1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hava harekatının şifreleri ortaya çıktı
Hava harekatının şifreleri ortaya çıktı

Hava harekatının şifreleri ortaya çıktı

Kandil’e BDP heyetinin K.Irak’a geçtiği gece yapılan hava harekatının detayları ortaya çıkmaya başladı. Son hava harekatının Göktürk-2 uydusundan alınan görüntüler doğrultusunda barış sürecini sekteye uğratmak isteyen bir grup PKK’lının karakollara baskın

A+A-

 Kandil’e düzenlenen son hava harekatı, PKK içindeki bazı grupların barış sürecini sabote girişimine karşı yapılmış

BDP heyetinin K.Irak’a geçtiği gece yapılan harekat tartışma yaratmıştı. 7 saat süren hava operasyonunun, bazı PKK gruplarının karakol saldırısı hazırlığında olduğu bilgisi üzerine düzenlendiği ortaya çıktı.

Kandil harekatının rehberi Göktürk-2

Kandil’e en son yapılan kapsamlı hava harekatında Göktürk-2 uydusundan gelen görüntüler kullanıldı

BDP heyetinin Abdullah Öcalan’ın mektubunu Kandil’e ulaştırmak üzere yola çıkmasından hemen önce Kandil’e yapılan hava operasyonun şifreleri ortaya çıktı. VATAN’ın edindiği bilgilere göre, operasyon düğmesine, süreci sekteye uğratmak isteyen PKK içindeki bazı grupların bazı karakollara saldırı planı yaptığı istihbaratı üzerine basıldı.

Yaklaşık 7 saat süren hava operasyonua katılan 14 savaş uçağı, beton delici mühimmat da kullandı.

Çok sayıda hedefin vurulduğu Kandil operasyonunda bir ilk de yaşandı. Harekatta, 18 Aralık’ta uzaya fırlatılan Türkiye’nin yüksek çözünürlüklü yerli keşif uydusu GÖKTÜRK-2’den alınan görüntülerin de kullanıldığı öğrenildi.

Kandil artık çok net

TSK uydu sayesinde PKK’nın üst düzey dağ kadrosunun da bulunduğu Kuzey Irak’taki en büyük kampı olan Kandil’i artık 2,5 metre çözünürlükte izlemeye başladı. Özellikle TSK için keşif ve gözetleme yapan uydu, 2,5 metre çözünürlükte siyah beyaz görüntü alabiliyor. Planlaması yapılan koordinatlar uyduya sunulduktan sonra haberleşme konisine giriyor. Ve uydu olay yerinden tahmini bir günlük bir gecikmeyle 40 dakika görüntü aktarabiliyor. TSK bu sayede başta Kandil olmak üzere terörle mücadelede hassas bölgelerdeki konuşlanmaları yaklaşık 1 gün öncesi görüntülerle izleyip, operasyon planlaması yapabiliyor.

Göktürk-2 dünya çevresinde 1000 tur attı

Türkiye’nin yüksek çözünürlüklü yerli keşif uydusu olarak 18 Aralık’ta uzaya fırlatılan GÖKTÜRK-2, uzaydaki 70 görevi boyunca dünya etrafında 1000 tur attı. Uydu fırlatıldıktan 12 dakika sonra 686 kilometre yüksekteki yörüngesine oturmuştu. Uydunun dünya etrafındaki her bir turu, sağladığı görüntüleme ve haberleşme imkanları bakımından takip edildi

Proje maliyeti 140 milyon lira

GÖKTÜRK-2 Uydusu, Çin’de Gobi Çölü’ndeki Jiuquan Uzay Üssü’nden uzaya fırlatılmıştı. Dünyanın her yerinden görüntü alabilen uydunun 140 milyon lira proje maliyeti bulunuyor. Uydu, Türkiye’den ilk görüntüyü Antalya’dan, dünyadan ilk görüntüyü ise Yeni Zelenda’nın Auckland şehrinden almıştı.