1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Girişimcilerin kredisi daha da ucuzlayacak
Girişimcilerin kredisi daha da ucuzlayacak

Girişimcilerin kredisi daha da ucuzlayacak

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, üretim, yatırım ve ihracata dönük kredilerin maliyetlerini düşürmek için yeni arayışlar içinde olduklarını açıkladı

A+A-

New York, Atlanta ve Washington'da düzenlenen “Türkiye Yatırım Haftası" kapsamında açıklamalar yapan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, hükümetin büyüme anlayışı ve bunun kredi maliyetleriyle ilişkisi konusunda bilgi verdi.

Babacan, şunları söyledi: “Yatırım, üretim, ihracat için olan kredilerin maliyetleri düşük olmalı. Biz hep bunu istiyoruz. Bu tür büyümeyi destekliyoruz. Bu kapsamda, BDDK ve Merkez Bankası makro ihtiyati tedbirlerle ilgili ortak çalışma yapıyor. Yılın ilk yarısı bitmeden maliyetler konusunda önemli adımlar atılabilir. Yeni IMF ve Dünya Bankası toplantılarında da bu konularda nabız tutacağız."

Merkez'in bağımsızlık alanı

Babacan, Merkez Bankası'nın son faiz indirimi konusunda ise “Bu indirim hayırlı olsun. Banka bu konuda önemli bir veri setini inceliyor ve önerileri dinliyor. Ayrıca Merkez Bankası'nın bağımsızlık alanıyla ilgili konularda açıklama yapmayı doğru bulmuyorum" dedi.

En yüksek oyu alacağız

Önümüzdeki üç önemli seçimin ekonomiye etkileri konusunda da yorum yapan Babacan, “Birçok seçim gördük ama seçime yönelik harcama yanlışı içinde olmadık. 10 yıldır yapmadık, şimdi niye yapalım. Ekonomi istikrara zarar verecek şeyler seçimde işinize yaramıyor. Ayrıca, bugün seçim olsa AK Parti'nin bugüne kadar aldığı en yüksek oyu alacağımızı görüyoruz" dedi. Babacan, çözüm sürecine rağmen anketlerin bu sonucu gösterdiğini vurguladı. Babacan ayrıca, 2015 başında Türkiye'nin üstleneceği G20 dönem başkanlığı öncesi 30 Kasım 2013 itibariyle örgütün üçlü yönetimine (Troyka) gireceklerini söyledi.

TOBB'un projeleri BM'de örnek oldu

ABD'de yürüttükleri çalışmalar konusunda açıklama yapan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB'un gümrüklerdeki modernizasyonu ile kadın girişimcilere yönelik çalışmalarının Birleşmiş Milletler tarafından diğer ülkeler sunulmak üzere örnek projeler olarak gösterildiğini belirtti.

Türkiye'nin en hızlı büyüyen 25 şirketini Harvard'a getirip, yatırım yapmak isteyen ABD'lilere tanıttıklarını da hatırlatan Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti: "Şimdi en hızlı büyüyen 100 şirketi seçeceğiz. ABD'liler özellikle hızla büyüyen şirketlerle ilgileniyor ve onlara yatırım yapıyorlar."

Başbakan Yardımcısı Babacan ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Amerikan Ticaret Odası'nın düzenlediği yemeğe de katıldı.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ