1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gül: Kıbrıs’ta görüşmeler tekrar başlasın
Gül: Kıbrıs’ta görüşmeler tekrar başlasın

Gül: Kıbrıs’ta görüşmeler tekrar başlasın

Cumhurbaşkanı Gül, “Yeni bir solukla, iyi niyetle tekrar Kıbrıs Türkleri ve Kıbrıs Rumları görüşmelere başlasın’’ dedi.

A+A-

Gül, Rumlar’ın ekonomik krizden ders almasını istedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Letonya ve Litvanya’yı kapsayan dört günlük resmi ziyaretinin ikinci durağı Vilnius’a gitti.

İlk olarak Litvanyalı mevkidaşı Dalia Grybauskaite ile görüşen Gül, Kıbrıs sorunuyla ilgili bir soru üzerine “Türkiye’nin vizyonu, Akdeniz’de hepimiz arasında çok geniş bir işbirliğinin oluşturulması” dedi.

Litvanya Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na gelişinde Dalia Grybauskaite tarafından resmi törenle karşılanan Gül, Şeref Kıtası’nı selamladı.

Karşılamanın ardından Gül ve Grybauskaite Türk ve Litvan bayraklarının önünde fotoğraf çektirdi. Şeref Defteri’ni imzalayan Gül, Grybauskaite ile baş başa görüştü. Daha sonra yapılan heyetlerarası görüşmenin ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenleyerek gazetecilerin sorularını yanıtladı.

‘YARDIMCI OLALIM’

Kıbrıs sorunuyla ilgili bir soruya cevap veren Gül, “Türkiye’nin vizyonu, Akdeniz’de hepimiz arasında çok geniş bir işbirliğinin oluşturulması” dedi.

Rum Kesimi’ndeki mali krize dikkat çeken Gül, “Bütün bunları bir fırsat olarak görmek gerek. Rum Kesimi’nde yeni bir hükümet de var. Bizim teklifimiz şu: Gayet yeni bir solukla gayet iyi niyetle tekrar Kıbrıs Türkleri ve Kıbrıs Rumları görüşmelere başlasınlar. Bizler hep yardımcı olalım bu konuya” diye konuştu.

Kıbrıs’taki tarafların iyi niyetle görüşmelere yeni bir solukla başlamasını isteyen Gül, ekonomik krizden ders alınmasını isteyerek “Adanın birleşmesi daha büyük bir ekonomiyi ortaya çıkaracaktır. Türkiye, Yunanistan ve aramızdaki işbirliği daha büyük bir ekonomik potansiyel oluşturacaktır” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Gül, tüm ambargo ve kısıtlamaların aynı anda kaldırılarak yeni bir iklimin oluşturulması ve yeni bir adımın atılmasını istedi.

‘Sürece herkes angaje olmalı’

Cumhurbaşkanı Gül, açıklanan akil insanlar heyetine ilişkin soru üzerine “Büyük sorunların çözümünde ne kadar çok insan, siyasi kurum, ülkenin önemli kurumları bu işe angaje olursa o kadar kolay olabilir. Büyük sorunları halletmenin önemli yollarından birisidir’’ dedi.

Daha önce bu konudaki tavsiyelerini paylaştığını belirten Gül, “Şüphesiz ki siyasetteki aktörler, siyasi partiler ve hükümetin bileceği iş” diye konuştu.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ