1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Güvenilir Yerlerde Denize Girelim
Güvenilir Yerlerde Denize Girelim

Güvenilir Yerlerde Denize Girelim

Peki güvenilir yerler neresi…

A+A-

Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, yaz aylarının gelmesiyle serinlemek için denizi düşünen vatandaşların güvenli yerlerde denize girmeleri konusunda dikkatli olmaları çağrısında bulundu.

    Serinlemek için her yerde denize girilmemesi gerektiğini ifade eden Vali Kızılcık, vatandaşların ne kadar iyi yüzücü olursa olsun, bilmedikleri yerlerde dalış yapamamasını ve Sağlık Müdürlüğünce kolibasili ölçümü yapılan güvenli yerlerde denize girmelerini istedi.

    Denizlerde ve havuzlarda yaşanabilecek kazaların geri dönüşü olmayacak sakatlıklara sebebiyet verebileceğini ifade eden Vali Kızılcık, “Yaz ayının gelmesi ile herkes tatile gidiyor ve mümkün olduğu kadar denizden, havuzlardan yararlanmaya çalışıyor. Vatandaşlarımızın denizlere ve havuzlara akın ederken bazı uyarıları dikkate almaları gerekiyor. Deniz ve havuzlara serinlemek için girecek olan hemşerilerim Sağlık Müdürlüğümüzün belirledikleri alanları tercih etmeleri gerekiyor. Su kazaları için alınacak tek önlem atlama noktasının yüksekliğinin ve suyun derinliğinin orantılı ve uygun olduğu kontrol edildikten sonra dalmaktır. Bu nedenle telafisi mümkün olmayacak sakatlıkların yaşanmaması için tedbirli olunması gerekiyor” şeklinde konuştu.

  

  Su kazalarının yaşanmaması için herkesi dikkatli olmaya çağıran Vali Kızılcık, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

“Yaşadığımız boğulma olaylarından herkesin dersler çıkarması gerekiyor. Yüzme konusunda tecrübeli olmayan vatandaşlarımızın da denizde çok açılmamalarını ve çocukların denize girerken aile bireylerinin yanında olmalarını tavsiye ediyorum. Yaz aylarında kötü haberler duymamak için herkesin duyarlı davranarak su kazalarının önüne geçmesi gerekiyor. Serinlemek için denize girilmemesi gereken yerleri deneyen hemşerilerimizi uyarmanın da bir vatandaşlık görevi olduğunu unutmayalım.”

    Vali Kızılcık, ailelerinde çocuklarını güvenilir olan yerlerde denize girmeleri konusunda uyarmalarını ve devamlı kontrol etmelerini istedi.