1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Hastanelerde tasarruf seferberliği
Hastanelerde tasarruf seferberliği

Hastanelerde tasarruf seferberliği

Sağlık Bakanlığı israfa karşı savaş açtı.

A+A-

Bundan böyle hastanelere enerji tasarruflu beyaz eşyalar alınacak. Koridorlara, tuvaletlere otomatik olarak kapanan lambalar takılacak. Klimalar hava şartlarına göre ayarlanacak ve gereksiz çalıştırılmayacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dikkat çektiği israfa karşı kamu kurumları seferber oldu. İlk olarak Sağlık bakanlığı harekete geçti. Bakanlık hastanelerde gereksiz elektrik harcanmaması, aydınlatma sistemlerinin sensörlü hale getirilmesi konusunda il sağlık müdürlerine uyarılarda bulundu.

SİSTEM YENİLENECEK

Seferberlik kapsamında enerji tüketimi yüksek olan cihazlar gereksiz kullanılmayacak. Kısa süreli kullanılan bölümlerin aydınlatılmasına özellikle dikkat edilecek. Merdiven boşluklarında, tuvalet, lavabo, koridor gibi alanlarda sensörlü aydınlatma sistemi kurulacak. Bunun için elektrik aksamı yenilenecek. Ayrıca odalardaki elektrik aksamı ve cihazlarda sık sık temizlenecek.

CİHAZLARI KAPATIN

Hastanelerdeki bilgisayar, yazıcı ve fotokopi gibi cihazlar kullanılmadığı süre zarfında kapalı tutulacak. Satın alımlarda ise enerji tüketimi az olan markalar tercih edilecek. Bu sayede gereksiz ve uzun kullanımların önüne geçilecek ve elektrik aksamı sayesinde elektrik israfının yaşanmaması sağlanacak.

Kişiye özel ısıtmaya son

Bakanlık ayrıca hastanelerde kişiye özel ısıtma sistemlerinin kurulmamasını istedi. Beyaz eşyalar ve klimaların A sınıfı enerjiye göre alınacak. Klimalar gereksiz çalışmayacak ve iç ortamın 24 dereceye ulaştığı zaman otomatik olarak kapanacak şekilde ayarlanacak.

Çift camlı sistem önerilecek

Sağlık Bakanlığı yetkilileri hastanelerin yalıtım sistemlerinin baştan aşağı yeniden ele alınacağını söyledi. Özellikle yeni yapılacak binaların çift camlı sistemle inşa edilmesi sağlanacak. Isısının dışarı çıkmasını önleyen sistemler kurulacak.

SGK’dan örnek uygulama

Türkiye'de ilk kez SGK İzmir ve Manisa il müdürlüklerinde uygulamaya başlanan ''Bilgisayar Sıramatik'' uygulamasıyla SGK şubelerinde yapılan tüm işlem süreleri merkezden takip edilebiliyor.

SGK İzmir Müdürü Ahmet Gül ''Sistem, başvuru istatistiği tutmasının yanı sıra performans değerlendirmesi yapabilmemize vatandaşın taleplerine anında cevap verebilmemize olanak sağlıyor'' dedi.

ŞİKAYETLER ANINDA GÖRÜLÜYOR

Sistem sayesinde şikayetleri daha hızlı değerlendirme imkanı bulduklarını anlatan Gül sözlerine şöyle devam etti: “Amacımız daha iyi hizmet vermek. Uygulamamız diğer illere de örnek olacaktır.”

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ