1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. Halil şanlı yazdı… LİGE HAZIR MIYIZ?
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

Halil şanlı yazdı… LİGE HAZIR MIYIZ?

A+A-
  Trabzonspor kurmaylarının  transferde attıkları adımlar ve yaşanan olaylar,  yeni sezon öncesi umutlarımı zayıflatıyor. Ne yazık ki şu ana kadar güdülen politikalar benim nazarımda yeterli olmaktan çok uzak kalıyor.

Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. Trabzonspor kurmaylarının attıkları adımlar da kendilerine has bir özelliktir. Fakat bizlerde  sorumluluğumuz gereği fikrimizi ortaya koymak, uyarmak durumundayız. Lakin  takdir kendilerine aittir.

Trabzonspor kurmaylarının şu an üzerinde durdukları ve transferini bitirmek üzere oldukları oyunculardan N’doye hakkında kuşkularım var. Bu oyuncunun son dört yıldır süratle düşüş yaşadığını ve futbol hayatındaki en  verimsiz dönemlerinin tecelli  ettiğini bilmeyen yok. Hal böyle iken N’doye transferinin çok gerekli olmadığını düşünüyorum. Moskova’da oturan ve futbol işleri ile meşgul olan dostlarımızdan aldığımız bilgiler de bu yöndedir. Ha oyuncu bir dönemler ki parlak formunu yakalar, burada çok değişik kimliğe bürünürse buna bir şey diyemem. Sadece alkışlar ve sevinç duyarım. Ama son dört sezonluk performansına özellikle de son iki buçuk yıla bakıldığında  riske atılacak milyon dolarların  anlamsız olacağını anlamak çok da zor olmasa gerek. Taraftar sabırsız! Takımın tartışılmaz ve hemen katkı verecek oyuncu ihtiyacı var. N’doye bunları şu an karşılamaktan uzak bir görüntü içinde.

Trabzonspor kurmaylarının şunu becerememiş olması da bir başka eksiklik. Tabi yine şahsi düşünceme göre… Erkan, Sefa, Waris üçlüsünü satıp( ki bunlardan Waris gidiyor) sol bek ve sağ açığa birer kaliteli takviye yapamadılar! Oysa Trabzonspor bireysel anlamda kaliteli oyunculara sahip gözükse de kanatları kırık bir kuşu andırıyor. Hadi orta alanda M’bia tam isabet çıkarsa buradaki sorunları büyük ölçüde kapatabilirsiniz. Fakat iki yıla yakındır dermanımız olamayan Erkan, Sefa gibi hatta Özer gibi (bana göre transferi fuzuli) oyunculara güvenerek  kanatları kırık vaziyette yarışı kovalamak son derece düşük bir ihtimaldir. Geçen sezona dikkat edin. Ceza alanına Trabzonspor isabetli ne kadar orta atabilmiş. İddia ediyorum,  isabetli kanat ortalarının sayısı  maç başı 4-5’i geçmez! Kanatları olmayan bir takımın da kazanma gücü bir hayli zayıf düşer! O nedenle yönetici ve profesyonel becerisi bugün işlemeli. Somut v daha sağlıklı adımlar ile gerçek sorunlu mevkiler kapatılmalı. Kaldı ki  kanatlarınızın çok iyi işlemesi için beklerinizin de çok iyi olması gerekir. Soruyorum sol bekiniz kim olacak? Ne Musa ne Constant asla ve asla ilacımız olamaz. Hayallerle yaşamanın anlamı yok!

Geçen hafta yaşanan ve camianın huzurunu tamamen kaçıran Onur olayı da ayrı bir fiyasko olmuştur. Madem Onur bir özür dileyerek takıma katılacaktı, o zaman bunu kimseye duyurmadan kendi içinizde halletmeliydiniz. Dünyayı çalkalamanın ne manası vardı? Yok Onur gerçekten çok kabahatler işlemiştiyse o zaman nasıl üç günde affedildi? Bu kadar kabahati olan bir oyuncuyu affetme süsü ile sahaya sürmek sadece günü kurtarmak olur. Ama yarınlar yine sorunlarla hatta derin yaralarla umutsuzluğa dönüşecektir! Kısacası bu süreçte son derece yanlış idare edilmiştir. Zaten bir yetkilinin, ‘Biz Onur’un tek cümlesi ile Tolga’yı satmıştık’ şeklindeki itirafı da , aslında sürecin ta baştan beri çok yanlış işletildiğinin en açık şekli olsa gerek.

Sonuç olarak Trabzonspor zihinsel, yönetimsel ve kadro yeterliliği bakımlarından yeni sezona ne yazık ki hazır değildir. Kısa zaman kala radikal kararlar alınıp sağlam birkaç varyasyon  gereklidir. Pansuman niteliğinde ki tedbirler, aceleci kararlar sorunları daha da artıracaktır. Bu sebeplerle umutlarımın şimdiden solduğunu söylemek isterim.

Önceki ve Sonraki Yazılar