1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Güneş Somali'de de doğacak
Güneş Somali'de de doğacak

Güneş Somali'de de doğacak

Yapacak çok şeyimiz var

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Somali'ye yardım" çağrısı ve Sabah gazetesi, Türk Kızılayı, TİKA işbirliğiyle başlatılan dev yardım kampanyasına Beşiktaş, F.Bahçe, G.Saray ve Trabzon başta olmak üzere spor dünyasından pek çok kişi "Biz de varız" diyerek duyarlılıklarını gösterdi. G.Birliği Başkanı İlhan Cavcav, "Federasyon turnuva düzenlesin. Geliri Somali'ye gönderilsin. Üzerimize düşeni yapacağız" diye konuştu.

Bir lokma ekmekle de olsa...

Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş, "O çocukların hali içler acısı. Elimizden geleni yapacağız. Herkes duyarlı olsun" şeklinde konuştu. Sivasspor Başkan Vekili Erdal Sarılar, "Bölgesel turnuvalar düzenlenip geliri Somali'ye gönderilsin" ifadesini kullandı. Halter Federasyonu Başkanı Hasan Akkuş, "Bir lokma ekmekle de olsa destek vermeliyiz", Tekvando Federasyonu Başkanı Metin Şahin "Bu çağrıya katılmamak mümkün değil", Güreş Federasyonu Başkanı Bekir Çeker ise "İnsanlık adına herkes yardım etmeli" dedi.

Bağışlarla yaşıyorlar

Kuraklık ve açlık sebebiyle göç etmek zorunda kalan Somaliler, son üç aydır Kasale yakınlarındaki geçici kampa yerleşip, kendilerini rüzgar ve güneşten korumaya çalışıyorlar. Yetkililer, bağışlarla yaşatılmaya çalışılan insanların tamamının ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük yaşıyorlar.

Çok anlamlı kampanya

Bir insanı yaşama döndürmek kadar güzel bir duygu olamayacağını söyleyen Trabzonspor'un kalecisi Tolga Zengin, "İçinde bulunduğumuz Ramazan ayının da anlamı budur. Aç insanın halini tok anlamaz. O yoksul insanları anlamak lazım. Çok anlamlı kampanya" dedi.

50 ton malzeme yola çıkıyor

Afrika Açlık Çekiyor", "Türk Kızılayı Yardıma Koşuyor" ve "Haydi Türkiye, Afrika İçin İyilik Kandilleri Yakalım" sloganlarıyla yürütülen kampanya kapsamında, 50 ton yardım malzemesi bugün uçakla Afrika'ya gönderilecek. THY'nin verdiği destekle yola çıkacak olan yardım kolileri, Somali'nin başkenti Mogadişu'da halka dağıtılacak.

Çocuk maması gönderin

Ankara Esenboğa Havalimanı'ndan bugün hareket edecek iki kargo uçağıyla çocuk maması, süt tozu ve bebek bisküvisinin yanı sıra nohut, mercimek, pirinç, kuru fasulye, toz şeker, yağ ve tuzdan oluşan gıda kolileri Afrika'ya ulaştırılacak. Yardımseverler, Kızılay aracılığıyla tüm bu ihtiyaçları gönderebilecek.