1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Grevdeki Memura Sert Cevap!
Grevdeki Memura  Sert Cevap!

Grevdeki Memura Sert Cevap!

Zammı Beğenmeyen Memura...

A+A-

 Başbakan yardımcısı Ali Babacan, toplu görüşmelerde karara bağlanamayan memur maaşlarına zam konusunda çarpıcı bir yorum yaptı. Babacan, "3 milyon kişiye daha fazla maaş vermek için 75 milyondan daha fazla vergi almamız gerekir" dedi.

 

Babacan, maaş zammıyla ilgili olarak şöyle konuştu:

"Eski para ile 100 katrilyon maaş ödeniyor memurlara. 3 milyon kişiye daha fazla maaş vermek için 75 milyondan daha fazla vergi almamız gerekir. Burada devletin sosyal adaleti gözetmesi gerekiyor. Bu hesapları herkesin, sivil toplum örgütlerimizin gözetmesi lazım. Eskiden para basılarak karşılanıyor ve bu da enflasyon olarak geri dönüyordu. Memurlarımızın maaşı bizim dönemimizde en fazla artış olduğu dönemdi. Hükümet olarak söyleyeceğimizi söyledik konu şimdi hakem heyetinde. 1 hafta sonra sonuca bağlanacak"

 

"ENFLASYON ARTARSA MAAŞA YANSITIRIZ"


Bu arada Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten de bir açıklama geldi.

Şimşek ''Memurun enflasyona ezdirilmesi söz konusu değildir'' dedi. Son 10 yıl içerisinde memura gereken hassasiyeti gösterdiğini ifade eden Şimşek ''Biz memurumuzu bugün de gözettik, yarın da gözeteceğiz'' dedi.

 

Meclis'te konuşan ve muhalefetin sorularını cevaplayan Bakan Şimşek, yılın ilk 6 ayı için enflasyon oranının yüzde 3 buçuğu geçmeyeceğinin öngörüldüğünü ancak geçerse söz konusu farkın memura yansıtılacağını söyledi.

 

Konunun, Hakemler Kurulu'na gideceğini hatırlatan Şimşek, oradaki karara saygı göstereceklerini belirtti.