1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hak-İş taşerona soğuk
Hak-İş taşerona soğuk

Hak-İş taşerona soğuk

Yeni taşeron düzenlemesine tepki veren Hak-İş kıdem tazminatı fonuna ise şartlı destek verecek.

A+A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in üzerinde çalıştıklarını söylediği taşeronlaşma düzenlemesine, Hakİş’ten tepki geldi.

BUGÜN’ün sorularını yanıtlayanHak-İş Başkanı Mahmut Arslan, hazırlanan düzenlemeyle taşeronlaşmadaki mevcut sorunların çözülemeyeceği gibi hayatın her alanına yaygınlaşacağını savundu.

3 ‘iş’te imkan var

Hazırlanan düzenlemeyle kamunun sorumluluktan kurtulacağını, bununla birlikte kamudaki her işin taşeronlara bırakılır hale geleceğini ifade eden Mahmut Aslan, “2003’te mücadelelerle çıkardığımız yasayı kendi ellerimizle yok etmeyiz” dedi.

2003 yılında çıkarılan yasayla kamuda taşeron işçi çalıştırmanın 3 şarta bağlandığını kaydeden Arslan, şöyle konuştu:

Yasaya aykırı

“Öncelikle işin gereği olacak, ikincisi teknolojik nedenler, üçüncüsü de uzmanlık gerektiren işler olacak. Kamu, bunların dışındaki işleri altişverene yani taşerona veremez.O nedenle bugün kamunun yaptığı taşeron uygulamalarının tamamı yasaya aykırı. Sayın Bakan yasayı değiştirip devleti sorumluluktan kurtarmak istiyor.”

Karşı çıkmayı anlamıyorum

Hak-İş olarak kıdem tazminatının bugünkü yapısından rahatsız olduklarını, çok küçük bir çalışanın bunu alabildiğini belirten Arslan, şunları söyledi:"Bazıları 'kıdem tazminatına dokundurtmayız' diyor. İşveren kıdeme zaten dokunuyor. Çünkü büyük çoğunluğu kıdemi ödemiyor.

Ödeyenler de kendisi fonu kurmuş, işletiyor. Büyük holdinglerin çalıştırdıkları işçiler için fonu var. Dolayısıyla bu fonun kendi bünyelerinden alınıp devlete geçmesini istemezler. O yüzden karşı çıkıyorlar. Ancak ben işçilerin fonun kurulmasına neden karşı çıkılıyor anlayabilmiş değilim."

‘1 yıla 30 gün’de geri adım yok

Ayrıca hükümetle kıdem tazminatı fonunu görüşmeye hazır olduklarını belirten Arslan, ancak mevcut haklardan geriye gidiş, bir yıla 30 günlük kıdem ücreti gibi konularda geri adım atmayacaklarını söyledi. Aslan, "Madem ki kıdem sorunu var ve çözülmek isteniyor. O halde buyurun çözelim" dedi.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ