1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Haşimi'ye İdam Kararı
Haşimi'ye İdam Kararı

Haşimi'ye İdam Kararı

Türkiye'ye sığınan Irak Cumhurbaşkanı yardımcısı Tarik Haşimi için idam kararı çıktı.

A+A-

Türkiye'ye sığınan Irak Cumhurbaşkanı yardımcısı Tarik Haşimi için gıyabında idam kararı verildi. Haşimi, Irak'ta ölüm timleri kurmak ve yönetmekle suçlanıyordu. Irak Cumhurbaşkanı yardımcısı, bu iddiaları, siyasi olduğu gerekesiyle reddediyordu. TÜRKİYE "İADE ETMEYİZ" DEMİŞTİ 


Hakkında INTERPOL tarafından kırmızı bülten çıkarılan Irak Cumhurbaşkanı yardımcısı Tarık Haşimi hakkında Başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ, "Türkiye olarak başından beri desteğimizi verdiğimiz birini iade etmeyiz" demişti. DAHA ÖNCE ERDOĞAN, "DÖNECEK" DEMİŞTİ 


Daha önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Haşimi hakkında kırmızı bülten çıkarılmasını, resmi ziyaret için gittiği İtalya'da değerlendirmişti. Erdoğan, Haşimi'nin, sağlık sorunları nedeniyle Türkiye'de bulunduğunu ve tedavisinin tamamlanmasının ardından Irak'a döneceğinini açıklamıştı. 


KATAR VE ARABİSTAN'DAN SONRA TÜRKİYE'YE GELDİ 


Şiiler'in kontrolündeki merkezi Irak hükümetiyle ters düşen Haşimi hakkında Irak'ta terör eylemlerine destek verdiği gerekçesiyle tutuklama kararı çıkarılmıştı. Bu karar üzerine önce Kuzey Irak'a sığınan Haşimi daha sonra Katar ve Suudi Arabistan'a, nisan ayı başında da Türkiye'ye kaçmıştı. 


Haşimi'nin, 6 kişinin ölüm emrini verdiği iddiasıyla yargılandığı dava, Irak'ın başkenti Bağdat'ta başlamıştı. Haşimi'nin avukatları, davanın ağır cezada değil federal mahkemede görülmesi itirazında bulunmuştu.