1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. Hami'ye soruyorum!
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

Hami'ye soruyorum!

A+A-
Eleştiriye gelmiyorsun! Dostlarının söylemlerine bile küsüyorsun! Aklınca tavır takınıyorsun. Fakat yine söylüyorum. Yanlış yapıyorsun sevgili Hami! Sen ki Trabzonspor alt yapı menşeili bir isimken, bugünkü tavrını anlamsız, hatta  çok saçma bulduğumu ifade etmek istiyorum.
 
Seninle 1993 yılından beri tanışırız sevgili Hami! Dile kolay, neredeyse çeyrek asır. Sen önceleri futbolcuydun, şimdi teknik adam. Biz de o gün bugündür, bu medyanın içindeyiz. Ne günler gördük, neler yaşadık birlikte! Nelere şahit olduk! Mutlu ettin bizleri attığın füzelerle! Alkış tuttuk, ekranda her daim! Toz kondurmadan anlattık seni dilimiz döndüğünce! 23 yıllık dostluğumuz boyunca iyi bilirsin ki, Trabzonlu oyucuların hep yanında durduk. Hele şahsına hiçbir kelam ettirmedik. Fakat gördüm ki, bir ay evvel ‘Bak Kardeşim Hami’  diye başlayan, aslında seni incitmeden, sevgi cümleleri ile dolu ama uyarı niteliğinde ki yazımıza içerlemişsin! Hiç önemli değil. İnan değil. Çünkü bir gün bu tutumunun da yanlış olduğunu anlayacaksın.  Eğer seni, çok özel ve seçmece cümlelerle eleştirmemiz ağırına gitmişse,  ‘23 yıldır her alanda beni savunan bu insanlar, neden böyle diyor’ sorusunu kendine sorabilmeliydin! Bunu sormak yerine tavır almayı tercih etmişsen, bil ki biz hiçbir şey kaybetmeyiz. Dostlarımızı yine severiz ama hem kendi şahsı, hem de kulübün yararı için uyarmaya  devam ederiz.
 
Bak sevgili kardeşim, sen çocuk gibi kırılsan da ben bu kez sana Muhammet Beşir’i soracağım. Sen;  seni sen yapan, geldiğin yere  sırt döner bir tavır içinde olsan da, biz dostların sana orayı her daim hatırlatacağız. Söylesene Hami! Muhammet Beşir ne yaptı? Ne yaptı ki, nasıl bir büyük kabahat işledi ki, 19 yaşındaki bir dalı kırıp,  kenara attın! Hem de hiç kimseye hiçbir açıklama yapmadan! Ne yaptı ne? Anlat da biz de anlayalım. Trabzonspor’a gönül verenlerin, bu uygulamanın  sebebini net olarak bilme hakkı olduğunu düşünüyorum! Bu çocuk, uzun yıllar aradan sonra, birkaç maçta herkes için bir umut, alt yapı için yeni bir ışık olmuşken, neden, niçin ve hangi sebeple tarafından aforoz edildi? Muhammet yeteneksiz mi? Yoksa ahlaksız mı? Hangisi? Zira ‘lakayt ve ayakları yerden kesik’ dersen, buna inanmamı bekleme! Birincisi, o çocuğun aile yapısını da iyi tanıyanlardanız. İkincisi daha çocukluğu yeni geçmiş bir delikanlının, bazı gevşeklikleri olsa da onu kazanma yöntemi asla senin yaptığın şey olmasa gerek! Sevgili kardeşim, sen hiç  gençliğinde hata yapmadın mı? Sen hiç gevşek olduğun zamanlar yaşamadın mı? Senin şu an takındığın tavır, inan hasmane tutumdan başka bir şey değil.  Çocuğu beş maçtır bırak oynatmayı, kadroya bile almıyorsun! Bu tavır; ne teknik adam, ne ağabey, ne marka insanların takınacağı bir tavırdır! Farkında değilsin belki sevgili Hami. Sen bu tavrınla alt yapıdan çıkan filizlerin de umudunu köreltiyorsun! Sakın Ramazan’ı oynattığının örneğini verme bize! Bu şekilde kendini savunamazsın.  Toplam bir saat bile görev  almadan, üç resmi maçta, üç gol atan bir delikanlıyı, böyle yok sayamazsın. Bunun açıklamasını sorumlu teknik adam mantığı ile camiaya yapmak durumundasın. Unutma, sen sadece kendine ya da yönetime karşı sorumlu değilsin! Camianın tüm değerlerine, bu takıma gönül veren herkese karşı sorumlusun! İlle ‘terbiye’ etmen gereken futbolcular, ille ‘yetersiz’ gördüğün oyuncular arıyorsan, sana tavsiyem ; takımındaki papazlara iyi bakman olacak. Filiz gibi  dalı kesmek, kırıp bir kenara atmak kolaydır! Marifet, oynatmıyor olsan da, yetenekli bir delikanlıyı karşına alıp sevgi ile ona nasihatlerde bulunmak, kendine olan güvenini zinde tutabilmektir.
 
Biz senin ve Trabzon’un değerlerinin başarılı olmasını isterken, sen bir takım değerlerin önünü kapatırsan, bu hiç yakışık almaz Hami. Sen bugün akılcı eleştirilerle sana ışık tutmak isteyenleri, tüm gazetecilerle aynı kefede değerlendirirsen,  sana gerçekten değer verenlerde, yarın seni göremez olur Hami! Keşke, sonuca  oynamak yerine, alt yapının filizlerini kazanmaya oynasaydın be kardeşim. Çünkü o filizleri büyütmek, inan ki seni çok daha büyütürdü! Sahada aldığın sonuçlar kolay unutulur ama kazandırdığın, önünü açtığın bugünün gençleri yarının yıldızları, senin eserin olarak tarihte yerini alacaktı.
 
Önceki ve Sonraki Yazılar