorlar dedi, savcılar harekete geçti, hakimler tutukladı ve hapse atıldılar.

 

Tunus Türkiye'yi örnek alıyoruz dedi. Türkiye'deki yönetimi değil ama Türkiye'yi örnek alıyoruz dedi. Türkiye'de laiklik din ve vicdan özgürlüğünün güvencesidir.

 

"BİZİ YOK ETMEDEN BUNU YAPAMAZSINIZ"

 

Bizi yok etmeden bunu yapamazsın diyoruz. Siz gelip TOMA'larınızla silahlarınızla kan dökeceksiniz.

 

PARTİLİ CUMHURBAŞKANLIĞI İÇİN CHP MÜZAKERE EDECEK Mİ?

 

Ben anayasaya uymuyorum, kanunlara uymuyorum ve fiili durum yarattım suç işliyorum diyor. Ben suçlu konumdan çıkarın diyor. Hırsız eve giriyor, yakalıyoruz ama kanun ile sen eve girebilirsin diyoruz. Bu noktayız biz. Fiili durum bu demektir. Fiili duruma değil de yasalara uygun davranılsaydı kendi talebini de dillendirebilirdi. Yasalara uyuyorum ama Türkiye'nin sorunları için değişikliklerin dikkate alınması gerekir derdi. Şimdi böyle denmiyor. Dayatma mantığı içinde hareket ediliyor. Yasama oranını tehdit ediyor. Neyin müzakeresini yapacağız.

 

Basın üzerinde baskın olduğunu biliyoruz. Hani hürdü ve sansür edilemezdi, bu hale getiren darbe yasaları.

 

"ERKEN SEÇİME İKTİDAR İSTERSE GÖTÜREBİLİR, BİZ HAZIRIZ"

 

Geçeceğini sanmıyorum. Sayın Bahçeli, partili cumhurbaşkanlığı modeline de karşı olduğunu ifade etti, benzer söylem HDP'den de geldi, biz de zaten ifade ettik.

 

Erken seçime iktidar isterse götürebilir. Biz zaten her an hazırız.

 

"DAVUTOĞLU'NA HAKSIZLIK YAPILDIĞINI HEPİMİZ BİLİYORUZ"

 

Sayın Davutoğlu'na yapılan işlem AK Parti tabanında ciddi bir rahatsızlık yarattı. Yüzde 49,5 oy almıştı ama elinde olmayan nedenlerle kendi iradesi dışında kapının önüne konması tabanda ciddi rahatsızlık yaratmış durumda.

 

Bize alandan gelen bilgi bu yönde. Davutoğlu'na bir haksızlık yapıldığını hepimiz biliyoruz. Meşru bir hükümet. Bunun Saray'a davet edilip elinden istifa dilekçesinin alınması kabul edilemez.

 

Kurultaya çıkıldığında ağlamak yetmiyor. Darbe hükümetini kabul etmiyoruz demeleri lazımdı.

 

MHP'NİN KURULTAY SÜRECİ

 

Ortaya bir yargı kararı çıkmışsa bunun gereği yapılmalı. Siyasi partilerde imzalar toplandığında kurultayın yapılması gerekiyor. Kararla en azından bir belirsizlik ortamı da ortadan kalkmış oluyor.

 

Bahçeli bir açıklama yaptı, kayyum da atanmıştı nasıl olur bilmiyorum.

 

MUHARREM İNCE'NİN AÇIKLAMALARI

 

Türkiye'nin bu karmaşıklık ortamında partinin tek ses çıkarması lazım. Demokrasi çıtasının yükseltilmesi için tek bir adresi var o da CHP. Bu ortamda demokrasi ve özgürlükler konusunda ortak hareket etmemiz gerekiyor. Elbette ki genel başkan olmak isteyebilirler. İmza toplar gelirsiniz kurultayınızı yaparsınız ama biz kurultayımızı daha dün yaptık. Dikta yönetiminden Türkiye'nin kurtarılması lazım. Mücadeleyi yapmamız lazım. Bütün sivil toplum örgütlerinin mücadele yapması lazım.

 

Birilerinin heves edip de toplayacağım demesi normal, toplayabilir. Biz hiçbir zaman delegeleri arayıp da oy vermeyin demeyiz, aklımızdan asla geçmedi. Kurala herkes uyacak.

 

Neden siz AK Parti gibi olmuyorsunuz diyorlar bize. Bu dikta yönetimlerinde olan bir olaydır. Biz farklı düşüncelerimizi nerede anlatacağız.

 

Medya onları alıyor CHP'de farklı düşünce diye yazıyor. Farklı düşünceye sahip olmayan bir siyasal parti demokrasiyi getirebilir mi? Biz böyle bir partiliyiz. Demokrasiyi savunan bir partiyiz.

 

Herkes parti disiplinine uymak zorundadır.

 

Biz bir tüzük kurultayı yapacağız. Onunla ilgili çalışma tamamlandı. Tüzüğü Parti Meclisi'ne sunmamız lazım. Sonra da bir tüzük kurultayı yapmayı düşünüyoruz. Basına kapalı yapacağız. Partinin tüm delegeleri gelecekler görüşlerini ifade edecekler. Kadın ve gençlik kollarının talepleri var.

 

DİKTATÖR SÖYLEMİ

 

Sorun, davranışları ve eğilimi ile bize bunu söyletmek zorunda kalması. Bir partinin iç işlerine doğrudan müdahale ediyor. Kongreyi yöneten kişi Recep Tayyip Erdoğan'ın partisidir diyor. Bu partinin adı ne? AK Parti. Kendi isimlerini reddediyorlar. Hangi demokraside bu var?

 

O nedenle söylüyoruz. Bir dikta yönetimine doğru ağır ağır gidiyoruz. Yargı benim ayak bağımdır sözünü ancak bir diktatör söyler. Medya üstünde baskı var. Yalanı sürekli tekrar edeceksiniz. Kabataş yalanı bunlardan birisiydi. Bir kadına 50 kişi saldırıyor ama kimse görmüyor. Hangi özgürlükten söz ediyorlar?