1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. Haklı galibiyet…
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

Haklı galibiyet…

A+A-
İki haftalık puan kayıplarının ardından Trabzonspor  yeniden galip gelerek  önemli bir üç puan daha  hanesine yazdırdı.
 
Konuk takım Karabükspor , çok doğru bir taktikle sahada yer aldı. Trabzonspor’un boş alanları çok sevdiğini ve etkili olduğunu bilen konuk takım, beşli bir orta saha ile ev sahibi takıma bu alanları bırakmadı. İlk yirmi dakika içerisinde iki takım da birbiri kalelerinde etkili olabilecek tek pozisyon dahi bulamadı. Maç orta sahada kıran kırana bir mücadeleye sahne oldu. O dakikalardan sonra  bir ara konuk takımın orta alanı ile defans bloğu arasında kopmalar  meydana geldi. Hem o kopmalar,  hem de  sağ kenarda etkisini giderek daha çok hissettiren Pereira ve zaman zaman Olcay ikilisi de getirdikleri toplarla, Bordo Mavililerin hücum gücüne katkı yapmaya, renk getirmeye başladı.  Trabzonspor yaklaşık on dakika boyunca, oyunu rakip alana daha rahat taşıdıktan sonra konuk takım hatlar arasındaki sıkıntıyı yeniden giderip  Trabzonspor’un baskısını kırdı. Fakat tüm bunlara rağmen 41. Dakikada Karabükspor’un ve 45. Dakikada Trabzonspor’un net pozisyonları belki de bu devrenin en heyecan veren tarafları oldu.
 
Müsabakanın ikinci, devresinde de Trabzonspor biraz daha üstün başlayan taraf oldu. Fakat gol, önemli bir pozisyon yokken köşe vuruşu sonrası geldi. Okay, attığı kafa golü ile Karadeniz Fırtınası’nın can simidi oldu. Çünkü o golle birlikte maçın rengi de, kalitesi de değişti. Kör döğüşü yerine, seyir zevki daha güzel, pozisyonu daha bol  bir maç görülmeye  başladı. Karabükspor kenar yönetimi,çok cesur davranarak, forvet oyuncularını art arda sahaya sürerek  büyük risk aldı. Konuk takımın savunmasındaki bekler ve  ileride  kanatları kullanan oyuncularının hiçbir verimli olamadı. Bırakın verimli olmayı sahada yok gibiydiler! Böyle olunca Kırmızı Mavililer, puan getirecek  golü de bulamadı.    Trabzonspor ise daha kontrollü, kendinden emin ve hızlı hücumlarla  ikinci  golü kovaladı. Fakat her iki takımın  gol bulma isteğine dayalı oyun anlayışlarında   pozisyon olarak üstünlük  fazlasıyla Trabzonspor’daydı. Bordo Mavililer biraz daha becerili, biraz daha şanslı olsaydı  son yarım saatte  rakibini dörtlük yapabilirdi. Dört olmadı ama hedef tek golle de olsa vuruldu. 
 
Trabzonspor takımında Pereira, Olcay, Onazi ve Okay’ı çok beğendim. Yusuf ve Castillo ise beklediğimi bulamadığım isimler oldu. Rakip takımda ise hayal kırıklığı yaratan isim çoktu. En beğendiğim ise eski Trabzonsporlu Ceyhun oldu!    
 
Zaman zaman oyunun durgunlaştığı fakat zaman zaman da güzel ve hareketli anların yaşandığı müsabaka da,  Trabzonspor galibiyeti hak etti diye düşünüyorum. Belki ezici bir üstünlük yoktu ama yakalanan pozisyonlar ve dikine oynama isteği içindeki Bordo mavililer fazlasıyla hak etti.

 
Önceki ve Sonraki Yazılar