1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Gümrükçüoğlu büyükşehir sınırlarını açıkladı!
Gümrükçüoğlu büyükşehir sınırlarını açıkladı!

Gümrükçüoğlu büyükşehir sınırlarını açıkladı!

Yeni yılda büyükşehir olacağız!

A+A-

 Başkan Gümrükçüoğlu 8-10 Eylül tarihleri arasında yapılacak 'Kent Sempozyumu'nun açılışında konuştu.

       "Trabzon'un tüm il sınırları ile Büyükşehir olması kuvvetle muhtemel"


Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu yeni yasama döneminin başlamasıyla birlikte Trabzon'un da içerisinde yer aldığı 11 ilin Büyükşehir yapılmasıyla ilgili kanun teklifinin meclis gündemine geleceğini söyledi. TMMOB Trabzon il Koordinasyon Kurulunu tarafından düzenlenen Trabzon kent Sempozyumumun açılışında konuşan Başkan Gümrükçüoğlu 750 bin nüfus kriterinden dolayı Trabzon'un tüm il sınırlarıyla birlikte Büyükşehir olacağını söyledi. Bunun bazı sorunları da beraberinde getireceğine ve belediyenin yükünün büyük oranda artacağına dikkat çeken Gümrükçüoğlu, " Bilindiği gibi İl Özel İdaresi'nin hizmetleri ve uygulanmakta olan KÖYDES bütçesi ve projeleri otomatikman kaybedilmiş olacaktır. Trabzon dağınık yerleşim dolayısıyla Türkiye'de en uzun karayolu ağına sahip bir kent. Dolayısıyla tüm il sınırları Büyükşehir kapsamına alınacak olan kentimizde hizmetlerde bazı aksamaların olmaması için bazı grup yollarının karayolları ağına alınmasını sağlamak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bir başka önemli hususta Büyükşehir belediyeleri vergi gelirlerinden yüzde altı pay almaktadır. Gelişmişlik kriterlerinin mutlaka değerlendirilerek bu 11 il için yeni bir değerlendirmenin yasaya yerleştirilmesine gayret edeceğiz. Zira vergi gelirleri az olan Trabzon gibi bir il vergi gelirleri yüksek olan Kocaeli, İstanbul gibi illerden ayrı olarak değerlendirilmelidir. Büyükşehir olacak 11 ile vergi gelirlerinden yüzde 12-15'ler seviyesinde paylar verilirse bu iller yoluna devam edebilir. Bunun için gerekli girişimleri sürdürüyoruz" diye konuştu.

       Başkan Gümrükçüoğlu Trabzon'un Büyükşehir olması durumunda mevcut belediyelerin 2014 yılına kadar faaliyetlerini sürdüreceklerini de sözlerine ekledi.

       8-10 Eylül tarihleri arası Hamamizade İhsanbey kültür merkezinde yapılacak kent sempozyumunun açılış törenine AK Parti Trabzon Milletvekili Prof. Dr. Aydın Bıyıklıoğlu, Trabzon Vali Yardımcısı Mahmut Halhal, KTÜ Rektör Yardımcısı Orhan Aydın, TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, ilçe belediye başkanları, daire amirleri, Trabzon eski belediye başkanlarından Hasan Melek, Orhan Karakullukçu ve izleyiciler katıldı.