1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gündemdeki Vali bakın kim çıktı?
Gündemdeki Vali bakın kim çıktı?

Gündemdeki Vali bakın kim çıktı?

Geçtiğimiz günlerde Saadet Partisi’ne ziyareti sırasında gerçekleşen diyalogla gündem yaratan Vali’nin müfettiş olarak görev yaptığı yıllarda Başbakan Erdoğan’ın soruşturmasını yaptığı ve hakkında olumlu rapor verdiği öğrenildi.

A+A-

 Erdoğan'ı kızdıran Vali hakkında ilginç detay

Bartın’da, Saadet Partisi başkan yardımcısı tarafından karşılanmasına ‘’Başkan karşılamalıydı, protokolü öğrenin’’ diyerek kızan Bartın Valisi Bülent Savur, Başbakan Erdoğan’ı soruşturan ve hakkında olumlu rapor hazırlayan müfettiş çıktı. Savur, 2007 seçimlerinde MHP’den milletvekili adayı da olmuştu.

Bartın’da ilk Valilik deneyimini yaşayan ve Yatağan, Yenice, Gercüş ve Çumra’da kaymakamlık görevleri sonrası, 1995’de Mülkiye Başmüfettişi olan Bülent Savur, 1999 yılında, dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında da inceleme yaptı.

"İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığınca, korunması gereken ve taşınmaz kültür varlığı olarak tescilli Piere Lotti kahvesini, mevzuata aykırı şekilde kamulaştırıp, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararına rağmen, bu gayrimenkul ve çevresinde, müteahhit firmaya inşaat yaptırıldığı" konusunu araştırdı. Savur, "İddia sübuta ermediğinden ilgililer hakkında soruşturma yapılmasına gerek olmadığı" görüşü ile rapor hazırladı.

‘MHP’NİN NEFERİYİM’

Manisa Turgutlu doğumlu olan Savur, 2007 yılı seçimlerinde İçişleri Bakanlığı müfettişliği görevinden istifa ederek, MHP’den Manisa milletvekili adayı oldu. Ancak listeye giremeyince, Bakanlıktaki görevine geri döndü.

21 Mayıs 2007’de Turgutlu ilçesindeki tanıtım toplantısına MHP adayı olarak katılan Savur bir konuşma yaparak ‘’MHP'nin neferi olarak sizlerin arasına fiilen katıldım. Şu an hayatımın en şerefli duruşu sizler ile birlikte olmaktır. 12 yıllık mülkiye müfettişliği dönemimde yolsuzluklar ile mücadele ettim. Elimi taşın altına koyarak bu göreve talip oldum sizlerden destek bekliyorum" dedi.