1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Gösteri uçuşunda facia: 7 ölü
Gösteri uçuşunda facia: 7 ölü

Gösteri uçuşunda facia: 7 ölü

İngiltere'de Shoreham Havacılık Fuarı'nda gösteri uçuşu yapan bir uçak, otoyoldaki araçların üzerine düştü: 7 kişi öldü, 15 kişi yaralandı

A+A-

 Gösteri uçuşu faciaya dönüştü, 7 kişi hayatını kaybetti…

Görgü tanıkları pilotun uçak ile havada dönüş yapmak istediğini ancak manevrasını tamamlayamadığını ve otoyolda bulunan araçalrın üzerine düştüğünü söylerken, polisin kazanın ardından patlamaların meydana gelebileceği endişesiyle halkı çevreden uzaklaştırdığı belirtildi. Kazadan sonra Shoreham bölgesinde gökyüzünü ekşi bir koku ve siyah dumanlar kapladı.

Hawker Hunter tipi savaş uçağının düştüğü A27 otoyolu ise trafiğe kapatıldı. İngiltere’nin West Sussex bölgesinden geçen otoyol, Shoreham Havalaanı’nın kuzeyinden geçiyor.

Shoreham Havacılık Fuarı daha önce de benzer kazalara sahne olmuştu. 2007 yılının Eylül ayında da, James Bond filmlerinde de dublorlük yapan Brian Brown, kullandığı 2. Dünya Savaşı’ndan kalma Hurricane tipi uçağın düşmesi sonucu ölmüştü.

Bugün düşen Hawker Hunter tipi savaş uçağı ise İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF) tarafindan ilk kez 1951′de kullanılmıştı. Uçağın 1950 ve 60′lı yıllarda operasyonlarda kullanıldığı yerler arasında Malezya ve Süveyş Yarımadası da vardı. Hawker Hunter’ın iki koltuklu versiyuonu İngiliz ordusunca hala eğitimlerde kullanılıyor.