1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Havaalanında panik
Havaalanında panik

Havaalanında panik

Adana ve Mersin’de güvenlik güçleri Suriye’ye ilginç yollarla götürülmek istenen bomba ekipmanlarını ele geçirdi.

A+A-

Bomba düzenekleri, Adana Şakirpaşa Havalimanı’nda ilaç kolisinden, Mersin’de ise TIR dorsesindeki 4 Bond çantadan çıktı.

Adana Şakir Paşa Havalimanı ilginç bir operasyona sahne oldu. Gümrük Muhafaza ekiplerinin şüphelenerek arama yaptığı ilaç kolisiyle ilgili soruşturmada iki Türk gözaltına alındı. Gizli tutulan baskın 2 Kasım saat 17. 40 sıralarında havalimanının dış hatlarına gelen yolcu gümrük kısmında düzenlendi. Suudi Arabistan’dan Suriye’ye gönderilen sözde ilaç yardımı kolisinden 239 adet bomba yapımında kullanılan uzaktan

kumanda düzeneği ele geçirildi.

BOMBA UZMANLARI İNCELEDİ

İlaç kolileri içinden; 182 adet üzerinde on-of anahtarı olan elektronik devre, 38 adet üzerinde iki role olan devre, 15 adet üzerinde A, B, C, D tuşlar olan uzaktan kumanda ile 4 adet Safwan Elektric markalı elektronik devre çıktı. Savcılığın talimatı ile olay yerine çağrılan bomba imha uzmanları inceledikleri malzemelerin bomba yapımında uzaktan kumanda düzeneği olarak kullanılacağını rapor etti. Olayla ilgili gözaltına alınan A.Y. ve arkadaşı, “Biz kolilerde Suriye’ye gönderilecek ilaç ve tıbbi malzeme olduğunu biliyorduk. Elektronik devrelerden haberimiz yoktu” dedi. İki şüpheli savcılıkça serbest bırakıldı.

DORSEDE 283 BOMBA EKİPMANI

Mersin Limanı’nda ise güvenlik görevlileri geçtiğimiz günlerde Ro-Ro gemisinden inen 31 R 7289 plakalı bir TIR’dan şüphelenerek arama yaptı. Gümrük Muhafaza ekipleri TIR’ın dorsesinde yapılan aramada dört adet James Bond çanta içerisinde bomba yapımında kullanılan 283 adet teknolojik ekipman buldu.

TIR şoförü: Suriye’ye götürüyorduk

Mersin Limanı’nda gözaltına alınan TIR şoförü ve arkadaşı içinde ne olduğunu bilmediklerini iddia ettikleri çanta ve diğer malzemeler için “Suriye’ye götürüyorduk” dedi. Aramada; 16 adet radyo frekanslı alıcı, 4 elektronik düzenek, 16 telsiz ve bataryası, 28 adet uzaktan kumanda, 150 adet elektronik devre, 2 adaptör, 20 telsiz anteni, 24 jack, 2 kulaklık olmak üzere toplam 283 malzeme ele geçirildiği ortaya çıktı. Gözaltına alınan Türkiye vatandaşı şoför ve arkadaşı serbest bırakıldı.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ