1. HABERLER

  2. TRABZONSPOR

  3. Güneş Herkese Veryansın Etti!
Güneş Herkese Veryansın Etti!

Güneş Herkese Veryansın Etti!

Çocuk İşimi Futbol...

A+A-
TECRÜBELİ TEKNİK ADAM  Trabzonspor Teknik Patronu Şenol Güneş, düzenlediği basın toplantısında gündeme dair önemli açıklamalar yaptı.
 


Güneş, uzun zamandan sonra bir arada olduklarını belirterek, “Ara verdikten sonra özlemişim. Ayrıntılı konuşmak için buradayım. Şampiyonlar Ligi’nden elenen bir takım olarak UEFA’ya katılmaktan dolayı burukluğumuz oldu. G.Birliği maçıyla birlikte ligde iyi bir konumda olmayan bir takım var. Bizi yaralayan bölüm lig yarışması. Her ikisine baktığımızda Şampiyonlar Ligi’ne baktığımızda son anda elenmek bize ağır geldi ama UEFA’ya katılmakta kötü değil. Ancak ligdeki durum hiç iyi değil. Şampiyonlar Ligi’ndeki heyecan hedefi yükseltti ve bu bizi yıprattı. Şampiyonlar Ligi öncesi ve sonrası hiçbir maçımızda iyi oynayamadık. Ligde iyi durumda değiliz. Çok puan kaybettik.  Bize yakışmayan bir durum. Mazeretler listesini yazabiliriz. Ancak mazeret sunma istemiyoruz. Çünkü hedefe giderken mazeret olmaz. Planlamanın dışına çıkan olaylar belki bunu söyleyebiliriz. Şike olayı oldu. Mağdur biziz ama en çok bize saldırdılar. Bu dalgalanmalar bizi etkiledi. Sanki bu sıkıntıları biz yaratmışız gibi bir ortam yaratılmak istendi. Şampiyon olamadığımız zaman şampiyonluğu hak ettiğimizi söyleyenler başta F.Bahçe olmak üzere Şampiyonlar Ligi’ne gidince haksız olduğumuzu için eleştirdi. Ama bu şike olayını biz değil polis ve savcılık yaptığı unutulmamalı” dedi.

Güneş, “İyi kötü hep geride kaldı. Suçlamak yerine daha fazla destek ile bunları aşabiliriz. Bu dönemde bireysel tepkilerden kaçarak takım bütünlüğüne sahip çıkılmasını bekliyorum. Play-Off hedefine baktığımız zaman işimiz zorlaşıyor. İşin zor olması ulaşamayacağız anlamına gelmez. İş zor olsada başarırız. Bunu başaracak gücümüz var. Suçlama değil, destek olma günüdür. Kendi gerçeklerimizi görerek önümüze bakacağız. Panik telaş içinde daha büyük hatalar yapmak bize zarar verir. İlkelerimizden vazgeçmeden, kurallara bağlı futbolu düşünerek mücadelemizden sapmayacağız. Bugünlere kolay gelmedik. Sabırla inatla savaşmaya devam edeceğiz. Teslim olmayacağız” dedi. Yüksek beklentilerin gerginlik yaratabileceğini ifade eden Güneş, “Bu olmayınca baskı daha fazla oluşuyor. Aklı selim dönem geçirebiliyorsunuz. Hedefimiz ve hayallerimiz var.  Bu yolda gideceğiz. Bugün birlik olma günüdür. Kendimizi gözden geçireceğiz bu tabloda. Sadece olumsuz olarak değil, her anlamda olabilir. Ben dahil değişimler olabilir. Arayış daha iyisini bulmak olmalı, iyisini atmak değil. Yanlışları iyi araştırıp taşıyamıyaları bunun dışında tutabiliriz. Oyunlar ve sonuçlar daha iyi olacaktır. Bundan kötüsü olamaz. İçime sinmedi takımın futbolu. İlk başta savunmadaki sıkıntıyı çözdük özellikle Şampiyonlar Ligi’nde ancak daha sonra hücum bölgesinde sıkıntı yaşadık” dedi.Fener bize saldırıyor

Fenerbahçe maçında elimizden geleni yapacağız. İyi bir takım ile oynayacağız. Haksız saldırılar var, bunu söylemekten geçemeyeceğim. Geçen yıl hocasını eleştirirken başkanını tebrik etmiştim. Ama daha sonra onunla ilgili böyle bir şey ortaya çıktı. Sonra bize saldırdılar, iddianameye bakan bizim mağdur olduğumuzu ve yapılanları görür. Bu maçta bize saldırmalarını hiç doğru bulamam. Geçen yıl 82 puanı başka takımda alabilirdi. Sağduyulu olacaklarını düşünüyorum. Bunu yaparlarsa bir eksi puanda alırlar. Suç varsa cezasını çekmeli. Yoksa suçlu yoksa böyle bir şey olmasını istemeyiz. Biz sahaya çıkıp elimizden geleni yapacağız. Kazandığımızda konumumuzun ve moralimizin üst seviyeye çıkacağını biliyorum” dedi.

Güneş, Zokora’ya 3 maç ceza verilmesini de değerlendirerek, “Görüntüye bakınca belki sarı kart olabilir ama takdir hakkını  hakem kırmızı karttan yana kullandı. Bana göre yanlış ama bunu nasıl böyle değerlendirdiler bilemiyorum. Adaleti herkese göre değişik kullanırsanız adaletsizlik ortaya çıkar. Bize suanda 3 maç ceza verilmişse aynı cezayı başkalarına vermelidir.Bunu yapmazsanız bu bir gün sizin başınıza gelebilir. Eğer niyetleri bozuksa,  aynı şey başına gelir” dedi. Güneş, F.Bahçe’nin saldırısında adaletsiz yapısının etkisiyle barış ortamının kurulmamasının etkisi olduğunu ifade ederek, “Hukukçular ile magazinciler biarada konuşuyor. Futbolun içindekiler bakın ne kadar etkili. Futbolun sahipleri dünde bugünde bir araya gelmedi. Kanunları önce koyuyor, sonra olmadı değiştiriyoruz. Çünkü hazırlanırken kimin hazırladığını belli değil. Futbol bir oyundur. Parayı ön plana çıkartırsak bu tablo ortaya çıkar. 3 Temmuz sonrası ortada suç vardı. Bunu kulüpler ortadan kaldırılmalı. Ama kulüpler birbirini kovalıyor. Elin cız etse kimse yanaşmaz. Bunu kanun ile yaptık, onu da beceremedik. Kimse bu işe ‘oh’ demesin diye söylemiştim. Herkesin bu işten Aynı akvaryumdaki balıklar kirli suda hepsi etkilenir. Bugün benim konuşuklarım beni değil çocuklarımı bağlamıyor. Eğer böyle dalevere ve düzensizlik ile olan bir anlayış olursa çocuklarımız böyle olur” dedi.
 
Güneş, “Giden oyuncu bizim oyuncumuz değildir. Bunu bilmek lazım. Gelen oyuncu bizim oyuncumuzdur. Gelen oyuncuların verimsiz ve başarısız olduğunu söylüyorum. Kadroda
31 oyuncumuz olduğu söylendi ama kullandığımız ve bu yeterlilikte 15-16 belki 20 oyuncu var. Kadronun geniş olması değil, az ama alternatifin kaliteli olması daha iyi. Bu mazaret değil. Oyuncuya suçlamak olmaz. Hata varsa bunun içinde ben de varım. Yorgunluk payı vardır ama bu sebep değil. Hep ‘yorgunum’ dersem yorgun olursun. Yorgunluk fiziksel değil, psikolojik” dedi.

Çocuk işi mi futbol


Güneş, “Suçsuz olduğum halde benim o iddianamede olmamı kabul edemiyorum. Ödül verilmesi gereken bizlerin cezalandırılması üzücü. Yeni yasa yapanların bile içine sinmedi. Birçok iyi işler yapan hükümet bile bu yasada bocaladı. Kes-yapıştır ile kanun çıkarılmaz. Oraya uyup uymadığına bakmak lazım. İçine insanların sinmediğini biliyorum. F.Bahçe zor süreçte bizden daha iyi oldu. Yanlışı doğruya çevirdiler. Bu süreç bizi olumsuz etkiledi. Onların sıkıntı yok, bizim daha sıkıntılarımız var. Ama onlar için kolay olmayacak. Kazanarak kendi adımıza bir ilki sağlamak istiyoruz. Kadıköy’deki başarıyı da yıkmak istiyoruz. Zokora’nın olmaması önemli eksik” dedi.

Güneş, ‘Geçmiş yılı saymayalım anlayışını’ çocuk oyuncağı yapılan bir iş olduğunu ifade ederek, “Geçmiş unutulmaz ve silinmez. Yaşananları unutulur mu, böyle saçmalık olur mu? Komik gerçekten” dedi..