1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Halkalı bombacılarına 45 yıl istendi
Halkalı bombacılarına 45 yıl istendi

Halkalı bombacılarına 45 yıl istendi

Halkalı'da askeri personel taşıyan servis aracına saldırıda kullanılan bombanın içine konulduğu metal kabı hazırlayanların yargılandığı davada savcı, esas hakkındaki mütalaasını verdi.

A+A-

Kabı hazırladığı belirtilen iki sanık hakkında savcı, “Devletin birliği ve ülkenin bütünlüğünü bozmaya yardım etmek ve silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçlarından 30 yıldan 45 yıla kadar hapis talep etti. Askeri personel taşıyan servis otobüsüne düzenlenen saldırıda 5 astsubay, bir astsubay kızı hayatını kaybetmiş, 15 kişi yaralanmıştı. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2’si tutuklu 14 sanık yargılanıyordu.

Savcı İsmail Tandoğan, 4 sayfalık mütalaasında sanıklardan Mehmet Kazım Sevim’in PKK/Kongra-Gel terör örgütünün üyesi olduğu, örgüt içinde "Melle" kod adını kullandığını belirtti. Sevim’in 18 Haziran 2010'daki fiziki takip sırasında parça tesirli el yapımı bomba düzeneğinin içine konduğu metal kutunun yapılmasını ve örgüt mensuplarına teslimini sağladığını tespit edildiğini kaydetti. Sanık Seyithan Özer’in de bomba düzeneğinin içine konduğu metal kutunun yapılmasını temin ettiği dile getirdi.

Mütaalada Sevim ve Özer’in 30 yıldan 45 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi. Sanıklar İsmet Delen, Nusret Delen, Lütfi Balbal ve Okan Ağar’ın “silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapsi istenirken sanık Salih Baykal’a 16 yıldan 46,5 yıla, sanık Behrem Özel’e 14 yıldan 37,5 yıla kadar hapis verilmesi gerektiği savunuldu.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ