1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Hangi Hastalıklar Malulen Emekli Olur?
Hangi Hastalıklar Malulen Emekli Olur?

Hangi Hastalıklar Malulen Emekli Olur?

Hangi Hastalıklar Malulen Emekli Olur?

A+A-

Emeklilik her çalışan kişinin merakla beklediği bir dönemdir. Sigortalı olan kişiler, belirli bir süre çalışırlar ve bu süre içerisinde de prim ödemesi yaparlar. Bu prim ödemesi sayesinde hem indirimli sağlık hizmetinden faydalanırlar hem de emekli olacakları zaman alacakları emekli maaşının temelini oluştururlar. Günümüzde normal emekliliklere ek olarak malulen emekli olma durumu da vardır. Bazı hastalıklardan dolayı da malulen emekli olunabilmektedir.

 

Malulen Emeklilik

 

Emeklilik, belirli bir yaşa geldikten sonra kişinin iş hayatını bırakıp normal hayata dönmesidir. Sigortalı olan kişi emekli olduktan sonra, çalıştığı dönemde ödediği primler sayesinde belirli bir miktar maaş almaya devam eder ve bu sayede geçinir.

 

Emekli olma konusunda devlet birçok kolaylık sağlamaktadır. Bu yüzden birden fazla emeklilik çeşidi vardır. Kısmi emeklilik, normal emeklilik ve malulen emeklilik bunlardan üçüdür. Kısmi ve normal emeklilikte, prim ödeme gününe göre emekli olunmaktadır. Malulen emeklilikte ise değişen şartlara göre kişi emekli olabilir.

 

Hangi hastalıklar malulen emekli olur cevabı da bu konu kapsamındadır. Yeni belirlenene göre birçok hastalıktan dolayı kişiler malulen emekli olabilmektedir. Böylece çalıştıkları süre boyunca hastalıkla mücadele edenler malulen emekli olabilecekler.

 

Önceki yönetmeliklerde hangi hastalıklar malulen emekli olur sorusunun cevabı çok sınırlıydı. Fakat Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yaptığı son değişikliklerle malulen emekli olunabilecek hastalıkların kapsamını genişletmiştir.

 

Düzenlenen yeni yönetmeliğe göre, daha önceden malulen emeklilik başvurusu yapmış olan kişiler tekrar emeklilik için başvuru yapabilecek. Malulen emekli olabilmek için belirli şartlarında sağlanması gerekmektedir. Bunun için kişinin meslek hastalığı ya da bir iş kazası sonucunda meslekte kazanma oranının en az %60’ını kaybetmiş olmalıdır. Bu kayıp oranı da sağlık kurulu tarafından raporlanmalıdır. Malulen emekli olmak isteyen bu kişiler en az 10 seneden beri sigortalı olmalı ve 1.800 gün prim ödemeleri bulunmalıdır. Bu şartlar sağlanmadığı sürece malulen emeklilik mümkün olmamaktadır.

 

Malulen emekli olunabilen hastalıklarda ilk olarak organ nakline bakalım. Yönetmeliğe göre organ nakli olan kişiler koşulsuz olarak malulen emekli olabilecekler. Kemik iliği nakli bu konu kapsamının dışında tutulmuştur. Diyaliz tedavisi almayan kronik böbrek yetersizliği olan hastalar da malulen emekli olabilmektedir.

 

Kanser hastası olan kişilere de malulen emeklilik hakkı verilmiştir. Yönetmeliğe göre bu kişiler, tedavi süresi boyunca malulen emekli sayılabilmektedir.

 

Yeni yönetmeliğe göre malulen emekli olunabilecek olan hastalıklara tedavisi bulunmayan ağır elektrolit bozukluklar da eklenmiştir. Kemik iliği nakli yaptırmış olan kişiler de 12 ay boyunca malulen emekli kabul edilmektedir.

 

Son yapılan değişikliklerle otizm de malulen emekli olunabilen hastalıklara eklenmiştir. Kişi yürüyemiyorsa ve toplu taşıma araçlarını kullanıyorsa da malul sayılabilmektedir.

 

Parkinson, MS, Demans, Alzheimer ve Sara gibi nörolojik hastalıklar da malulen emekli olunabilen hastalıklar kapsamına alınmıştır. Şeker hastalığı olan kişilerin malulen emekli olabilmesi için bazı kriterler eklenmiştir. Buna göre en az 3 organı bozulan şeker hastası malulen emekli olabilmektedir.

 

Yeni yönetmelik ile birlikte KOAH, Astım, uyku bozuklukları hastalıkları için de maluliyet şartları oluşturulmuştur. Verem hastalığı olan kişilere de 2 sene süre ile maluliyet hakkı tanınmıştır.

 

Kısacası hangi hastalıklar malulen emekli olur sorusunun cevabını şu şekilde sıralayabiliriz:

 

Kemik iliği nakli dışındaki organ nakilleri.

 

Kronik böbrek yetmezliği.

 

Kanser.

 

Tedavisi olmayan ağır elektrolit bozuklukları.

 

Otizm.

 

Alzheimer.

 

MS.

 

Demans.

 

Parkinson.

 

Sara.

 

KOAH.

 

Astım.

 

Uyku bozuklukları.

 

Sindirim sisteminde meydana gelen kanamalar.

 

Kaşeksi.

 

Ülseratif kolit.

 

Kronik pankreatit.

 

Sigortalının çalışmasına imkan vermeyen genetik hastalıklar.

 

Yardım olmadan yürüyemeyen kişiler.

 

Travma sonrasında meydana gelen stres ve obsesif-kompulsif bozukluklar.

 

Kardiyolojik hastalıklar.

 

Şeker hastalığı. (Kişinin en az üç organı çalışamaz durumda olmalıdır.)

 

Kişi malulen emekli olabilmek için bu hastalıklardan birisine sahip olmalıdır ve bu hastalığı da sağlık kurulu raporu ile belgeleyebilmelidir.