1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Gizli belgeler yayınlanmaya başlandı
Gizli belgeler yayınlanmaya başlandı

Gizli belgeler yayınlanmaya başlandı

Türk-Arap gizli belgeleri yayımlanmaya başlandı...

A+A-

Lübnan’nın en eski gazetelerinden biri olan El Ahbar gündem yaratacak bir haber yayınladı. El Habar haberinde Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile Katar Veliaht Prensi Şeyh Tamim bin Hamad Al Sani’nin gizli olarak yapılan görüşmeleri duyurdu.

Lübnan’ın köklü gazetesi El Ahbar, “Suriye Siber Ordusu” adlı bir birimce ele geçildiğini iddia ettiği bazı belgeler yayımlamaya başladı.

İLK BELGE DAVUTOĞLU İLE KATAR VELİAHTI ARASINDAKİ GÖRÜŞMEYE AİT

Kamuoyuyla paylaşılan ilk iki belgeden biri, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Katar Veliaht Prensi Şeyh Tamim bin Hamad Al Sani’nin 25 Eylül 2011 tarihinde yaptığı görüşmeye ait.

Üzerinde “Katar Devleti” damgası bulunan belgedeki görüşmede Davutoğlu, muhatabına, Suriye lideri Beşar Esad’dan dert yanıyor. Tutanaklara göre Davutoğlu, “(Esad) muhtemelen göstermelik değişim süreci başlatacak. Ama bu da muhalefeti yok edecek. Bu yüzden kendisine, 2014’e kadar hükümet etme imkânı tanınmamalı” ifadelerini kullanıyor ve aksi takdirde, bunun muhalifler için tam bir yenilgi anlamına geleceğini savunuyor.

Tutanaklar ayrıca, Davutoğlu’nun, Ankara ile Şam arasında temasların devam ettiği süreçte Beşar Esad’ın kendilerini yanıltmasından, verdiği sözleri tutmamasından şikayet ettiğini gösteriyor.

BAKANLIKTAN SES YOK

Türk Dışişleri Bakanlığı belgelerin içeriği ve doğruluğu ya da yanlışlığıyla ilgili bir açıklama yapmadı.

MISIR İLE KATAR GÖRÜŞMESİ

Gazetenin bugün yayımladığı diğer belge, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile Katar Başbakanı Hamad Al Sani arasında Eylül 2012’de yapılan bir görüşmeye ait.

Suriye’deki olaylar üzerine yoğunlaşan görüşmede Katar Başbakanı Hamad Al Sani, Rusya’yı Özgür Suriye Ordusu’nun Tartus’taki Rus üssüne saldırmamayı taahhüt etmesine ve devrimden sonra Rus güçlerinin burada kalmaya devam etmesine karşılık Suriye yönetimine destek vermekten vazgeçmeye ikna etmeye çalıştığını anlatıyor.

Yayımlanan gizli belgede ayrıca Katar Başbakanı Hamad Al Sani tarafından Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye Mısır’ın Suriye konusunda daha sert bir politika yürütmesi karşılığında Mısır’a sanayi alanında yatırım yapma sözü veriliyor.