1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gül'e nanoteknoloji sürprizi
Gül'e nanoteknoloji sürprizi

Gül'e nanoteknoloji sürprizi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün İsveç ziyaretine politika kadar tarih ve teknoloji de damga vurdu.

A+A-

Tıpta devrim yapacak yeni cihazları inceleyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül baz istasyonlarının tarihe karışacağı müjdesini aldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün İsveç gezisinde Kraliyet Sarayı, Başbakanlık ve Parlamento'daki temaslar dışında, üç ayrı ziyaret daha vardı ki, buralarda güncel siyaset ve uluslararası politika değil, bambaşka şeyler konuşuldu.

Stockholm Üniversitesi'nde kurulan "Türkiye Araştırmaları Enstitüsü"nün açılışına katılan Cumhurbaşkanı Gül, ertesi gün Uppsala Kalesi'ni ziyaretinde devasa bir Osmanlı el yazmaları koleksiyonu ile karşılaştı. Koleksiyon'da, 1097 yılına ait bir de el yazması Kur'an-ı Kerimbulunuyordu.

İLK TEMSİLCİLİK İSTANBUL'DA

İsveç gibi bir İskandinavya ülkesinde, Osmanlı dönemine ait bu kadar el yazması eser neden bulunur? Bunun çok ilginç bir hikayesi var. Sultan 2. Abdülhamit döneminde, burada bir "Türkoloji konferansı" yapılmış ve Sultan Abdulhamid, altısı edebiyat, altısı tarihle ilgili olmak üzere 12 el yazması eser göndermiş.

Zaman içinde bu koleksiyon yeni eserlerle zenginleştirilmiş. Koleksiyonda, el çizimli eski İstanbul haritaları, kara kalemle yapılmış panaromik İstanbul resimleri de bulunuyor.

Uppsala Üniversitesi'nde 170 yıllık bir Türkoloji bölümü olduğunu da hatırlatalım. İsveç'in tarihinde satın aldığı ilk yurtdışı temsilcilik binası, İstanbul'daki İsveç Başkonsolosluğu'ymuş.

Bizim "Demirbaş Şarl" olarak bildiğimiz krallarının, 1700'lerde Ruslara yenilince 5 yıl Osmanlı devletinde misafir edilmesini her seferinde dile getirdiler.

DEVLET MADALYASI VERDİ

Ve tabii, 1879'de İsveç Kralı Oscar'ın Sultan II. Abdülhamid'e gönderdiği "Serafim Nişanı"nı da. Nitekim Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e de bu nişan verildi. Sultan II. Abdülhamit o zamanki krala Osmanlı İmtiyaz Nişanı göndermiş, Cumhurbaşkanı Gül de şimdiki krala Türkiye Cumhuriyeti'nin devlet madalyasını verdi.

Tıpta devrim yapacak cihazı inceledi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsveç’te Microtec Laboratuvarı’nı gezdi. Gül’e burada yeni bir tıbbi cihaz gösterildi. Yeni üretilen cihaz insan vücudunun kısa sürede 25 bin fotoğrafını çekiyor ve bunları birleştirerek vücut resmini oluşturuyor. Bu sayede hastaya en kısa sürede teşhis konuluyor

2025’te zirve yapacak

Cumhurbaşkanı Gül'in İsveç ziyaretinin en çarpıcı duraklarından bir diğeri, Kraliyet Mühendislik Bilimleri Akademisi'ne bağlı Bilim ve Teknoloji merkeziydi. Burada sunum yapan bir nanoteknoloji profesörü, "Bilgisayar teknolojisi 2025'te zirve yapacak ve artık ileri gideceği bir nokta kalmayacak, bilgisayarın yerini nanoteknoloji devrimi alacak ve bu devrimin 2081'e kadar süreceğini öngörüyoruz." bilgisini verdi.

Nanoteknolojinin kanser tedavisinde nasıl kullanılacağına dair de görsel bir sunum yapıldı. Burada verilen bilgiye göre, günümüzde her 18 ayda, insanlık tarihinin tamamı kadar dünyada yeni buluşlar gerçekleştiriliyormuş.

10 santimlik uydu

Cumhurbaşkanı Gül'e gösterilen bir diğer bilim merkezi, "Microtec Laboratuvarı" denilen uydu cihazları merkeziydi.

Amerikan Uzay Araştırmaları Merkezi NASA ile birlikte çalışan bu merkezde 250 bin dolar değerinde, 10 santimetrekare büyüklüğünde küçük uydular üretiliyor. Son dönemde uzaya fırlattığımız Göktürk 2 uydusunun daha gelişmişini tasarımlarken, İsveç'ten alacağımız şeyler var.

İsveç'in nüfusu 9,5 milyon ama, nüfusunun yüzde 15'i göçmen. Bu göçmenler 180 farklı ülkeden gelmiş ki, 115 bini Türkiye'den. Bu kadar küçük bir ülkenin bilim ve teknolojide katettiği mesafeden gerçekten de alınacak dersler var.

BAZ İSTASYONU KALMAYACAK

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e gösterilen bir tıbbi cihaz herkesin dikkatiniçekti. Çok kısa sürede insan vücudunun tam 25 binayrı fotoğrafınıçekenvebufotoğrafları birleştirip bir video görüntüsü halinegetiren cihazsayesinde artık tıp eğitiminde kadavraya ihtiyaç kalmamış. Her türlü ameliyat ve tedavide bu cihaz kullanılıyor.

Cihazıdeneyen Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'ye de getirilmesini istedi.Buarada, Türkiye bu merkezle kurumsal ilişki içinde olan ülkelerden biri değilmiş.

Cumhurbaşkanı Gül, bu ilişkinin TÜBİTAK üzerinden başlatılacağını söyledi. Gül'e brifing veren Ericsson CEO'su, yakın zamanda telefon haberleşmesinde baz istasyonlarına ihtiyaç kalmayacağını, bütün sinyallerin uydular üzerinden iletileceğini ifade etti.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ