1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Hastanelerde yeni dönem!
Hastanelerde yeni dönem!

Hastanelerde yeni dönem!

Hastanelerde yeni dönem!

A+A-

Sağlık Bakanlığı, yoğun bakım servislerinde yatan hastaların yakınlarının daha kolay bilgiye ulaşabilmesi için harekete geçti. 7 ildeki pilot uygulamada hastanelerin yoğun bakım ünitelerinin önüne özel birim kuruldu.

 

Yoğun bakım servisinde hasta yakınlarının bilgi alamama sorunu sona eriyor.

 

Sağlık Bakanlığı, 7 ildeki 8 hastanede pilot uygulama başlattı. Uygulama kapsamında yoğun bakım servislerinin girişine özel bir birim kuruldu. Bu odalarda sürekli doktor ve sekreter bulunacak. Hasta yakınları, bu sayede yoğun bakımdaki tedavi süreci hakkında bilgi sahibi olabilecek.

 

Pilot hastanelerden biri de Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi. Hastanenin Başhekimi Doç. Dr. Mehmet Ali Eryılmaz, uygulamayla ilgili şunları söyledi: " Hasta yakını kapıda bu iş için oluşturulmuş sekreteryamızda derdini anlatıyor. Hasta hakkındaki bilgiler oluşturulduktan sonra hasta yakını ile doktoru yoğun bakımın girişinde kendileri için hazırlanan özel mekanda istedikleri kadar bilgi alışverişinde bulunabiliyor."

 

HASTA YAKINLARI UYGULAMADAN MEMNUN

 

Ameliyat ve yoğun bakımdaki yakınlarından bilgi alma konusunda sıkıntı yaşadıklarını belirten hasta yakınları da uygulamadan memnun.

 

Yoğun bakım için özel birim uygulaması, Konya'nın yanı sıra Kocaeli, İstanbul, İzmir, Bursa, Ankara ve Edirne'de de hayata geçirildi. (ntv.com.tr)