1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gül: Reyhanlı'nın hesabı sorulacak
Gül: Reyhanlı'nın hesabı sorulacak

Gül: Reyhanlı'nın hesabı sorulacak

Çifte saldırıyla sarsılan Reyhanlı'da incelemelerde bulanan Cumhurbaşkanı Gül, vatandaşlara sağduyu çağrısı yaptı. "Bu olayın içinde, dışında, bir şekilde kimler bulaştıysa, kimler teşvik ettiyse hesabı sorulacaktır" dedi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde 51 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıların yaşandığı bölgede incelemede bulundu. İlk patlamanın yaşandığı Reyhanlı Belediyesi'nin önündeki bölgeye giden Gül, burada incelemede bulundu. Yerkililerden bilgi alan Gül, daha sonra kaymakamlığı ziyaret etti. Gül burada yaptığı konuşmada, "Bugün bu acıyı en derinden hissettiğimi, devletimizin bütün imkanlarıyla halkımızın yanında olduğunu göstermek için buradayım" dedi.

BU OYUNLARA GELMEYELİM

Gül, "Türkiye'de tek hamlede yapılan terör olaylarında en çok kayıp verdiğimiz ve en çok acı çektiğimiz bir olaydır. Bu olayı teşvik edenler, yapanlar, yardım edenler, herkesi şiddetle lanetliyorum. Ve bütün milletimizin de şunu bilmesini istiyorum ki bu terör olayını yaptıranlar, yapanlar, yardımcı olanlar eninde sonunda cezalarını göreceklerdir" diye konuştu.

"Devlet sorumluluğu ve kararlılığı neyi gerektiriyorsa, bu muhakkak yapılacak. Bu olayın içinde, dışında, bir şekilde kimler bulaştıysa, kimler teşvik ettiyse hesabı sorulacaktır" diyen Gül, "Bütün vatandaşlarımıza hatırlatmak isterim. Sakın bu oyunlara gelmeyelim. Gün bu gündür, sağduyulu olma, birlik ve beraberlik, dayanışma içinde olma günüdür" ifadelerini kullandı.

ASLA MÜSAADE ETMEYİZ

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Gül, "Türkiye, Suriye'de olup bitenlerin, kaosun Türkiye'ye taşınmasına, buna asla müsaade etmeyiz. Bunu herkesin bilmesi gerekir. Buna asla müsaade etmeyiz" dedi. Gül, istihbarat zaafı iddialarıyla ilgili ise "Gerek emniyet teşkilatımız gerek Milli İstihbarat Teşkilatımız hep koordineli çalışmıştır, çalışmaya da devam etmektedir.

Teşkilat, bugün zanlı olarak mahkemelere taşınan isimleri zaten takibe almışlardı. Bu tip bazı eylemlerin olabileceğinden kuşkulanıyorlardı. Her iki teşkilatın da bu yönde uyarıları ve çalışmaları var. Burada şunun düşünülmesini isterim; 100 tane olaydan 99'unu önlersiniz, bunları duyurmazsınız. Ama bir tanesi elden kaçınca bu acılar çekilir, durum budur. Şüphesiz hepimizin görevi yüzde 100 başarılı olmaktır" diye konuştu.

"Reyhanlılıra teşükkür ediyoruz"

İncelemelerini tamamladıktan sonra belediye hizmet binası önünde toplanan kalabalığa hitap eden Gül, vatandaşlardan sağduyulu olmalarını istedi. Gül, "Maalesef bu canice, hunharca işi yapanlar kötü niyetli insanlardır. Devletimiz bunları ortaya çıkaracaktır ve hesabını soracaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Sizden ricam şu; Bu zor günler sağduyulu olmak, aklı selim sahibi olmak, birlik ve beraberliği muhafaza etme günüdür" diye konuştu. Bazı vatandaşların "yapamazlar" diye bağırmaları üzerine Gül, "Yapamazlar, Allah razı olsun. Bu konuda değerli Reyhanlılı vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz" dedi.

MÜSLÜMANI MÜSLÜMANA KIRDIRMAK İSTİYORLAR

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra patlamalarda hayatını kaybeden 10 kişi için Değirmenkarşı Mahallesi'nde kurulan taziye çadırını ziyaret etti. Patlamada bir oğlunu kaybeden bir oğlu da ağır yaralana İbrahim Karakuş (62), sağduyulu olunması yönünde çağrı yaptı. Gül'ün başsağlığı dilediği Karakuş, acısını içine gömerek başta Hatay halkı olmak üzere tüm Türkiye'ye aklıselim davranmaları gerektiğini söyledi.

Karakuş İslam dininde zorda kalan Hıristiyan'a bile kucak açmanın sevabının büyüklüğünden bahsederek, "Biz Müslümanları birbirimize düşman etmek istiyorlar ama buna fırsat vermeyeceğiz" dedi.

Savaştan kaçan Suriyeliler'i gerekirse evlerinde ağırlayacaklarını belirten Karakuş, "Keşke imkanım olsa da hepsini koruyup kollayabiksek. Gerekirse ben evimi boşaltır onları misafir ederim" diye konuştu. . Acılı baba Müslümanlar'ın zulümden kaçarak sığındıkları Habeşistan Kralı Necaşi'yi de hatırlatarak zulümden kaçan herkesi korumanın insanlık görevi olduğunu belirtti. Daha sonra patlamada hayatını kaybeden Fehmi Karaca ve Kemal Baz'ın ailelerini ziyaret eden Reyhanlı'dan ayrıldı.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ