1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Halepçe Uluslararası camianın ayıbıdır
Halepçe Uluslararası camianın ayıbıdır

Halepçe Uluslararası camianın ayıbıdır

Saddam Hüseyin'in Halepçe'ye kimyasal bombalar yağdırmasının 25. yıldönümünde acı tazelendi.

A+A-

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, "Saddam o bombaları dış ülkelerden aldı. Katliam sonrası uluslarası camia sessiz kaldı. Bu büyük ayıp tarihteki yerini almıştır" dedi.

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi, Halepçe katliamının 25. Yıldönümü'nde anma programı düzenledi. Hayatını kaybeden kadın, çocuk, yaşlı, genç binlerce insanın anısı için saygı duruşu ile başlayan program Kuran'ı Kerim okunması ile devam etti. Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Halepçe'de yaşanan dramı ayrıntılarıyla anlattı. 5 binin üzerinde insanın kimyasal gazlar nedeniyle öldüğünü aktaran Barzani, "100 bin kişiden fazla insanımız bu bombalar nedeniyle yaralandı. Katliamdan arta kalanlara yardım etmek için gıda ve yardım gitmesini engellediler. Bu kimyasal bombaların etkisini günümüzde dahi hissediyoruz. Çevre katliamı da oldu insanlarla beraber hayvanlar ve ağaçlar da kurudu. Etkileri şehir üzerinde devam ediyor" dedi.

BOMBALAR DIŞARIDAN GELDİ

Barzani, Saddam Hüseyin'in bu kimyasal bombaları dış ülkelerden aldığını vurgulayarak şöyle devam etti: "Ama bu katliama İslam ülkeleri de dahil olmak üzere hiçbir dünya ülkesi ses çıkarmadı. Herkes bu acı karşısında ses vermek yerine susmayı tercih etti. Bu bütün ülkeler için büyük bir ayıp olarak tarihe geçti. Uluslarası camia sınıfta kaldı." Programda Türkiye'yi Erbil Konsolsu Aydın Selcen temsil etti. Birçok farklı ülkeden parlamenterin de katıldığı törende Kürt sanatçı Şıvan Perwer de hazır bulundu.

SEMBOL İSMİN YEĞENİ: HÜZÜNLE KARIŞIK MUTLULUK

16 Mart 1988'de Saddam'ın başlattığı Enfal hareketinde Halepçe'de yaşanan katliamın sembol fotoğrafında Hawar Ali ve oğlu Muhammed'in görüntüsü hafızalara kazındı. Kimyasaldan kaçmak için oğlunu kucağınaalarak kaçan Hawar Ali evinin eşiğinde gaza yakalanmış ve oğluyla birlikte ölmüştü. Ölürken dahi, oğlunun üstüne ağırlığını vermemek için koluyla destek yapmıştı. 25 sene sonra Halepçe'de Hawar Ali'nin ailesinden tek sağ kalan kişiyle yeğeni Müjde Garib'le konuştuk. O aileden kendisinin ve kardeşinin sağ kaldığını, kardeşinin de daha sonra öldüğünü söyleyen Müjde Garib, katliam sırasında Süleymaniye'deolduğunu bir süre sonra Halepçe'ye geldiğini anlattı. Amcası Hawar Ali'nin Muhammed ve Ahmed adlı ikizlerinin olduğunu söyleyen Garib, 25 yıl sonra Halepçe'de olmanın kendisinde hüzünle karışık bir mutluluk verdiğini söyledi.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ