1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Gerekli tertibat alınmamıştı!
Gerekli tertibat alınmamıştı!

Gerekli tertibat alınmamıştı!

"İşin acele edilmesi ve gerekli tertibatın alınmaması bu kazayı beraberinde getirdi"

A+A-

Geçtiğimiz perşembe günü Samsun'da Eti Bakır İşletmelerinde  meydana gelen iş kazası,300 tonluk amonyak tankı kapağının altında kalan 5 işçinin ölümü ve 11 işçininde yaralanmasına sebep olmuştu.O gün o kazadan işe gitmeyerek hayatları kurtulan iki işçiden biri olan evli ve 1 çocuk babası Savaş Erzurumlu, olayı duyduğunda hissettiklerini anlattı.

10 yıllık kaynakçı olduğunu ve Temmuz ayından bu yana da Eti Bakır'da taşeron firma adına çalıştığını söyleyen Erzurumlu, 8 Kasım'da kasık fıtığı ameliyatı olduğunu belirterek, "Ameliyat sonrası doktorum 8 gün rapor verdi. 16 Kasım'da raporum bitip işe başlayacaktım. Tekrar doktora kontrole gittiğimde bana yaramın iyileşmediğini söyleyerek 8 gün daha ikinci bir rapor verdi. Ancak ben bu raporu istemiyordum. Çünkü çalışmak zorundayım. Ev geçindiriyorum. Ama doktorum kesinlikle çalışmamam gerektiğini söyleyince raporu almak zorunda kaldım" dedi.

Olayın kendisine kardeşi tarafından iletildiğini söyleyen ve mesailerle birlikte 2000 TL maaş aldığını belirten Savaş Erzurumlu, "Kendimi çok kötü hissettim. Hemen arkadaşlarımı aradım. Ama kimseye ulaşamadım. Ölen 4 kişi yakın arkadaşımdı. O gün bende orada olabilirdim. Duyunca dizlerimin bağı çözüldü, yıkıldım" dedi.

Kazanın ihmalkarlık ve işin acele edilmesi nedeniyle yaşandığını ileri süren Savaş Erzurumlu, "Tankın kapağı bir iskele üzerine oturtulmuştu. İskelenin çok sağlan olmadığını düşünüyorum. Birde kapağın altında kaynak yapılırken üstünde de işçiler çalışıyordu. Bu şekilde olmaması gerekir. Bize işin bitirilmesi için acele etmemiz gerektiğini söyleniyordu. Acele etmemiz, gerekli tedbirlerin alınmaması bu kazayı beraberinde getirdi. İskele zayıf kaldı. Çatının biran önce tankın üzerine yerleştirilmesi gerekiyordu. Acele edildi" diye konuştu.