1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 'Gerekirse zorla atmasını biliriz'
'Gerekirse zorla atmasını biliriz'

'Gerekirse zorla atmasını biliriz'

'Gerekirse zorla atmasını biliriz'

A+A-

Başbakan Binali Yıldırım, partisinin Meclis Grubu'nda yaptığı açıklamada, "Bizim için PKK neyse PYD ile YPG aynıdır. Nasıl DEAŞ'ı ÖSO mensuplarıyla Cerablus'tan aşağıya doğru püskürttüysek gerektiğini anda PYD ve YPG'yi de zorla Cerablus'tan atmasını biliriz" dedi.

 

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti Meclis Gurubu'nda yaptığı konuşmada, 1,5 aylık aranın ardından TBMM'nin yeni ve verimli bir çalışma için hazır olduğunu söyledi. Yıldırım, "Yeni dönemde ağır görev meclisini iktidar kanadını temsil ediyor olması nedeniyle AK Parti grubu olarak bizlere düşüyor. Bu yeni dönemde de milletimiz için en güzelini yapmaya gayret edeceğiz. Türkiye'de bunca yıl iktidar olup gücünü desteğini AK Parti kadar yüksek tutan başka bir siyasi kuruluş parti tanımam. Milletin bu teveccühü sorumluluklarımızı daha da artırıyor" dedi.

 

Yıldırım'ın grup toplantısında yaptığı açıklamalar şöyle:

 

"Ülkemizin demokrasi tarihinde AK Parti kadar kaderi milletin kaderiyle iç içe geçmiş başka bir parti yok. Bu ağır sorumluluğun altından kalkmak için bize düşen de çalışmaktadır. Daha fazla yatırım yapmaktır. İnşallah TBMM yeni yasama dönemi bu bakımdan hayırlı çalışmalara vesile olacak. Bütün siyasi partilerimize ve milletvekillerimize önemli sorumluluklar düşüyor. 15 Temmuz sonrasında sorunlarımızı ancak birlikte hareket ederek çözebileceğini göstermiştir.

 

'TERÖRE KARŞI DİĞER PARTİLERDEN DE AYNI TAVRI BEKLİYORUZ'

 

FETÖ, PKK, DEAŞ alayı bütün terör örgütleriyle mücadelenin sürdüğü bu dönemde diğer siyasi partilerden de aynı tavrı bekliyoruz. Terör örgütlerine cesaret verecek söylemlerin kimseye faydası yoktur. Bu söylemler bu amansız mücadeleyi baltalar. Kimsenin ülkemize ve milletimize böyle bir kötülük yapmaya hakkı yoktur. Vücuda giren zehir gibi her yere sızabilen söylemlerine karşı çok dikkat etmenizi rica ediyorum. AK Parti teşkilatına şunları söylemek istiyoruz. Kimse FETÖ'nün oyununa gelmesin. AK Parti teşkilatları içinde tereddütler ortaya çıkarmak için her türlü hileye yalana başvurabiliyor. Alt düzeydekiler tasfiye edilirken siyasi gücü olanlar korunabiliyor. Bu fitnedir.

 

AK Parti'ye ayar vermeye çalışanlar kendi içlerinde temizliği yapmalıdırlar. Biliyoruz ki, AK Parti'den yüz bulamayan FETÖ'cüler soluğu diğer partilerden alıyor. PKK ile mücadele konusunda da benzer sıkıntılar ortaya çıkabiliyor. Tavrımız orada nettir. Suçlu olan kim olursa olsun mutlaka cezası çekecek suçsuz olan hiç kimsenin mağduriyet yaşamasına izin vermeyeceğiz.

 

Türkiye terör belasından kurtuluncaya kadar bu yolda durmak duraklamak hedeften sapmak asla yoktur. Biz bu yola baş verdik, 15 Temmuz'da baş vermedik, inşallah vermeyeceğiz.

 

'FIRAT KALKANI BAŞARILI ŞEKİLDE SÜRÜYOR'

 

Fırat Kalkanı Harekatı başarılı şekilde devam ediyor. El Bab ve kuzeyindeki 5 bin kilometrelik alan PYD/YPG gibi unsurlardan temizleninceye kadar harekat sürecek. Türkiye olarak kararlıyız.

 

Bizim için PKK neyse PYD ile YPG aynıdır. Nasıl DEAŞ'ı ÖSO mensuplarıyla Cerablus'tan aşağıya doğru püskürttüysek gerektiğini anda PYD ve YPG'yi de zorla Cerablus'tan atmasını biliriz. Bundan sonra Suriye konusunda her ne adım atılacaksa onun bir tarafı da mutlaka Türkiye olacak. 911 km hududu, 3 milyonu bulan mültecisiyle Türkiye Suriye sorunu konusunda dikkate almamak tarihi hatadır.

 

Müttefiklerimizin Musul operasyonu kurgusu saydam değil, bu tehlikeyi içeriyor. Bu yol bölge için pek hayırlı değil. Musul'u Şii misillere teslim etmek işin içine PKK/PYD terör örgütünü de eklemek bölgede yeni bir ateşin fitilini yakmak demektir.

 

Suriye'nin toprak bütünlüğü bizim için önemlidir.