1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Hanedan mensupları Trabzon'da
Hanedan mensupları Trabzon'da

Hanedan mensupları Trabzon'da

Hanedan mensupları Trabzon'da

A+A-

Trabzon'un fethinin 555. yıldönümü kutlamaları çerçevesinde Ortahisar Belediyesi'nin özel davetlisi olarak Trabzon'a gelen Osmanlı haneden mensupları fetih kutlamalarına katıldı.

Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç'in davetlisi olarak Trabzon'a gelen Sultan II. Abdülhamit'in III. kuşak torunu Harun Abdülkerim Osmanoğlu (Türkiye'deki en yaşlı hanedan üyesi) ile Sultan V. Murat ve Sultan V. Mehmet Reşat'ın torunu Osman Osmanoğlu ve diğer haneden mensupları dedelerinin fethettikleri Trabzon'a gelmekten son derece memnun kaldıklarını belirttiler. Misafirperverliklerinden ve sıcak ilgilerinden dolayı Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç'e teşekkür ziyaretinde bulunan hanedan mensuplarına Başkan Genç, Kanuni tuğrasının yer aldığı gümüş işlemeli telkâri hediye etti.

Trabzon'un tarihi ve turistik yerleri de gezdirilen hanedan mensupları Tarih Müzesi, Kanuni Evi, Trabzon Müzesi, Ayasofya Camii ile Uzungöl'ü ziyaret ettiler.

Fatih Sultan Mehmet Han'ın İstanbul'dan sonra fethin tam başarıya ulaşması için Trabzon'un fethine yoğunlaştığını belirten Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç, "Ecdat yadigarı olan bu topraklarda sizi görmekten büyük mutluluk ve heyecan duyduk. Davetimize icabet etmenizden gurur ve şeref duyduk. Bundan sonra da sizleri burada ağırlamak bizleri son derece memnun edecektir." diye konuştu.