1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Hatay'a Göç Dalgası
Hatay'a Göç Dalgası

Hatay'a Göç Dalgası

Türkiye'ye sığınan Suriyeliler için Hatay'da toplam 7 çadır kent kurulurken, sığınmacıların sayısı 15 bini geçti.

A+A-

 Türkiye'ye sığınan Suriyeliler için Hatay'da toplam 7 çadır kent kurulurken, sığınmacıların sayısı 15 bini geçti.


Suriye'deki olaylardan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeliler için Hatay'da toplam 7 çadır kent kurulurken, sığınmacıların sayısı 15 bini geçti. 


Mevcut çadırların içerisine kurulan ek çadırlar dışında alternatif konaklama alanları da hazırlayan yetkililer, Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde bir depoyu, oluşabilecek yeni bir göç dalgasında talepleri karşılamak için hazırlıyor. Yetkililer, tadilat ve tamir işlemlerinin sürdüğü ve yaklaşık 5 bin kişiyi barındıracak depo dışında, Hatay'ın Altınözü ve Yayladağı ilçelerinde de alternatif konaklama alanları arayışı içerisinde. 


Konuyla ilgili konuşan Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, devletin verdiği olanaklarla her türlü sığınma taleplerini sayıya bakmaksızın karşılayabilecek kapasitede ve hazırlık içerisinde olduklarını belirtti. 


Yeni gelen sığınmacılar için Yayladağı ilçesindeki çadır kentlerde barınan 850 kişinin kendi istekleriyle Gaziantep'e nakledildikleri belirten Vali Lekesiz, çadır kentlerde kalan Suriyelilerin, bir başka çadır kente veya bir başka ildeki barınma merkezlerine kendi istekleriyle nakledildiklerini, Suriyelilerin istekleri olmadan nakil işlerinin yapılmadığını söyledi. 


Oluşabilecek yeni göç dalgası halinde sığınma taleplerini karşılamak için Dışişleri Bakanlığı, Türk Kızılayı ve Hatay Valiliği olarak hazırlıkların sürdüğünü de ifade eden Vali Lekesiz, sığınma taleplerini karşılamak için mevcut çadır kentlerin içine ek çadırlar kurduklarını, bunun yanı sıra alternatif konaklama alanları arayışı ve hazırlığı içerisinde olduklarını dile getirdi. 


TÜRK KIZILAYI GENEL BAŞKANI AHMET LÜTFİ AKAR HATAY'A GELİYOR 


Bu arada, Suriyeli sığınmacıların konaklaması için Türk Kızılay'ının Hatay'daki çalışmalarını yerinde incelemek üzere Hatay'a gelecek olan Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, bugün konuyla ilgili olarak Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz ile bir araya gelecek. İkilinin olası bir göç dalgası halinde yapılması gerekenleri masaya yatıracağı tahmin ediliyor.