1. HABERLER

  2. TRABZONSPOR

  3. Halil Şanlı Yazdı...
Halil Şanlı Yazdı...

Halil Şanlı Yazdı...

Deneyimli gazeteci Halil Şanlı kendi penceresinden yorumladı...

A+A-

RİZESPOR MAÇINA DAİR...

 Trabzonspor’un, Rizespor karşısında aldığı mağlubiyet gerçekten hepimizi üzdü. Fakat benim gözlemime göre Trabzonspor, sezonun en iyi deplasman maçını çıkardı. Yani yenilgiye üzülürken bir bakıma umutlandım.

Kimin ne gözlükle bakıp bakmadığı beni hiç ilgilendirmiyor. Benim gözlemlerime göre ; Trabzonspor ilk kez deplasmanda, hatta bir çok iç saha maçına göre, rakibini kendi alanına bu kadar hapsetti!

Bordo Mavililer,  maç boyunca  bir tavır ortaya koymaya çalıştı. Topu daha önceki maçlara göre ayağında daha fazla tuttu. Yine geçmiş müsabakalara göre çok daha organize, çok daha istek ve arzulu göründü. Dönen toplara ilk kez bu kadar sahip oldu. Aslında o gün Trabzonspor, o ağır yenilgiyi gerçekten hak etmemişti. Ağır yenilginin başlıca sebepleri bana göre üç taneydi.

Birincisi, Rizespor’un kalesinde devleşen muhteşem bir kalecinin varlığı! İkincisi, maçın hakemi Ali Palabıyık’ın vermediği, Trabzonspor lehine üç penaltı! Hemen belirteyim, maç sıfır sıfır devam ederken, bir ara hentbol maçı oynanıyor sandım! Üçüncüsü de, Trabzonspor’un sol bek mevkiinde ki yetersizlikle başlayan, kalecisine kadar giden bireysel hatalar zinciri! Bu arada  yeri gelmişken serzenişte bulunmak isterim. Sezon başı defalarca ‘Constant ve genç Alper’le olmaz. Mutlaka bir sol bek alınmalı’ ikazlarımız karşısında, ‘Gerek yok’ diyenler, umarım hata yaptıklarını anlamıştırlar.  Maçtan sonra başkan Muharrem Usta’nın; ‘Takımda öz güven sorunu mevcut’ açıklaması doğru ama eksik! Özgüvenin yanında, takım ruhu henüz oturmuş değil! Bu noktada devre arası adımlar atılmalı. Ayrıca bu takıma gelecek yıl için de hazır olmaları bakımından, mutlaka stoper ve sol bek takviyesi şarttır. Sezonun daha üçte biri yeni geçilmişken, ‘tüm hazırlıklar seneye’ gibi bir davranış sezinliyorum. Bu son derece yanlış ve tehlikelidir. Çünkü devre arası yapılacak iki nokta transfer ve takım içinde ki kaynaşma artırılırsa, en azından bu takım Türkiye Kupası ve lig üçüncülüğü için iddiasını sürdürür. Naçizane tavsiyem. Trabzonspor yönetiminin acilen,  boşa çıkan Hakan Arıkan’ı transfer etmesini de zaruri gördüğümü ifade etmek istiyorum. Bu konuda daha detaylı bir yazı yazacağım. Bu yazıda ifade etmek istediğim, Trabzonspor’un Rize maçında ki skoru hak etmediği yönündedir.

Son olarak Rizespor taraftarını misafirperverliğinden dolayı tebrik ediyorum. Bu maçın sonuçsal kazananı Rizespor olsa da gerçekte kazanan iki şehrin dostluğu olmuştur. Tribünlerde yerini alan ve dostluğa katkı yapan herkese teşekkürü bir borç bildiğimi ifade etmek isterim.