1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Güneş'ten hukuk dersi!
Güneş'ten hukuk dersi!

Güneş'ten hukuk dersi!

İfade özgürlüğü Anayasal haktır...

A+A-

GÜNEŞ SAVUNMASINI GÖNDERDİ

Güneş, bordo-mavili kulübün internet sitesinde de yer alan savunmasında, ne için savunma yapacağının TFF tarafından kendisine gönderilen yazıdan anlayamadığını belirterek, ''Ne ile suçlandığımı bilmediğim için, gazetelerden ve internet sitesinden alınmış hangi cümlemin suç teşkil ettiğini bilmemekteyim. Bu sebeple, isnadı öğrendiğim tarihten itibaren makul bir süre içinde ek savunma yapma hakkımı saklı tutmaktayım'' dedi.

Her zaman Türk futboluna katkı yapmaya çalıştığını, yine yapacağını ve gerekirse TFF yetkililerine bunları anlatabileceğini kaydeden Güneş, şöyle devam etti:

''Bugüne kadar mevcut gündemdeki olaylarla ilgili olarak hep sessiz kaldım, ancak İspanya'ya Türkiye'yi temsilen UEFA Avrupa Ligi müsabakası oynamaya gittiğimizde, İspanya yazılı basınında kulübümüz ve Türkiye futbolu aleyhine manşetler olduğunu gördüm ve bu konuda büyük üzüntü duydum. Ben de basın toplantısında sorulan bir soru üzerine benim de şüphelerim olduğunu, suçun ve suçluların bir an evvel ortaya çıkarılması gerektiğini söylemeye çalıştım.

İspanya basınında kulübümün başkanının resmi altında, hakkında koyulan tedbir gereği buraya gelemediği ibaresi vardı ve bu durum kötü niyetli olarak İspanya basınında sayfalarca işlendi. Bu benim kulübümün başkanıydı ve buna karşı kayıtsız kalamazdım, durumu izah etmeye çalıştım. Amacım kimseyi veya bir kurumu suçlamak değildi. Ben sadece durum tespiti yapmaya çalıştım, ilgililerin konuya daha hassas davranmalarını ve bir an evvel ortadaki belirsizliğin kaldırılmasını istedim.''

-''İSPANYA'DA YALNIZ BIRAKILDIK''-

İspanya'ya Türkiye'yi temsilen gittikleri andan müsabakanın bitimine kadar kulüp olarak gerek saha içinde gerek saha dışında ne kadar yalnız olduklarını bizzat yaşadığını belirten Güneş, ''Hatta maça çıkmadan saatler önce önemli bir oyuncum emniyet tarafından aranıp ifade vermeye çağrılmıştır. Düşünebiliyor musunuz, bu futbolcunun ve hatta takımın ve bizlerin maça konsantrasyonu ne hale gelir. Bizler bu maça çıkmadan herkesin bizim yanımızda yer almasını isterken yukarıda anlattığım olaylar ışığında bizim yalnız bırakıldığımızı fark ettik'' diye konuştu.

Verdiği tüm beyanların, yasa ile ''Türkiye'deki her türlü futbol faaliyetini yürütmek, düzenlemek ve denetlemek'' görevi ve buna bağlı çeşitli görev ve yetkiler verilmiş yegane kurumun yönetim kurulunun, kamuoyunun dikkatli biçimde izlediği bir konuya ilişkin olarak vermiş olduğu kararlara ilişkin olduğuna dikkati çeken Güneş, ''Bu kurumun başkanı ve tüm yönetim kurulu üyeleri seçimle göreve gelmekte ve kendilerini, üstendikleri görev doğrultusunda, tüm kamuoyunun eleştirilerine açık hale getirmektedir'' ifadelerini kullandı.

-''İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ ANAYASAL HAK''-

Anayasanın ifade özgürlüğünü anayasal bir hak olarak düzenleyen ''Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir'' hükmüne atıfta bulunan Güneş, şunları kaydetti:

''Bir anayasal hakkın kullanımı niteliğindeki tutumumun, TFF tarafından disiplin ihlali sayılması ve bu sebeple tarafıma karşı yaptırımlar uygulanması, şahsımın ve çalışmakta olduğum kulübün temel haklarını ihlal etmek olacağı gibi Futbol Federasyonunun yetkilerini, CAS'ın tabiriyle, 'kötüye kullanmasını/sömürmesini' teşkil edecektir.

Son günlerde bir kulübümüzün yaptığı ağır açıklamaya karşı cevap vermekle yetinen sayın federasyonun, Anayasayla güvence altına alınmış bir hakkın icrası sebebiyle tarafıma yaptırım uygulaması eşitlik prensibine aykırılık teşkil edeceği gibi federasyonun gücünü kötüye kullanması anlamına gelecektir. Son olarak şunu da belirtmek isterim ki, zamanında ben de TFF'de haksızlığa uğradım, bir birey olarak o geçirdiğim travma nedeniyle ülke dışına çalışmaya gittim, şimdi yine bir travma geçiriyorum, zira ortada hep bir belirsizlik var ve ben bugüne kadar mevcut düzenin ve durumun düzelmesi adına konuştum, fikir ürettim ve her türlü desteği vermeye hazır olduğumu söyledim.

Özetle ben ne bir kurumu ne bir kişiyi suçlamadım, aleyhinde de konuşmadım. Daha önce gündemde olan konularla ilgili olarak görüşlerimi söyledim ve sorulanlara cevap verdim. Tek amacım mevcut durumun düzeltilmesi için ülke futbolu içinde yer alan her paydaşın bir araya gelerek doğru kuralları ortaya koyması ve uygulaması gerektiğini dile getirmekti.''

TRABZONSPOR'UN RESMİ SİTESİNDEN DUYURULDU VE BU AÇIKLAMANIN ÜZERİNE GÜNEŞ SAVUNMASINI VERDİ

Türkiye Futbol Federasyonu, Hukuk Müşavirliği kanalıyla İspanya’da yaptığı açıklamalar nedeniyle Teknik Direktör Şenol Güneş’in savunmasını istedi.

Tedbirli olarak Disiplin Kurulu’na sevk edilen Güneş’in Disiplin Müfettişi Av.Hazer Akil imzasıyla istenen savunma yazısında şu ifadelere yer verildi:

“Trabzonspor A.Ş. Kulübü’ne
Kulübünüz Teknik sorumlusu Şenol Güneş 17.08.2011 tarihinde İspanya’da San Mames Stadı’nda yapılan basın toplantısında yaptığı ve Kulübünüzün resmi internet sitesi ile çeşitli görsel ve yazılı medya organlarında yer alan; ‘…Futbolu, bu anlamda sahaya yansıyan, insanlar ve toplumlar arasındaki ilişkiyi geliştiren bir oyun olarak görüyoruz ama ne yazık ki bu sene ülkemizde bizim temiz duygularla aradığımız oyunun hak ettiğimiz şampiyonluğun puan puana geldiğimiz dönemlerde rakip takım tarafından kazanıldığı için üzüldük. Olumsuz konuşmadık, şimdi de konuşmak istemiyorum ancak görünen tabloda bugünkü maçın atmosferi bu olmaması gerekirken bizim dışımızdaki gelişmelerle maalesef her gün bunu yaşıyoruz, bu her gün önümüze koyuluyor. Biz sahaya futbol oynamaya çıkıyoruz, yarın da öyle olacaktır…

 

Özellikle İspanyol gazetelerinde bizim başkanımızın resmi ve bizim takımla ilgili haberlerin görüntüsü Türkiye’den verilen yanlış bilgilerle buraya böyle yansımıştır. Bu çok çirkindir. Medyaya yansıması değil, olayın buralara gelmesi bizim için olumsuz bir tablodur. Bunların aydınlanmasını isteyen birisiyim. ‘Kimin suçu varsa cezasını çeksin’ dedim daha önce. Benim için hiçbir şey değişmez. ‘Suç varsa cezası olmalı ama suçsuz kişilere haksızlık yapılmamalıdır’ dedim. Federasyon Başkanı’nın ifadesiyle konuşuyorsak, şüphe duyuyorsa, ben şüphe duyuyorum, daha önce duymuyordum, şimdi duyuyorum. Bu benim kulübümle ilgili değil, ülke futbolunu, ülkeyi yönetenlerle ilgili şüphelerim vardır.

Eğer onların vicdanı rahatsa ben de rahatım ama olay dışımızda gelişmesine rağmen bugüne gelinceye kadar ister milli takım, ister kulüpler bazında gelişmelere rağmen düzgün kalmaya çalıştık… Bugün itibarıyla Avrupa Kupası maçı öncesinde bu iddialar sürdürülüyorsa ben bu sahaya nasıl çıkmam gerekiyor şüphe duyduğuma göre…Resmiyette beni ikinci açıkladıklarına göre federasyon isterse sıralamayı değiştirebilir, ister beşinci yapar, ister katmayabilir de beni. Bu açıklamalardan sonra kararı onlar uygulasınlar. Daha önce milli takım antrenörüyken mahkemelere gittiğimizde ’gidemezsin’ diyenler bugün mahkemelerden karar bekliyor. Suç yokken suçlu arayanlar, suçlu varken suçluyu bulamıyor, böyle bir ülkede yaşıyoruz. Buraya geldiğimizde gazetelerde bizim başkanımızın resmini görüyoruz. Bu konuya daha fazla girmeyi de doğru bulmuyorum…Belki maçlar oynanmayacaktır deniliyor.

 

Ülkemizde ise ne futbolular, ne antrenörler futbolda söz sahibi. Yani futbolun sahibi yok. Yöneticiler gelip geçici olmasına rağmen bir çirkinlik olsa da ‘kapatın gidelim’ diyorlar. Böyle bir ülkenin, böyle bir ülkeyle futbol yarışını görüyoruz. Futbolcular ve antrenörler kendilerine sahip olabilseydi bu konular olmazdı, hiçbir şey de konuşulmazdı. Yönetimlerin devreye girdiği, paranın çok olduğu yerde eğer o paraları doğru ve düzgün kurallara göre yönetemezseniz çirkinlik ve kirlilik olabilir’ şeklindeki beyanları nedeniyle 18.08.2011 tarihinden itibaren tedbirli olarak Profesyonel Disiplin Kurulu’na sevk edilmiştir.

Konuyla ilgili savunmanızın 48 saat içerisinde Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’nun ………………………… numaralı faksına gönderilmesi aksi taktirde savunma hakkından vazgeçilmez sayılacağını bilgilerinize sunarız.”