1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gezi Parkı'na şafak operasyonu
Gezi Parkı'na şafak operasyonu

Gezi Parkı'na şafak operasyonu

Çevik kuvvet ekipleri, sabaha karşı, TOMA aracıyla Gezi Parkı'na girerek 3 gündür nöbet tutan gruba müdahale etti. Direnen göstericileri biber gazı sıkılarak uzaklaştırıldı. Adından çalışmaya başlayan iş makineleri bazı ağaçları söktü.

A+A-

Gezi Parkı'nın yıkılarak yerine Topçu Kışlası'nın eski halini temsil eden bir bina yapılacak olmasına günlerdir devam eden tepki sürüyor. Ağaçların sökülmesine ve parkın kullanılmaz hale gelmesine karşı çıkan eylemciler, günlerdir çadırlarla kamp kurduğu alandan dün şafak vakti polis müdahalesiyle uzaklaştırıldı.

Eylemcileri dağıtan polis, güvenlik önlemi alarak iş makinelerinin çalışma başlatmasını sağladı. Ancak, polis müdahalesinin ardından, eylemciler tekrar Gezi Parkı'na çıktı. İlk müdahalenin ardından, polisle eylemciler arasındaki gergin bekleyiş sonrasında BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder gelerek polisle konuştu. Çalışmaya başlayan iş makineleri de daha sonra parktan ayrıldı.

KADINLAR AĞAÇLARI ÖRDÜ

Gezi Parkı'na alış veriş merkezi yapılacağını öne süren aktivistler, dün de parkta beklemeye devam etti. Yol inşaatı sırasında Gezi Parkı'nın Asker Ocağı Caddesi'ne bakan tarafındaki duvarın yıkılması ayrı bir gerginliğe neden oldu. Gezi Parkı'ndaki ağaçları korumak isteyen kadınlar da ağaçları ördü. Tarihi ağaçları korumak istediklerini aktaran kadınlar, ağaca çıkarak ellerindeki yün iplerle ağaçları ördü. Bazı vatandaşlar da sevgisini ağaçlara sarılarak gösterdi.

TAKSİM'İN AVM'YE İHTİYACI YOK

Parktaki asırlık çınarların kesileceğini öne süren vatandaşlardan oluşan topluluk bir platform kurdu. Gezi Parkı Platformu ismini alan grup, çeşitli sivil toplum örgütlerinin de katıldığı basın açıklamalarına yön veriyor. Gezi Parkı Platformu üyesi Seval Ödemiş, eylem yapan insanlara uyurken polis tarafında baskın yapıldığını söyledi.

Gezi Parkı'nda bir tarihin yattığını aktaran Ödemiş, "Taksim'in alışveriş merkezine ihtiyacı yok" dedi. Türkiye'de bir şey yapılırken halka sorulmadığını belirten Ödemiş, "Buradaki insanlar olarak buranın alışveriş merkezi yapılmasına izin vermeyeceğiz. Ağaçların yok edilmesine karşıyız. Bir bölgede bir iş yapılırken önce bölge halkına sorulmalıdır. Taksim'in alış veriş merkezine ihtiyacı yok olsa da onun yeri Gezi Parkı değildir" diye konuştu. Gezi Parkı Platformu İletişim Sorumlusu Hazal Köyer de, parkın yerine rezidans yapılacağını belirterek "Ağaçların kesinlikle kesilmesini istemiyoruz" dedi.

ASIRLIK ÇINARLAR VAR

Gezi Parkı'na çadır kurarak eylemlerine gece de devam eden vatandaşlar, polisten şikâyetçi oldu. İş makinelerinin çalışmaya başlama saatiyle polisin müdahale saatinin aynı olduğu belirtildi. Gezi Parkı'ndaki eyleme 3 gündür katılan ve gece de alanda kalan Yusuf Dumandağ, gece uyarı yapmadan biber gazıyla polisin müdahale ettiğini söyledi. Dumandağ, "Çevik kuvvet önce çadırları kırdı. Sonra çadırları bir araya toplayarak yaktı. Sırrı Süreyya Önder gelene kadar polisin bize müdahalesi devam etti. Burada asırlık çınar ağaçları var. Biz Gezi Parkı'nın yıkılmasına karşıyız" ifadelerini kullandı.

AKTİVİSTLER NE DEDİ?

Parkaki eyleme destek veren fotoğraf sanatçısı Şükrü Erol, "Buraya ne yapılacağının önemi yok. Burada ağaçların katledilmesine kayıtsız kalamam" dedi. Yemek fabrikası sahibi Hüdaver Küçük de işi gücü bırakıp 3 gündür ağaçların kesilmemesi için eyleme katıldığını söyledi. Vücudunun dayandığı sürece eylemlere katılacağını aktaran Küçük, "Gezi Parkı'na hayatım boyunca 3 defa gelmemişimdir. Ama ağaçların kesileceğini duyunca 3 günden beri buraya geliyorum. Taksim'in alışveriş merkezine ihtiyacı yok. Alışveriş merkezleri Avrupa'da şehirlerin dışına kuruluyor. Burada asırlık ağaçlar var, kesilmelerine karşıyım" diye konuştu. Ortaköy'den 7 ay önce Beyoğlu'na taşındığını aktaran Selver Johns ise, şunları söyledi: "Her gün buraya geliyorum. Ağaçları sevmeyen insan olamaz. Ağaç ve doğa olmazsa zaten yaşam da olmaz. AVM yapılacağını duyuyoruz. Lütfen buradaki ağaçlar kesilmesin."

ÇADIRLARI KİM YAKTI?

Direnen göstericilere biber gazı sıkan polis, eylemcilerin çadırlarını alandan toplayarak uzaklaştırdı. Kalan çadırların göstericiler tarafından ateşe verildiği öne sürüldü. Göstericiler ise çadırların polisler tarafından yakıldığını iddia etti.

Eroğlu: Sınırlı sayıda ağaç var

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Taksim Gezi Parkı'nda ağaçların kesildiği gerekçesiyle yapılan eyleme ilişkin değerlendirmede bulundu. Parkta tarihi eser bulunduğunu, bunun da aynen ihya edileceğini belirten Eroğlu, "Bunu, tarihi eserlere olan saygımızın bir neticesi olarak görmek lazım ama orada kesilen ağaç varsa belki onun 100 katını biz dikeriz, merak etmeyin" dedi. İstanbul'a yaklaşık 5milyon fidan dikilmesi için karar aldıklarını belirten Eroğlu, Gezi Parkı'nda sınırlı sayıda ağaç bulunduğunu söyledi.

Başbakan hakkında suç duyurusu

Gezi Parkı'nda nöbet tutan eylemcilere polisin müdahale etmesinden sonra parka giden CHP Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin ve Umut Oran açıklamalarda bulundu. Oran, "Ne yaparsanız yapın, biz kararımızı verdik" sözlerinden dolayı Başbakan Erdoğan hakkında dava açacaklarını söyledi.

Yasama görevlerini yerine getirmek için Ankara'da olmaları gerekirken Gezi Parkı'nda yaşananlara gösterdikleri duyarlılık nedeniyle İstanbul'da kaldıklarını anlatan Oran, "Eğer Türkiye hukuk devleti ise bugün sabaha karşı yaşananlar hukuk dışıdır. Cumhuriyetin savcılarını göreve davet ediyorum. Başbakan 'Biz karar verdik bunu yakacağız bunu yapacağız' diyemez. Burada yaşananlar ve Erdoğan'ın bu sözleriyle ilgili suç duyurusunda bulunacağız" dedi.

Günay: Söylesem olmaz sussam gönül razı değil

Gezi Parkı'nda yıkımın başladığı ilk gün Twitter'dan ''Fethin yıldönümünde İstanbul'da AVM yapmak için 75 yıllık ağaçları kesmeye kalkanlar ne Fatih Sultan'ı anlamışlar ne de Yaradan'ın emrini!'' diye yazan Kültür ve Turizm eski Bakanı Ertuğrul Günay, tepkisini dün de sürdürdü. Günay şunları yazdı: "...Söylesem faydası yok, sussam, gönül razı değil! Fuzuli. Ne yapsalar boş, göklerden gelen bir karar vardır. Gün batsa n'olur, geceyi onaran bir mimar vardır...S. Karakoç. Yanmışsam, külümden yapılan bir hisar vardır Yenilgi yenilgi büyüyen bir zafer vardır... S. Karakoç."

Eski AK Partili vekil Kınıklıoğlu’ndan destek

AK Parti eski Milletvekili Suat Kınıklıoğlu da eyleme destek vermek amacıyla Gezi Parkı'na gitti. Eylemcilerle görüşen Kınıklıoğlu, alandan fotoğraf çekerek 'kesilecek ağaçlar' diyerek twitter üzerinden paylaştı. Kınıklıoğlu, "Gezi Parkı'ndan belediyenin ve BB'ın bu projeyi bir kez daha değerlendirmesi ümidiyle ayrılıyoruz. Bu ağaçlara kıymayın" diyerek sosyal medya üzerinden düzenlemeye karşı olduğunu söyledi.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ