1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gül'den yardım çağrısı
Gül'den yardım çağrısı

Gül'den yardım çağrısı

Onbirinci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Chatham House'da konuşmacı olarak katıldığı konferansta, "Bizim üzerimizden yükün alınması gerekiyor. Yapılan hesaplara göre göçmenlerin Türkiye'ye maliyeti 4 milyar dolar. Dünya devletlerinden tek beklentimiz yardım

A+A-

Onbirinci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İngiltere'nin önde gelen düşünce kuruluşu Chatham House'da düzenlenen bir konferansa konuşmacı olarak katıldı. Türkiye ve geniş coğrafyası konulu konferansta Chatham House Direktörü Robin Niblett ile katılımcıların sorularını yanıtlayan Gül, son yıllarda Türkiye'ye göç eden göçmenlerle ilgili artan maliyetler konusunda dünya devletlerinden yardım beklentisi içinde olduklarını söyledi.

2010'da Chatham House Ödülü'ne layık görülen Gül, Türkiye'nin Suriye ilişkileri ve göçmenlerle ilgili bir soruya, "Türkiye gerçekten büyük bir sınav veriyor burada. Sınılarımızı kapatabilirdik. Herkes orada kalabilir büyük facialar yaşanabilirdi. Bunu bir insanlık görevi olarak gördük ve onur duyuyoruz. Türk halkına bir sorun yaratmadı bir hükümet politikası olarak görmeyelim" şeklinde yanıt verdi.

4 MİLYAR DOLAR MALİYETİ VAR

Gül, Almanya'nın 20 yılda 2 milyon göç ile Avrupa'da tarihte en çok göç alan ülke olduğunu dile getirdi. Göçmelerin Türkiye'ye maliyetinin 4 milyar dolara yakın olduğunu kaydeden Gül şöyle konuştu; "Bizim biraz üzerimizden yükün alınması gerekiyor. Yapılan hesaplara göre, göçmenlerin 4 milyar dolara yakın maliyeti var bize.

Bize en büyük yardım Suudi Arabistan'dan geldi. Onlar da 1 milyon dolar civarında. Bunun dışında diğer ülkelerden gelen toplam yardım 2 milyon dolar hepsi yaklaşık 100 milyon dolar yapıyor. En azından bu konuda maddi destek artabilir. Eğer nüfusun bir kısmı kabul edilmeyecekse bizim en büyük arzumuz Suriye'deki istikrarsızlığın uzun sürmemesi. Bu süreç uzun sürerse bu nüfus kalıcı oluyor.

Tarihe baktığımızda diğer ülkelere göçen insanlar o ülkelerde fazla kalırlarsa hem kendileri için hem de kaldıkları ülke için sorun oluyor. Bu süreç uzarsa ülkelerine olan aidiyetleri zayıflıyor ve dönemiyorlar açıkçası bundan korkuyoruz. Onun için Suriye'nin istikrara kavuşması ya da en azından bir bölge korunaklı hale gelirse bir kendi topraklarına gidebilir. Açıkcası dünyadan beklentimiz yardım." Gül, Türkiye'nin bölgesinde son yıllarda ne gibi değişikliklerin yaşandığına yönelik bir başka soruya ise, "Bölgedeki en büyük değişiklik özellikle bölgenin son yıllarda daha da istikrarsız olması" şeklinde cevap verdi.