1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Gripten korunmanın yolları nelerdir?
Gripten korunmanın yolları nelerdir?

Gripten korunmanın yolları nelerdir?

Aman dikkat!

A+A-

Kış mevsimi geldi çattı. Doğal olarak grip hastalığı da kapı önünde beklemeye başladı. Hem yetişkinler hem de çocuklar için çekilmez hastalıkların başında gelen gripten nasıl korunacağız? Bu sorunun cevabını sizler için araştırdık.

 

Grip, bulaşıcı bir hastalık olduğu için grip olacağını sezen veya olan bir kimse bu hastalığı başkalarına bulaştırmamak için evinde birkaç gün dinlenmelidir. Zorunlu olmadıkça toplu yerlerde bulunmamalı ve toplu taşıma araçlarına binmemelidir. Grip mikrobu en çok solunum soluyla geçebileceği gibi hasta kişinin salgılarıyla kirlenmiş olan eşyalarından da geçebilir. Hasta kişinin eşyalarını kullanmaktan kaçınmalıdır. Özellikle yaşlı kimseler, bebekler, kalp ve damar hastalığı olanlar, astım, KOAH, şeker hastalığı, böbrek yetmezliği ve kronik hastalığı olanlar gripten en çabuk etkilenen kişilerdir.

 

Bağışıklık Sisteminizi Kuvvetlendirin: Grip olmamak için yapılması gereken en doğru davranış vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmektir. Sebze ve meyveler, süt ve süt ürünleri, yumurta ve balık yeteri miktarda yenmelidir. Bol miktarda sıcak bitki çayları tüketin. Bunlara örnek vermek gerekirse; ıhlamur, ada çayı, limon çayını sayabiliriz.

 

Egzersiz: Düzenli spor yapmakta vücudun direncini kuvvetlendirir. Her gün düzenli olarak 30 veya 40 dakika boyunca tempolu olarak yürümek vücuda oldukça iyi gelecektir. Spor yaparken vücudun ısısında bir miktar yükselme olur. Oluşan bu ısı vücutta birçok bakteri ve virüsün çoğalmasını engeller. Ter ise vücutta bulunan toksinlerin atılmasını sağlar.

 

D vitamini: D vitamini vücudun bağışıklığı sistemi için gerekli olan bir vitamindir. Süt, peynir, yoğurt, balık ve mantar başlıca D vitamini taşıyan besinlerdir. Yalnız D vitaminin vücutta aktif hale geçmesi için güneş ışınına gerek vardır. Kış aylarında güneş ışınları fazla olmadığından kişiler daha sık hasta olurlar.

 

C Vitamini: Vücudunuza fazladan C vitamini takviyesi yapmanıza gerek yok. Bu vitamini yeterli miktarda sebze ve meyvelerden alabilirsiniz.

 

Stres: Stresi hayatımızdan çıkartamayız ama onu kontrol altına alırsak bağışıklık sistemimizi de korumuş oluruz. Stres bağışıklık sistemini zayıflatır.

 

Sigara ve Alkol: Bu iki kötü alışkanlık gribin en iyi dostlarıdır. Bunun için bu kötü alışkanlıklardan uzak durmalıdır.

 

Antibiyotik: Gribe yakalandığınız zaman bunu geçirmek için özel bir ilaç yoktur. Antibiyotik size fayda yerine zarar verecektir. Bunun yerine beslenmesine özen göstermeniz daha iyi olacaktır.