1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Hamsi Mahkemelik Oldu!
Hamsi Mahkemelik Oldu!

Hamsi Mahkemelik Oldu!

Bu Hamsi O Hamsi mi...

A+A-

Trabzon'da temmuz ayında düzenlenen olimpiyatın maskotu hamsi davalık oldu... 4 yıl önce hamsi heykeli yapan heykeltıraş, 'Eserimden kopya edilmiş' diyorTrabzon'da geçen temmuz 4 bine yakın sporcunun katılımıyla gerçekleştirilen Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları'nın (EYOF) maskotu 'hamsi' kriz çıkarttı. Logo seçimi için yarışma açılmış, 670 eser arasından başında Keşan,  yüzünde gülümseme olan hamsi figürü seçilmişti. Maskot hamsiler sporcuların da ilgisini çekmişti. Ama logoya Trabzonlu heykeltıraş Hasan Fehmi Hızal'dan itiraz geldi. Belediyenin isteği üzerine 4 yıl önce Karadeniz Oyunları için Karadeniz Sahil Yolu'na hamsi heykeli yapan Hızal, 

maskotun heykelin kopyası olduğunu öne sürdü. İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Ceza Mahkemesi'nde, organizasyon komitesi aleyhine 50 bin liralık tazminat davası açtı. Organizasyonu gölgelemek istemediği için beklediğini kaydeden Hızal, 'EYOF yetkililerini ilgili defalarca uyardım. Maskot eserimin kopyası. EYOF Koordinatörü Nihat Doker 'Logoyu beğendin mi?' diye sordu. 'Beğenmezsem kendi işimi beğenmemiş olurum' yanıtını verdim. Yüz ifadesi, keşanı ve vücut tipi tamamen kopya. İsteseler izin verirdim' dedi.

ALAKASI BİLE YOK,TRABZON'UN SİMGESİ

EYOF Koordinatörü Nihat Doker ise hamsinin Trabzon'un simgesi olduğunu ve kimsenin tasarrufunda olmadığını vurguladı: 'Yarışmaya katılanların birçoğu hamsi göndermiş. Bunu engelleyebilir misin? Heykelle maskot arasında dağlar kadar fark var. Herkes hakkını arayabilir ama bu tür şeyler bizi üzüyor'.


KEDİ DE TARTIŞILMIŞTI

Türkiye'nin ev sahipliğinde 2010'da düzenlenen Dünya Basketbol Şampiyonası'nın 'Van kedisi' maskotunun ressam Wachtmeister'ın kullandığı 'şablon'la benzerlik taşıması da tartışmalara yol açmıştı.