1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Güvercinleri Isıtmak İçin Ateş Yaktılar!
Güvercinleri Isıtmak İçin Ateş Yaktılar!

Güvercinleri Isıtmak İçin Ateş Yaktılar!

Kendileri Ateşin Ortasında Kaldı...

A+A-

Bitlis'in Dörtağaç Köyü'nde iki kardeş, besledikleri güvercinleri ısıtmak için ahırda ateş yakınca kendilerini yaktı. İki kardeş hastaneye kaldırıldı.

 


Bitlis'e 7 kilometre uzaklıkta bulunan Dörtağaç Köyü'nde yaşayan Yaman ailesinin iki çocuğu, 23 Aralık Cuma günü besledikleri güvercinlerinin bakımını yapmak için ahıra gitti. 16 yaşındaki Gökhan ve 8 yaşındaki Emrullah Yaman, soğuk olan ahırda güvercinleri ısıtmak için ateş yaktı. Yakılan ateş ahırdaki ot ve samanı tutuşturunca iki kardeş bir anda alevler arasında kaldı. Gökhan önce kardeşi Emrullah'ı daha sonra da güvencinleri dışarı çıkararak yanmaktan kurtardı. Kollarında yanık oluşan Gökhan, Bitlis Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. İki kolu, elleri, yüzü ve sırtında derin yanıklar oluşan Emrullah Yaman ise Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yakutiye Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi.

 

'GİZLİCE BESLİYORDUK'

Tedavisi süren Emrullah Yaman, güvercin beslediklerinden babalarının haberinin olmadığını belirterek şunları anlattı:

 

"OnlarI gizlice ahırda besliyorduk. Cuma günü okuldan geldikten sonra güvercinlerin yanına gittik. Ahır çok soğuktu ve titriyorlardı. Yem verdikten sonra abim ateş yaktı. Bir süre sonra samanlar alev aldı. Ateşin ortasında kaldık. Ağabeyim beni dışarı çıkardıktan sonra tekrar ahıra girdi ve güvercinlerini çıkardı. En çok okulumu özledim. Bir an önce iyileşip okula gitmek istiyorum. Bir daha ateş yakmayacağım."

 

Yazın inşaatlarde çalışan ve hayvancılıkla uğraşan 4 çocuk babası Edip Yaman, "Ahır, eve yaklaşık 500 metre uzaklıktaydı. Yangından geç haberimiz oldu. Çocuklarımı kuş sevgisi bu hale getirdi. Buradan çocuklara sesleniyorum. Lütfen ateşle oynamayın" dedi. - Erzurum