1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Güney Sudan'da çatışma: 38 ölü
Güney Sudan'da çatışma: 38 ölü

Güney Sudan'da çatışma: 38 ölü

En az 38 kişi yaşamını yitirdi, 35 kişi yaralandı.

A+A-

Güney Sudan'ın kuzeyindeki Gogrial eyaletinde kabileler arasında çıkan çatışmada en az 38 kişi yaşamını yitirdi, 35 kişi yaralandı.

Güney Sudan'ın Gogrial eyaletinde Gogrial Vali Yardımcısı  Agoth Mel, ülkenin kuzeyindeki eyalette, Güney Sudan'ın en büyük etnik grubu  Dinka'ya mensup Apuk ve Aguok kabileleri arasında çatışma çıktığını, olayda en az  38 kişinin öldüğünü, 35 kişinin yaralandığını söyledi.

Çatışmaların sınır anlaşmazlığı ile otlak arazi ve su paylaşımı  yüzünden kaynaklandığını belirten Mel, "Her iki grup da birbirlerinden intikam  almak istediğini iddia ediyor." dedi.

Mel ayrıca, Güney Sudan'da yaşanan çatışmaların ve toplu katliamların  ardında ülkedeki istikrarsızlığın arttığını belirtti, sivillerin elinde  silahların olduğunu aktardı.

50 bin kişi hayatını kaybetmişti

Sudan'dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Güney Sudan,  Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit'in 16 Aralık 2013'te yardımcısı Riek Machar'ı  "darbe teşebbüsünde bulunduğu" iddiasıyla görevden almasının ardından iç savaşa  sürüklenmişti. İç savaşta yaklaşık 50 bin kişi hayatını kaybetmiş, milyonlarca  kişi evini terk etmek zorunda kalmıştı.

Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi (IGAD) gözetiminde yürütülen barış  görüşmeleri sonucu 17 Ağustos 2015'te taraflar arasında anlaşmaya varılmıştı.  Buna uygun olarak kurulan geçici ulusal hükümet 28 Nisan'da göreve başlamıştı.

Başkent Cuba'da, Mayardit'e bağlı güvenlik güçleri ile Machar  yanlıları arasında çatışmalar 8 Temmuz 2016'da yeniden başlamıştı.